Čeká vás v květnu maturita a vy pořád nevíte, kam si hodit přihlášku na VŠ? Tak to se nemusíte vůbec stresovat, protože to je úplně normální. Jestliže nemáte své vysněné povolání, stačí se pořádně porozhlédnout a nějaký ten vhodný obor se hned najde.

avatar

Redakce Kámoška.cz
Píšeme o všem, co nás zajímá a baví!

Stále nevíš, jakou vejšku si vybrat? Existuje celá řada zajímavých oborů, o kterých nemáš ani ponětí!

Stále nevíš, jakou vejšku si vybrat? Existuje celá řada zajímavých oborů, o kterých nemáš ani ponětí!

Studujte, co vás baví a co vám jde

Možná to zní jako fráze, ale nikdy na tuto radu nezapomeňte! Nenechte si okolím (a to ani rodiči) vnutit prestižní, nebo finančně skvěle ohodnocené obory, protože pokud je budete studovat s nechutí, stejně budete uplatnění hledat jen těžko. Bakalářský titul má už dnes kde kdo a tak přílišný náskok nedává, ale co se počítá, je zápal a chuť být lepší než ostatní. A vyberete-li si navíc obor, pro který máte i přirozené vlohy, studiem bez problému projdete a vyhradíte si i dostatek času na své záliby a přátele.

Na těchto oborech se nudit nebudete

Nemáte-li nápad, kam se vrtnout, možná Vám poradí následující řádky. Zajímavých oborů jsou totiž tucty, stačí se podívat na seznam vysokých škol a vybírat. A nemusíte zůstávat pouze u nejznámějších vysokých škol v Praze a Brně.

Parádní studijní obory nabízí například Liberec, odjakživa centrum textilního průmyslu v České republice. Na jeho Technické univerzitě je celá fakulta vyhrazena pouze a jenom textilu. Je libo navrhovat vlastní oblečení? Textilní a oděvní návrhářství by mohl být ten pravý obor pro vás. Pro praktičtěji založené studentky jsou zase obory Textilní technologie, materiály a nanomateriály, případně Výroba oděvů a management obchodu s oděvy.

Šaty dělají člověka, ale bez jídla se nedá přežít. Obor Zemědělství tropů a subtropů zaujme ty z vás, které chtějí účinně pomáhat – po absolvování studia totiž budete připraveny na práci při zkvalitňování života v rozvojových zemích tropického a subtropického pásu.

Víte co to je ergoterapie či andragogika? Rádi byste studovali Dějiny křesťanského umění nebo se vrhli do spárů Dopravní a spojové infrastruktury? To vše jsou obory, které jsou na českých vysokých školách dostupné.

Chtějte od školy víc než jen studium

Roky studia na vysoké škole jsou právem považovány za nejsvobodnější období v životě. I při zodpovědném přístupu prostě zbývá dost času na vlastní koníčky, zábavu a někdy i nutnou práci. Vybírejte si tak i podle toho, jestli vám vyhovuje i konkrétní město.

Jistotou jsou pražské vysoké školy, obklopené krásným městem s neomezenými možnostmi. Na druhou stranu zde ale čekejte i neomezenými proudy lidí a aut. O něco klidnější studium, stále však v krásném velkém městě, prožijete na vysokých školách v Brně. Menší města mají výhodu v blízké přírodě a klidu, který je pro některá studia třeba. Naopak vám ale často nenabídnou příliš dobré dopravní spoje pro cesty domů ani tolik možností najít brigádu či realizovat náročnější záliby.

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář