Vodnice, shisha, šíša, narghile či hookah. To všechno jsou pojmenování pro vodní dýmku, kterou si společně s nějakým dobrým čajíkem můžeš připravit klidně i doma. Pokud si však chceš zabublat a zadýmit opravdu kvalitně, bez následujících tipů se neobejdeš.

avatar

Redakce Kámoška.cz
Píšeme o všem, co nás zajímá a baví!

Jak si doma připravit vodnici líp než v čajovně?

Varování předem, ať je jasno!

Existuje mnoho studií o škodlivosti vodní dýmky, nejčastěji je dopad na zdraví srovnáván s kouřením cigaret. Tento článek rozhodně netvrdí, že vodnice je zdravá, nicméně její správnou přípravou a konzumací lze množství škodlivých látek alespoň snížit. Podle novějších studií se hodinové kouření vodní dýmky vyrovná jedná krabičce cigaret. Je však důležité uvědomit si, že kouření dýmky je do určité míry společenský rituál, kdy u jedné dýmky sedí více lidí, navíc ne každý den. Vynecháme-li tedy opravdu extrémní kuřáky, lze vodní dýmku považovat za mnohem menší zlo.

Když si chceš domů pořídit vodní dýmku

Chodíš-li na vodnici do čajoven, určitě už tě napadlo, že její přípravu bys zvládla i doma… nebo třeba na pikniku s přáteli. Navíc není těžké spočítat si, že investice do vlastní dýmky se vrátí při cenách ve většině čajoven docela rychle. Dalším nesporným kladem je, že doma si snadno pohlídáš veškerou hygienu. Právě pečlivé čištění všech částí vodnice má totiž zásadní dopad na chuť. A jakou vodnici si vybrat? A podle čeho? Pojď se podívat na několik důležitých kritérií pro výběr opravdu kvalitní dýmky.

Výška

Pokud jde o výšku, menší vodnice do 40 cm osobně nedoporučuji, třebaže se velmi dobře přenáší. Problém s přenášením větších modelů však snadno vyřeší speciální taška. Na občasnou domácí seanci tak doporučuji střední vodnice od 50 do 70 cm.

Váza a tělo dýmky

Váza neboli karafa je vybírána většinou podle designu, nicméně ani zde bys neměla zapomenout na praktičnost. U vázy se nevyplatí příliš šetřit, měla by se snadno čistit a sklo by nemělo být příliš tenké, tlustší stěny totiž lépe udrží vodu studenou. Pokud jde o tělo, mohu doporučit vodní dýmky značky Aladin. Jsou cenově dostupné a spojení karafy s tělem mají řešeno závitem s gumou. Ten dokonale těsní a navíc je díky tomuto řešení celá vodnice dost stabilní a snadno se přenáší.

Vodní dýmky

Hadice a náustek

Hadice neboli šlauch byl tradičně vyráběn z velbloudí kůže, dnes se používají spíše umělé materiály. Hadice má opravdu zásadní vliv na chuť vdechovaného kouře a je zapotřebí hadici čistit, nejlépe po každém kouření. Náustek pak bývá tradičně vyroben z tvrdého dřeva s kovovou koncovkou. Rozhodně doporučuji zainvestovat do hadice silikonové. Ta se skvěle čistí a je průhledná, takže vidíš, jestli není uvnitř špinavá. Tuto hadici je vhodné doplnit náustkem z čirého tvrzeného skla.

Korunka

Do korunky se vkládá tabák, bývá vyrobena z keramiky. Existují různé druhy, ale upřímně jsem nikdy nezaznamenala nějaký velký rozdíl. Důležité je, aby korunka byla dostatečně velká, čím větší, tím více tabáku se do ní vejde a tím déle vodnice vydrží.

Tipy na přípravu vodnice

Pokud nemáš s přípravou vodní dýmky žádné zkušenosti, doporučuji tento podrobný návod. Přináším několik tipů, díky kterým může být vodnice ještě lepší, nebo alespoň dle mého názoru o poznání chutnější.

Voda s citrónem

Vodu by měla být v karafě co nejstudenější, je tak běžné do vody dávat kostky ledu. Zajímavým vylepšením jsou pak plátky citrónu, díky kterým dostane kouření osvěžující nádech. Někteří lidé přidávají do vody také mléko pro hustší dým, s tím však nemám zkušenosti a přijde mi, že mléko vodnici akorát zanese nečistotami.

Zapoj ledničku

Pokud máš silikonovou hadici a skleněný náustek, vlož je před kouřením vychladit do lednice. Uvidíš, že kouř bude ze začátku opravdu lahodný. Šlauch pochopitelně nevydrží studený věčně, ale několik prvních minut je vážně super.

Vyhraj si s tabákem

Výrobců tabáku existuje celá řada, určitě bych se vyhnula levným tabákům dovezeným odněkud z dovolené v Egyptě. Tabák vyzkoušej co nejvíce natrhat na malé kousky, pokud není moc vlhký, můžeš k němu přidat ještě extra melasu. Nesnaž se do korunky nacpat tabáku co nejvíc, spíše nech mezi alobalem a uhlíkem prostor, tabák se nebude tak rychle pálit a vytvářet nepříjemnou pachuť. Příchutě tabáku navíc můžeš různě kombinovat, moje oblíbená kombinace je například kokos a banán, jablko s jahodou či máta se švestkou.

Uhlíky

Rychlozápalné uhlíky sice snadno zapálíš, ale rozhodně nemají tak dobré vlastnosti jako uhlíky bambusové či kokosové. Ty mají skvělou výhřevnost, nezanechávají pachuť a dlouho vydrží. Jen můžeš mít problém s jejich napálením, je tak dobré pořídit si napalovač.

Chytré příslušenství

K vodním dýmkám si můžeš pořídit celou řadu příslušenství. Rozhodně doporučuji náustek s aktivním filtrem. Díky němu bude kouř více profiltrovaný a bude obsahovat méně nikotinu.

Připravena bublat?

Zkušení kuřáci moc dobře ví, že příprava opravdu dobré domácí vodnice obnáší praxi. Tvoje první vodnice se ti možná úplně nepovede, ale po pár seancích už budeš vědět, jak zrovna tvůj model funguje, kam umístit uhlík, jak dlouho vydrží a jaké tabáky ti nejvíce chutnají. Vodní dýmka může být do určité míry také zajímavou dekorací tvého bydlení a to i tehdy, když je jen vystavena v poličce. Já přeji příjemnou relaxaci při domácím bublaní a závěrem dodám, že tento článek byl napsán právě při kouření vodnice :-) .

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář