Taky máš pořád pocit, že nic nestíháš? Poslední dobou se životní styl zrychluje a je velmi těžké a zároveň důležité s ním udržet krok. Rozhodně by ses ale neměla nechat časem uštvat a zbláznit se neustálým přemíláním toho, co jsi v tom stresu nestihla. Měla by ses naučit si svůj čas organizovat a udělat si tak čas na práci i na zábavu.

avatar

Aneta Baklová
Miluje zvířata a přírodu, do které ráda vyráží na výlety.

Taky máš pořád pocit, že nic nestíháš? Poslední dobou se životní styl zrychluje a je velmi těžké a zároveň důležité s ním udržet krok. Rozhodně by ses ale neměla nechat časem uštvat a zbláznit se neustálým přemíláním toho, co jsi v tom stresu nestihla. Měla by ses naučit si svůj čas organizovat a udělat si tak čas na práci i na zábavu. Poradím ti pár nápadů, jak na to.

Počítač patří k největším žroutům času. Nauč se ho vypnout, třebaže některé prográmky ti s úkoly pomůžou.

Počítač patří k největším žroutům času. Nauč se ho vypnout, třebaže některé prográmky ti s úkoly pomůžou.

Udělej seznam

Psát seznam není ostuda, naopak ti to pomůže si svůj čas lépe organizovat a naplánovat si tak jednotlivé činnosti a úkoly. Začni jednoduše: napiš seznam úkolů, které musíš za den udělat, můžeš k nim přidat i čas, ve který by ses jim chtěla věnovat. Nejprve si dávej úkoly třeba tři, pak přidávej, ale dávej si jen reálné cíle, abys pak nebyla nešťastná z toho, že nestíháš, protože sis toho naložila moc. Když úkol dokončíš, můžeš si ho škrtnout nebo odfajfkovat, to ti dodá pocit spokojenosti, že jsi ho zvládla.

Úkoly řaď podle důležitosti

Seznam piš zároveň tak, aby nejdůležitější úkoly byly nahoře, ty méně podstatné pak dole. Je potřeba si k tomu uvědomit, co má pro tebe větší cenu. V životě je hodně důležité tohle umět a neztrácet čas zbytečnostmi.

Věnuj se jen jednomu úkolu

Kluci prý neumí dělat víc věcí najednou, ovšem tady by sis z nich měla vzít příklad. Když se budeš věnovat více činnostem najednou, hrozí, že neuděláš pořádně ani jednu. Riskuješ taky, že se přestaneš soustředit, brzy se unavíš a výsledek ani nemusí stát zato.

Neodkládej činnosti na poslední chvíli

Když něco neustále odkládáš, může se stát, že ti na něj nezbude čas, nebo z toho budeš tak vystresovaná a vyčerpaná, že úkol nebudeš schopna dokončit. Je proto dobré si jednotlivé činnost rozplánovat na etapy a vyhradit si na ně čas.

Nauč se říkat NE

V životě není možné zvládnout všechno a zároveň se zavděčit všem. Nauč se říkat Ne a nenech se tlačit do věcí, do kterých se ti z nějakého důvodu nechce, máš přece svojí hlavu.

Nerozptyluj se

Taky když se ti do něčeho nechce, jsi schopná dělat všechno možné i nemožné, abys danou činnost ještě kousek oddálila? Je to chyba, protože ostatní činnosti ti pak berou čas, který potřebuješ. Pokud se ti do něčeho moc nechce, zkus si na chviličku představit, jaké to bude, až budeš mít ten nepříjemný úkol za sebou.

Odměňuj se

Abys měla motivaci vykonávat jednotlivé úkoly, odměň se po celém týdnu dobře vykonané práce něčím, co máš ráda. Může to být masáž, nové tričko, drahá čokoláda nebo jen voňavá koupel se spoustou pěny a koupelové soli.

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Tagy

Tagy:

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář

  • http://www.lucik-original.blog.cz Radush :)

    Dobrý článek , v poslední době opravdu nic nestíhám :) Ten seznam není špatný nápad :) ))