Přípravy na Vánoce jsou v plném proudu a jistě jsi už přemýšlela, čím a jak ozdobíš svůj nebo rodinný vánoční stromeček. Co takhle zkusit netradiční, podomácky vyrobené, ozdoby?

avatar

Tereza Krumphanzlová
Její největší neřestí je čokoláda a závislost na filmech.

Vánoční ozdoby a dekorace
Vánoční dekorace z obchodů a internetu jsou sice dokonalé, ale přeci jenom trochu tuctové.
zdroj: zena.centrum.cz

Každý rok máš na stromečku zavěšené ty samé, nudné, neatraktivně vypadající ozdobičky? S tím by měl být po přečtení tohoto článku konec. Nejen na internetu, ale i v různých knížkách najdeš řadu nápadů a tipů, které ti s kreativní výzdobou pomůžou. A já ti jich teď pár představím.

Keramické ozdoby

K výrobě těchto ozdob budeš určitě potřebovat keramickou hlínu, kterou už dnes seženeš skoro v každém papírnictví. Dále pak obyčejné školní tempery, nůžky, vykrajovátka na vánoční perníčky a nejlépe trochu silnější nit či rybářský silon.

Potřeby pro výrobu keramických ozdob
Všechny věci potřebné k výrobě keramických ozdob zaručeně seženeš v dobrém papírnictví.
zdroj: gogabber.com

Postup:

1) Stejně jako perníkové těsto tak i zakoupenou hlínu se snažíme co nejlépe zpracovat tak, aby patřičně změkla a poté ji uválet do rovnoměrného tvaru o průměru příčného řezu zhruba půl centimetru.

2) Z důkladně zpracované hmoty potom pomocí vánočních vykrajovátek vyřízneme například vánoční stromeček nebo hvězdičku. Co se týče vykrajování sobů, ryb a dalších zvířátek, je možné jim místo očí vtlačit třeba kuličku pepře či jiného koření.

3) Nyní už vyříznuté vánoční ozdoby můžeme ještě trochu doladit pomocí kuliček, hvězdiček a dalších vzorečků, které z hlíny vymodelujeme a které k hmotě přilepíme pomocí trochy obyčejné vody.

4) Následně vezmeme nit a jehlu a opatrně, abychom hlínu nepoškodili, ji protáhneme horní částí ozdoby. Dáváme si přitom pozor, abychom dírku udělali dostatečně daleko od kraje a ozdobu tak neroztrhli.

5) Pokud máme hotovo, konce nitě k sobě opatrně uvážeme a tím nám vznikne ozdoba, kterou posléze můžeme zavěsit na vánoční stromeček – ovšem nejdříve ji musíme vybarvit.

6) Na štětec si namícháme barvu a pak už ozdobičky vybarvujeme jen podle svého vkusu.

Dekorace z toaletního papíru?

Ani prázdné roličky od toaletního papíru nemusí přijít vniveč. Dají se použít jako další podomácky vyrobené dekorace na vánoční stromeček – a pokud si dáš opravdu záležet, nevypadají vůbec špatně. K jejich výrobě stačí mít po ruce pár roliček od toaletního papíru, třpytky, které velice snadno seženeš v obchodě, korálky nebo jakékoliv jiné dekorativní prvky.

Vánoční panenka ze šišek a korálků

K výrobě těchto přírodních ozdob, které zvládnou snad i ti největší nešikové, potřebuješ šišky – nejlépe z modřínu, borovice nebo smrku, nelakované dřevěné korálky přírodní barvy, koudel nebo zbytky tenčí vlny, barevnou bavlnku či tenčí stužku, odstřižky bavlněné látky, jehlu, nit, tenký černý fix, nůžky a tavnou lepicí pistoli.

Postup:

1) Vezmeme si jakoukoliv šišku, která představuje tělo panenky, nalepíme na její horní část jeden z dřevěných korálků, jenž nám poslouží jako její hlava. Pro ještě přírodnější vzhled můžeme místo korálků nalepit třeba lískový či vlašský oříšek.

2) Ustřihneme si kousek koudele, zhruba v polovině ji převážeme nití a nalepíme shora na korálek. Panence potom můžeme pomocí barevné stužky vázat culíky či ji za pomoci bavlněné látky vyrobit šátek a tím jí pak vlasy ještě více ozdobit.

3) Dále si pak ustřihneme další kus barevné stužky potřebný na zavěšení v délce zhruba 20 centimetrů. Pomocí jehly ji provlíkneme pod vlásky panenky a nakonec utáhneme uzlíkem.

4) Fixem nakreslíme panence na korálek oči, nos a pusu, které jí tak dodají trochu života, a je hotovo!

Třeba i takhle nakonec může vypadat výsledek tvého snažení.
Třeba i takhle nakonec může vypadat výsledek tvého snažení.
zdroj: prudentgirl.blog.cz

Chceš si vyrobit i další ozdoby?

Pokud si chceš vyrobit i další ozdoby, neváhej zamířit na YouTube, kde najdeš spoustu zajímavých nápadů na ručně vyráběné vánoční ozdoby. Pokud by se ti ale nechtělo hledat, našla jsem pro tebe další tři tipy, které tě jistě nadchnou!

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Tagy

Tagy: , ,

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář