Maturita se možná zdá daleko, ale ve skutečnosti je to jen pár měsíců. A poté ani nemrkneš a budeš sedět na potítku. Abys to zvládla, musíš se připravit!

avatar

Redakce Kámoška.cz
Píšeme o všem, co nás zajímá a baví!

Jak se doopravdy připravit na maturitu?
Nejhorší je, když máš týden do maturity a začneš zmatkovat!

Pořádek

Nejdříve je nutné zajistit si v předmětech i jednotlivých otázkách pořádek. Pomáhají různé archy, pokud máš některé otázky vytisknuté. A kup si nějaký hezký a barevný arch, aby tě to povzbuzovalo. Pamatuj si, v jakých sešitech máš jaká témata. Projdi si předem všechny otázky ze všech předmětů a ujisti se, že máš někde sepsané všechny četby, anglické otázky, atd. Pokud ti něco chybí, je lepší to zjistit, co nejdříve. Je praktické si k tvým otázkám přidat i nějaké cizí vypracování (třeba u spolužáků), které můžeš najít určitě i na internetu. Čím více informací budeš mít o daném tématu, tím menší šance bude, že u maturity zamlkneš. Nemusíš se vše tzv. šprtat, ale naučit se pořádně to své a přečíst k tomu něco i z jiných zdrojů. A soustředit se a nezapomenout!

Jeden předmět předem

Nyní se na většině škol vybírají dva předměty profilové a dva státní. Nejlepší je, když si vybereš jeden předmět, který ti přirozeně jde a učí se ti nejjednodušeji. A takový předmět se usilovně učit už předem. Ale tak, jako bys opravdu tu maturitu měla dříve. Naučit se ho pořádně. Výhodou je, že poté tě nebude strašit a zbydou ty ostatní. Některé se totiž neučí tak dobře a je třeba stále a průběžně opakovat, ale pokud sis vybrala alespoň jeden, který tě trochu baví a jde ti dobře, rozhodně s ním začni, jako by to bylo naostro. Poté si vytahuj jednotlivá čísla otázek a ujišťuj se, jak předmět umíš. Tohle bys měla mít hotové do poloviny března. A mezitím se samozřejmě postupně a pomalu připravovat na ty ostatní. O svaťák by ses měla totiž učit hlavně to, co ti nejde a zabírá hodně času. Než předmět, který už jsi mohla mít dávno naučený.

K nejlepšímu přidat i nejhorší

Pokud máš nějaký předmět, ve kterém jsou pro tebe opravdu náročné otázky, vypiš si je stranou a těmi rozhodně začni. Pokud se učíš postupně ten jednodušší předmět, tak k němu přidej i tyto otázky. Bude se ti to učit mnohem lépe, když např. dva dny uzpůsobíš na příjemný předmět a další dva dny na těžké otázky. Ale rozhodně to vše nemíchat v jeden den.

Piš, tiskni, cvič s přáteli

Na státní maturitu z českého a anglického jazyka se tolik připravovat nejde. Je to takový souhrn logického uvažování v daném jazyce. Není to zvlášť náročné, pokud si procvičíš testy (předešlé maturity), které jsou běžně k dostání zdarma na internetu (www.novamaturita.cz). Procvič si nějaké slohy podle pravidel, které také na zmiňované stránce najdeš. A co se týče matematiky, tak ta je nejlepší pro ty, kteří se na ní cítí a vědí, že se v ní dobře pohybují. Matematika se nedá jen tak naučit nazpaměť. Ale zkusit opět můžeš dle internetového testu.

Vše zajímavé, co najdeš na stránkách Nové maturity, si vytiskni, pravidla ke slohům apod. Je dobré mít vše pohromadě. Sepiš nebo vytiskni si otázky v jednotlivých předmětech, abys měla přehled, jaké ti chybí a jaké už zvládáš. Podle toho si můžeš nastavit i časový plán a s rezervou! Hlavně se nezapomeň pravidelně procvičovat a i s přáteli, od kterých uslyšíš jejich odpovědi. Ty se mnohdy pamatují mnohem lépe, než si myslíš. A nezapomeň, čím dříve, tím lépe. Před maturitou rozhodně omez party a zaměř se na studium.

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář

  • Karol

    Přesně tak. Na některých školách jsou semináře tak dobré, že není třeba se bát. Ale ty krpužky také vynikající!

  • Edoras

    Mě se vyplatilo navštěvovat kroužky matematiky ( případně si zapsat nepovinné předměty s tím související) a chodit na kurzy angličtiny. Jinak čeština a nepovinné předměty se daly zvládnout bez problému.