Každá z nás někdy někoho pomlouvala – své kamarádky, rodiče, dokonce i svého přítele.

avatar

Marta Štefková

Každá z nás někdy někoho pomlouvala – své kamarádky, rodiče, dokonce i svého přítele. Ale co když se ocitneš sama pod palbou drbů? Můžeš se vůbec nějak bránit proti klevetám, které jsou často zkreslené? A jak vlastně pomluvy vznikají? Možná se to ani nezdá, ale pomluvy jsou vážný společenský problém, který může svou oběť přivést do nepěkných komplikací.Vymanit se ze sevření lží pak nemusí být vždy jednoduché.

Když o nás někdo říká něco, co není pravda, je třeba se bránit

Když o nás někdo říká něco, co není pravda, je třeba se bránit

Ach, ta fantazie

Jak asi víš z vlastní zkušenosti, pomluvy bývají často založeny na nepravdě. Stačí získat nějakou utrhačnou zprávu a tu poté obalit výplody vlastní fantazie… a pomluva je na světě. To často dělají ti, kteří nemají nic jiného na práci, než vybavovat se s ostatními o novinkách na pracovišti nebo v nejbližším okolí. A pokud se jich ostatní ptají na bližší informace, neradi přiznávají vlastní neznalost, a tak si raději všelicos vymyslí.

Pomluvy tedy vznikají z vlastní neznalosti, ze snahy dovyprávět nakousnutý příběh a zaujmout ostatní tím, co všechno víte. Říká se, že nejvíce pomluv vzniká v kolektivu žen. Sama jsem se ale přesvědčila o tom, že i mužové rádi šíří pomluvy, především pokud tím mohou uškodit úspěšnějším spolupracovníkům nebo jinak neoblíbeným jedincům.

Kde končí legrace

Pomluvy se šíří až překvapující rychlostí. Stačí, když z legrace řekneš, že tvůj kamarád začal chodit s tvou kamarádkou, a za chvíli to ví skoro každý. A pak je na tobě všem vysvětlovat, že jsi onu informaci vypustila z pusy jen tak z dlouhé chvíle, aby řeč nestála.

Představ si ale, že by tato poplašná zpráva způsobila nějakou katastrofu. Třeba že by se s tvým kamarádem rozešla na základě tvé pomluvy jeho skutečná přítelkyně. Co teď? Samozřejmě, že by se ona dívka ke tvému kamarádovi vrátila, pokud by se vše vysvětlilo, ale tento pár by ti nemusel odpustit, že jsi jim připravila nepříjemné chvilky plné nedůvěry, obviňování a vysvětlování. Je proto nutné, aby sis vždy rozmyslela, zda říkáš pravdivou informaci, nebo jestli si k ní něco nedomýšlíš.

Pomluvy – jak se bránit?

Pokud se ty sama staneš terčem pomluv, pak existuje řada způsobů, jak se s nimi vyrovnat nebo se jim účinně bránit. Většinou se nad pomluvami mávne rukou a berou se jako nepovedený vtip nějakého šprýmaře, který si chtěl z ostatních vystřelit. V tom případě buď předstírej, že o žádných pomluvách vůbec nevíš. A nebo můžeš sama na jejich základě vtipkovat, ale v tom případě dávej pozor, abys je naopak ještě více nepodpořila. Zvláště lidé, které příroda neobdarovala přílišným rozumem, by nemuseli tvůj humor pochopit.

Některé pomluvy nás mohou zasáhnout tak, že nám téměř vyrazí dech. V tom případě je nejvhodnější omezit styk s lidmi, kteří pomluvy šíří a kteří jim věří. Ti, kterým na tobě skutečně záleží a znají tě, určitě brzy pochopí, že jsou pomluvy lživé. A ty alespoň poznáš, v kom máš skutečné přátele a kteří to jen předstírají.

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář