Při hledání brigády se někteří potopí do beznaděje. Další job naleznou, ale zase se objeví problémy v práci nebo komunikací s nadřízenými. Jak na to, abys nenalétla na podfuk a našla si přivýdělek?

avatar

Redakce Kámoška.cz
Píšeme o všem, co nás zajímá a baví!

Jak hledat letní brigádu a na co dát pozor?

Nezahálej, abys nehledala příliš pozdě!

Hledat brigádu se vyplatí rozhodně již na jaře. Pokud jsi to nestihla, tak se nedá nic dělat, ale rozhodně to dál neodkládej. Hlídej základní internetové stránky, jako je jobs.cz, sprace.cz, … A denně si prohlédni nabídku. Neboj se a neříkej si, že na něco nemáš. Motivuj se a nesnižuj si zbytečně sebevědomí. Pokud splňuješ jejich požadavky, rozhodně jim odepiš! Kromě internetu se ptej v okolí, kde bys mohla pracovat. Zajdi do obchodů, zda nehledají brigádníky na léto apod. Spousta podniků má brigádníky právě díky tomu, že se tam přímo někdo dostaví. A za třetí: využívej známých. Ptej se lidí okolo, jestli neví o možnosti brigády apod. Nikdy nevíš, kde se skrývá nějaká šance.

Než se ozveš, tak si připrav:

1) Znalosti týkající se tvého přednesu, popř. motivačního dopisu. Když se někoho budeš ptát na brigádu, jak to uděláš? Rozhodně musíš zvolit slušný přednes, bez vad a známek přílišného stresu. Musí ti být rozumět a je třeba, abys vzbudila dobrý dojem (spolehlivost, komunikativnost,…). Nacvič si, jak se po brigádě budeš poptávat: Představíš se, řekneš, kde bydlíš (nejvíce se zaměstnávají lidé, kteří bydlí v blízkém okolí) a zda nepřijímají pracovní výpomoc na léto, jelikož máš zájem. Případně nabídni kontakt, kdyby se přeci jen něco uvolnilo. Také si oživ základy psaní motivačního dopisu, kdyby ses zajímala o brigádu písemně (adresa, pozdrav, proč se ucházíš, proč bys byla dobrá, tvé znalosti, zkušenosti, kontakt, rozloučení).

2) Udělej si životopis. Jednoduchý strukturovaný stačí. Je ale třeba přesně, srozumitelně a věcně vypsat základní informace, vzdělání, zkušenosti, zájmy apod. Jakmile někam zajdeš, nebo budeš někam psát, vezmi ho s sebou či ho zasílej. Udělá to dobrý dojem, navíc u některých prací je nezbytný.

Smlouva je prostě jistota!

Když už si brigádu domlouváš, tak se ptej na vše! Na přesný plat, kdy ti bude předán, kam bude předán (účet, osobně, …), časový plán, zkrátka na vše, co ti v tu chvíli přijde na mysl. A rozhodně je důležité to mít zaznamenané ve smlouvě. Měl by tam být uvedený přesný plat za tvůj výkon, náplň práce, přesné časové vymezení (pokud se nedomluvíte jinak) a rozhodně podpisy. Zkontroluj si i správná jména, data apod. Neboj se smlouvu si nejdříve vzít domů a zkontrolovat ji s rodiči nebo s někým jiným, kdo se v tomto vyzná. Pokud si vyděláš více jak 10 000 KČ za rok, je zaměstnavatel povinen za tebe platit sociální a zdravotní pojištění. Dodávej i potvrzení o studiu, což ti přinese další výhody. Pokud přijmeš práci bez smlouvy, riskuješ tím, že ti zaměstnavatel nezaplatí, nebo bude náplň práce naprosto jiná, než jsi čekala.

Domácí práce bývají podfuk (kompletace propisek, obálek,…)

Pozor na domácí práce, jsou totiž většinou podvodné. Pokud máš zaměstnavateli zaslat určitou částku peněz ještě dříve, než začneš pracovat, bývá to zaručeně podvod. Nejlepší je ta brigáda, při které se s lidmi můžeš setkat tváří v tvář, nebo s nimi být v dobré komunikaci.

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář

 • Kamilovo

  Pokud chce člověk na léto brigádu, která ho kromě vydělání peněz i někam posune, měl by si dát záležet a napsat si skvělý životopis a obepisovat přímo firmy sám. Já jsem si takhle sepsal životopis dle návodu z https://www.1job.cz/prispevek/jak-spravne-napsat-zivotopis a napsal firmě, která se mi moc líbí. Pozvali mě na pohovor a celé prázdniny jsem díky tomu dělal skvělou práci, která mi toho taky hodně dala.

 • Juraj Liška

  Já si myslím, že velmi užitečné rady. Ještě několik let zpět jsem byl delší dobu nezaměstnáný a různé brigády pro mě byly jedinou možností jak vůbec získat nějaké peníze. Jsem ale velmi rád, že dnes už tomu tak není. Během jedné z brigád mě totiž napadlo, že bych místo hledání práce mohl začít podnikat. Tak jsem si přes https://www.ioffshore.cz/ založil svou vlastní offshore firmu a teď jsem spokojenější, než kdy dřív.

 • Petra Lehká

  Mně se nejvíc osvědčila stránka https://www.airjobs.cz/web/candidate/brigady . Jsou tam různé brigády, takže si vybere každý. Já jsem tam našla brigádu na celý rok, kterou jsem zvládla i při škole, takže jsem si mohla vydělat víc peněz, než když bych chodila na brigádu jen v létě o prázdninách.

 • kristýna ryglová

  Nabídek na letní brigády je několik, ale najít si celoroční brigádu, kterou můžu skloubit ještě se školou, to už je horší. Našla jsem ale vydělávání na internetu https://prokliky.cz/ , což bylo přesně to, co jsem hledala. Už s nimi spolupracuji rok a jsem nadšená, kolik peněz už jsem si vydělala.

 • David

  já si našel letos brigádu přes proplusco a zatím jsem úplně spokojený! když tak mrkněte na nabídku, ješte tam jsou fajn pozice ;) http://proplusco.cz/brigadnici-hledame-brigadniky hodně štěstí!

 • Karol

  Nejlepší je podle mě jobs.cz… Za prvé je dost přehledný a za druhé tam není tolik nedůvěryhodných nabídek.

 • den ali

  Úplně nejhorší je, že často nalézám “nabídky brigád” pod kterými se skrývá finanční poradenství anebo callcentrum… považuji opravdu za nemorální zastírat skutečnou činnost odpovídající dané pozici… z portálů práce kde hledám mi přijde, že nejlepší je v tomhle http://www.inzerceprace.cz/ kde si na takové nabídky dávají pozor.. jak to vidíte vy?