Občas nás to postihne všechny: ať už píšeš, fotíš či maluješ, každý člověk si někdy projde tvůrčí krizí. Jak se jí ale zbavit?

avatar

Karolína Kubínová
Mám ráda kapybary a čaj s citrónem. A taky většinou čtu tak tři knížky naráz.

Buďme k sobě upřímní: každý někdy zažil tvůrčí krizi, a pokud ne, rozhodně to jednou přijde. Já osobně jsem si všimla, že se množství momentů, kdy jsem absolutně bez inspirace a nálady na jakoukoli kreativní činnost, zvýšilo, když jsem začala chodit na střední a najednou bylo všeho moc – úkolů, testů, učení… problém nastal ve chvíli, kdy jsem měla jít fotit domácí práci na fotografickou praxi. Všechna inspirace a motivace být nějak kreativně činná byla pryč. A tak jsem začala zkoumat, jak se té tvůrčí krize efektivně zbavit.

Tvůrčí krize
Připadáš si, jako by ti všechny nápady někam odletěly? Pak trpíš tvůrčí krizí.
zdroj: youthdesigner.com

Něco si přečti

Zajdi do knihkupectví nebo do trafiky a kup si knížku nebo časopis. Jelikož tvůrčí krize většinou přichází, když jsi ve stresu nebo myslíš na spoustu jiných věcí, může ti čtení hodně pomoct se jí zbavit. Čtení totiž odvede tvoje myšlenky na jiné téma, a pokud čteš něco zajímavého, kdo ví, možná tě dokonce inspirovat k tvému dalšímu uměleckému počinu.

Když mě osobně postihne tvůrčí krize (což se pravidelně stává, když mám ve škole odevzdávat nějaké fotky či kresby), většinou je knížka nebo časopis první věcí, po které sáhnu ve snaze se jí zbavit. Hodně mi pomáhají komiksy a fantasy literatura, mám ale kamarádku, která s cílem zbavit se tvůrčí krize listuje britskými Vogue (k sehnání v Neoluxoru) nebo GQ. :-)

Hledej inspiraci

Tvůrčí krize
Pokud inspiraci sama postrádáš, může tě prohlížení cizích uměleckých děl povzbudit k tomu, abys sama zkusila něco vytvořit.
zdroj: hongkiat.com

Když postrádáš inspiraci či náladu něco „spáchat“, může ti pomoct, když si prohlédneš umělecké výtvory jiných lidí. Internet je plný portfolií a galerií od kreseb, přes fotografie až po koláže a typografii. Můžeš si do počítače ukládat obrázky, které tě inspirují, a složku s nimi si prohlížet, když máš blok. Nebo zajdi do nejbližší galerie a prohlídni si nějakou výstavu – to ještě nikdy nikomu neuškodilo. :-)

Vezmi si blok a tužku a vyraž ven

Pokud dřepíš doma, kde po tobě pořád něco chce a nemáš čas na to se pořádně soustředit, jdi se projít někam ven. Sedni si někde venku na lavičku, otevři blok a zkus napsat všechny důvody, proč si myslíš, že nemáš náladu nic tvořit. Vypsat se ze svých pocitů ti může pomoct přestat myslet na věci, ze kterých jsi ve stresu, a přivést zpátky tu správnou tvůrčí náladu.

Pokud žiješ někde na malém městě nebo vesnici, běž třeba jen na dlouhou procházku, nebo si jdi zaběhat. Čerstvý vzduch v kombinaci s fyzickou činností ti pomůže „vyčistit hlavu“ a do krve uvolní endorfiny, jejichž vlivem se můžeš začít cítit víc tvořivě. (Slovo „můžeš“ je tady ale na místě – na spoustu lidí působí endorfiny přesně obráceně a tvoří se jim lépe, když jsou smutní. Musíš přijít na to, jak to funguje u tebe.)

Zkus novou techniku

Tvůrčí krize
Pokud jsi až doteď kreslila „jen“ tužkou, zkus tablet, a naopak.
zdroj: behance.net

Možná to zní šíleně, ale vyzkoušet jiné médium, které použiješ ke tvorbě své práce, může být hodně nápomocné při zahánění tvůrčí krize. Důvod je jednoduchý: pokud jsi třeba až doteď malovala pomocí tabletu, přechod na papír a tužku (případně akvarely, voskovky, cokoli…) tě donutí přemýšlet o tom, jak vlastně tvoříš. Jak uděláš s pastelkami stejný přechod, jaký se dal při malování s grafickým tabletem vytvořit naprosto snadno?

Funguje to ale i naopak: Pokud kreslíš jen v ruce, zkus si někde koupit nebo půjčit grafický tablet. Začátky s ním jsou celkem náročné, ale donutí tě to se zamyslet nad svou tvorbou. Pokud fotíš, zkus vyměnit digitální foťák za ten „klasický“ na film nebo polaroid. A když píšeš? Zkus si místo povídky napsat třeba scénář.

Dej tomu čas

Pokud nepotřebuješ, aby se tvoje kreativita vrátila co nejdřív, například když tvoříš klauzurní práci do školy, prostě se věnuj něčemu jinému. Jak už jsem řekla, tvůrčí krizi způsobuje většinou stres z něčeho, co tě teprve čeká – takže jestli tě čeká čtvrtletní test z matiky, stres z tebe částečně opadne, když se na něj budeš učit a budeš vědět, že látce, která v něm bude obsažená, rozumíš. A s odchodem stresu přijde tvoje kreativita zase zpátky! :-)

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář