Vydržet ve škole pár let než dostuduješ často bývá bojový úkol. Ať už ses přihlásila na střední, chceš po přerušeném studiu opět začít studovat nebo se chystáš na vysokou, můžeš se setkat s pocity, že to ve škole už nevydržíš a zachvátí tě zaječí úmysly.

avatar

Lucie Dneboská
Módní inspirace a styl

Vydržet ve škole pár let než dostuduješ často bývá bojový úkol. Ať už ses přihlásila na střední, chceš po přerušeném studiu opět začít studovat nebo se chystáš na vysokou, můžeš se setkat s pocity, že to ve škole už nevydržíš a zachvátí tě zaječí úmysly. Škola je však základem života a díky studiu si můžeš do budoucna zlepšit své vyhlídky, proto je určitě na místě, pokusit se ve škole vydržet. Ale jak to vlastně zvládnout?

Učení a škola může být pořádná nuda hned z několika důvodů. Jak tedy najít motivaci a vydržet až do konce?

Učení a škola může být pořádná nuda hned z několika důvodů. Jak tedy najít motivaci a vydržet až do konce?

Ujasni si, co chceš

Ze všeho nejdříve je nutné, aby sis v hlavě srovnala, co vlastně od budoucnosti očekáváš a za tím si jdi. Pokud toužíš například po profesi manažérky a chceš si vydělávat slušné peníze, nezbývá nic jiného, než na škole vydržet, tedy pokud se nechceš spokojit s méně placenou prací, kterou bys navíc vnímala podřadněji. Možná teď si to tolik neuvědomuješ a můžeš brát školu na lehkou váhu, ovšem v budoucnu bys jednou mohla zjistit, že tvůj „útěk“ ze školy byla obrovská chyba. Zkus si najít silnou motivaci právě v budoucnosti, o které sníš, což bude hnacím motorem tvého studia. Navíc si řekni, že těch pár let studia je opravdu zanedbatelných oproti délce života a nebude to nic, čím bys výrazně ztrácela čas. Naopak to bude poměrně krátká a výhodná investice do tvého budoucího života.

Najdi brzdu ve svém studiu

Je jasné, že existuje spousta situací, které zapříčiní to, že ve škole nechceš pokračovat. Může to být třeba to, že tě nebaví učení, nemáš tam nikoho, s kým bys mohla kecat, atmosféra ve třídě by se dala krájet nebo si na tebe nějaký učitel zasedl. Důvodů může být opravdu hodně a je jen na tobě, abys jej našla a posléze ho řešila. Pokud tě ihned žádný nenapadá a máš pocit, že vlastně žádný důvod neexistuje, zkus to s někým rozebrat a pokuste se daný problém společně najít. Pokud už víš, co tě ve studiu brzdí, začni problém řešit a pokud možno co nejrychleji.

Zahaj hledání řešení

Stejně tak jako existuje spoustu důvodů, kvůli nimž máš pocit, že ve škole nevydržíš, nachází se i mnoho variant jak dané situace můžeš vyřešit. Vždy však záleží na konkrétním stavu věci. Jelikož těch příčin existuje opravdu mnoho, mrkneme se na pár nejčastějších.

Vrhni se na řešení

Začneme nejprve tím, že by hlavním důvodem mohla být šikana. Pokud je tomu tak, začni problém řešit s výchovných poradcem nebo s někým, kdo může v této situaci zasáhnout. Pokud žádná opatření nepomáhají, bude nejspíš lepším řešením přestup na jinou školu, kde budeš moci své studium zdárně dokončit. Je-li hlavním problémem tvůj učitel, který tě nemusí, zkus se začíst do článku – Když si na tebe učitel zasedne, v němž najdeš spoustu rad. Další variantou může být, že nechceš marnit ve škole svůj čas. Zkrátka bys raději dělala něco záživnějšího, než trčela v budově školy. V tomto případě je každá rada drahá. Spousta studentů se s tímto pocitem potýká a nezbývá nic jiného, než to překousnout a těšit se na to, co tě po škole čeká. Těš se třeba na to, jak s kámoškou pak vyrazíte na nákupy nebo půjdete pokecat. Uvidíš, že ti čas alespoň rychleji uteče. Je však hlavní důvod v tom, že ve třídě nemáš nějakou spřízněnou duši? Zkus být více kamarádská a zkus se spolužáky nalézt společná témata, která vás dají dohromady. Sice to nepůjde ze dne na den, ale věř, že se do kolektivu brzy začleníš.

Škola je pruda

A co když je hlavním problémem fakt, že tě nebaví učení? Může to být třeba tím, že sis nestanovila správnou techniku, při které by ti učení šlo lépe, nebo nemáš ideální podmínky pro učení. A co se takhle s někým domluvit a učit se ve dvou?

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář

  • Josef Devátý

    Myslím si, že pokud člověk najde školu, která ho opravdu baví, tak by neměl mít problém na ní vydržet. Pokud si tedy nevybere nějaký šíleně náročný obor. Pak to může být trochu složitější. Třeba moje starší dcera teď nedávno dodělala bakaláře. Co vím, tak třeba na bakalářské práci strávila šílené množství času. Říkala ale že to rozhodně stálo za to. Teď dokonce uvažuje nad tím, že by pokračovala na Mgr. Jen tak mimochodem, kdyby náhodou někdo byl v podobné situaci a nevěděl kde si nechat vytisknout a svázat bakalářskou práci, tak na to je prá hodně dobrá tato firma: https://www.supervazby.cz/ Právě u nich si to nechala dělat i moje dcera.