Radek Starý alias Sterakdary je z Ostravy. Je mu 21 let. Má přes 54 000 odběratelů a svým fanouškům dává to, co u jeho kolegů nenajdou.

avatar

Tereza Jírová
Miluji počítačové hry a hudbu, věnuji se hraní na kytaru a focení.

Jeho videa hýří originalitou a vtipem, informuje diváky o herním dění, představuje jim novinky z herního světa a každou sobotu ho můžeme slyšet v herním pořadu RE-PLAY. Sterakdary toho za dva a půl roku stihnul opravdu hodně. Jaké je tajemství jeho úspěchu?

Sterakdary

Byla to výzva

1. Jak ses dostal k natáčení?
Cesta k prvnímu videu byla opravdu velká shoda náhod. Před několika lety, jsme já a můj kolega Pavel toužili založit nějaký projekt, o který bychom se mohli starat a který by nám při troše toho štěstí mohl přinést i nějaký zisk. Představa něčeho takového byla pro mě velice lákavá, protože vždy jsem měl rád výzvy a chtěl jsem zkusit něco nového. Projekt, který jsme shodou okolností nikdy nedokončili, byl zaměřen na mladé lidi a právě jedna část se týkala her. Přeci jen, mládí a hry všeho druhu k sobě neodmyslitelně patří.

A tak jsme začali. Neskutečně dlouhou dobu jsme vymýšleli jméno a logo celého projektu, až jsme se nakonec rozhodli, že pokud nechceme při tvorbě něčeho takového krom spousty času přijít i o život, je nutné, abychom pracovali postupně. Tak vznikl, nyní již uzavřený projekt Sophy.cz.

Já jsem dostal za úkol vytvořit první video, což bylo představení jedné velice očekávané hry. Abych se přiznal, to kratičké video jsem tvořil několik dlouhých hodin, při kterých jsem zvažoval jak destrukci sebe a počítače, tak ukončení mého působení u projektu. Naštěstí se nic z toho nestalo (krom lehkého utrpení klávesnice, za což se jí opravdu omlouvám:)) a první video bylo vydáno. Tehdy to vlastně vše začalo.

2. Jak dlouho už natáčíš videa?

Od vydání mého prvního videa uplynulo již dlouhých dva a půl roku. Konkrétně to bylo 14. 6. 2011. Od té doby prakticky bez přestávky tvořím:)

3. Čím jsi chtěl být jako malý? Byla práce okolo her tvůj sen?

Myslím si, že práci okolo her jsem si nikdy nepředstavoval jako svou vysněnou budoucnost. Samozřejmě, myslím, že každý kdo aktivně hraje počítačové hry chvíli snil o tom, jaké by to bylo, mít hraní her jako plnohodnotné zaměstnání, nicméně já jsem v hraní her nebyl a dle mého nikdy nebudu dobrý natolik, abych se mohl něčím takovým živit. Co jsem opravdu zbožňoval, bylo bavit lidi. Vždy jsem bral život s velkým nadhledem a všem jsem to dával najevo, hlavně učitelský sbor na střední škole ze mě byl vysloveně nadšený.

Takže opravdu ne, nad hraním her jsem jako malý seriózně nepřemýšlel. Původně jsem chtěl být potápěčem, kosmonautem a veverkou (ano, i takovou perlu jsem prý jako malý prohodil).

Nabitá energií

4) Ve svém FAQ píšeš, že studuješ vysokou školu. Jakému zaměření se věnuješ?

Asi čtenáře zklamu, ale nestuduji žádnou super multimediální YouTube školu pro extroverty. Právě teď, a doufejme, že ještě zhruba rok a půl, budu studovat vysokou školu s technickým zaměřením.

4. Co rád děláš ve svém volném čase?

I když se to bude zdát pravděpodobně jako nečekaná novinka, tak svůj volný čas trávím hraním her, malbou, četbou, stolním tenisem a samozřejmě s kamarády.

5. V čem jsou tvá videa odlišná?

Snažím se, aby má videa měla opravdu něco, co diváci jinde nenajdou, proto se snažím, aby má tvorba měla nějakou informační hodnotu. Také opravdu apeluji na to, aby má videa měla takový „náboj“, zkrátka, aby byla videa nabitá energií, která diváka vtáhne a nedá mu možnost vzdorovat :-) . Dále představuji obrovskou škálu různých her, abych české komunitě ukázal, že existují i méně známé a opravdu kvalitní tituly.

6. Komu by si doporučil svá videa?

Jsem si jistý, že herní videa nejsou pro každého. Popravdě jsem ze začátku sám nevěřil, jak někoho vůbec může bavit dívat se na někoho jiného při hraní. Svá videa bych tedy doporučil všem, kteří chtějí jistou mírou získat lehký přehled o hrách a herním světě a chtějí se u toho také pobavit.

Věkově snad hranice není, sledují mě jak ti nejmenší, tak starší lidé. Dokonce mi psal asi 52 letý pán, který mě chválil za mou práci.

U většiny her příliš nevydržím

7. Plánuješ na svém kanálu nějaké novinky (nový pořad apod.)?

V tomto jsem opravdu hrozný, nejradši bych pořád vymýšlel něco nového. Takže ano, v repertoáru mám jeden nápad, který se budu snažit zrealizovat v následujících týdnech, nicméně většina podobných nápadů byla zavržena právě kvůli nedostatku času. Doufejme, že to tentokrát vyjde.

8. Jaké hry máš nejraději? Natáčíš jen to, co máš rád nebo také rád experimentuješ s hrami, ve kterých nejsi moc dobrý, nebo Tě moc nelákají?

Nejradši mám originální hry. Tato „profese“ ze mě vytvořila herního kritika, takže i když hraju nějakou hru sám a v nejbližším okolí není nikdo, kdo by mě poslouchal, sám pro sebe si říkám, co je tady špatně a co bych udělal lépe, proto u většiny her příliš nevydržím a často je střídám.

Točení videí je dost o náladě, na jednotlivých videích bylo dříve dost poznat, kdy jsem točil s obrovskou chutí a kdy se mi chtělo méně, proto točím hry, které mě opravdu baví a u kterých jsem si jistý, že podám stoprocentní výkon. Často se také stane, že těsně před vydáním již hotového videa vše zastavím, protože nejsem s jeho kvalitou spokojený a musím jej natočit znovu.

9. Podle čeho vybíráš, jaká videa natočíš?
Většinou se snažím točit videa na nové hry, což se mi občas dokonce podaří stihnout do týdne od vydání hry. Samozřejmě také točím videa na hry, o které je zkrátka zájem, nebo které si dle mého zaslouží více pozornosti.

10. Jak dlouho ti zabere natočení videa a jeho editace?

Nyní už je to mnohem pohodovější. Točení videa zabere od zhruba 30-60 minut, následná editace asi 15 minut, zpracování videa 45 minut a dalších 45 minut odesílání videa na servery YouTube, takže v tom nejdelším případě asi dvě a půl hodiny. Dříve to však klidně zabralo i 6 hodin a více.

11. Jak dlouho už pracuješ pro herní pořad Re-play? Co je Tvou pracovní náplní?

Pro herní pořad RE-PLAY pracuji už od září 2012. Mou pracovní náplní je tvorba týdenního souhrnu novinek z herního světa s názvem RE-FRESH video, psaní článků na novinkový web RE-FRESH a nově také dabování novinkové sekce pořadu, takže každou sobotu je můj hlas dokonce v televizi :-) .

12. Baví tě práce pro RE-PLAY?

Rozhodně. Práce pro RE-PLAY je kariérně to nejlepší, co se mi kdy přihodilo. Kolektiv je naprosto úžasný a pracovat s tak schopnými lidmi je vysloveně radost, a to neříkám jen proto, abych vychvaloval. Takovou práci a s takovými lidmi bych opravdu přál zažít každému. A upřímně, myslím si, že kdybych se nepřidal do RE-PLAY týmu, tak bych se svou tvorbou videí už dávno skončil.

13. Co na tvou práci říká tvé okolí?

Se svým okolím se o mé práci bavím opravdu zřídka. Ví to jen ti, kteří se to nějakým způsobem dozvědí sami, nebo kterým to nahlas přes plnou posluchárnu oznámí jeden z mých kamarádů. Jinak ale samozřejmě dostávám obrovskou podporu, za což jsem opravdu vděčný.

14. Kde se s tebou mají fanoušci možnost potkat?

Mí fanoušci mě mohou potkat na různých akcích, bohužel nejezdím na každou. Většinou jsou tyto akce laděné tematicky okolo jedné specifické hry a já zkrátka nechci, abych byl s touto hrou spojovaný z mnoha důvodů. Nicméně potkat mě můžete na RE-PLAY akcích jako je RE-PLAY FAN DAY, nebo na Festivalu Fantazie, nebo předloni na akci FanCity a občas také v nově otevřeném herním klubu RE-LOAD v Praze.

15. Jaký máš názor na česko-slovenskou herní scénu, co se týče videí na YouTube?

Abych se přiznal, tak česko-slovenskou herní scénu příliš nesleduji, protože se mi zkrátka nelíbí práce většiny mých kolegů. Velká část YouTube diváků, jsou opravdu mladí lidé, což je naprosto v pořádku. Nicméně, sám vím, jaký jsem byl, když jsem byl mladší, a proto se snažím, ať má cílová skupina jsou starší lidé. Mladí lidé mají opravdu malé nároky, nejspokojenější asi budou, když dospělý člověk udělá nějakou infantilní věc, při které by v přítomnosti jiných dospělých studem zrudnul. Ano, je to cesta jak získat spoustu odběratelů, ale já takové publikum nechci. Já se chci ve své tvorbě neustále zlepšovat, a proto jsem velice vděčný, když mi někdo napíše, co se mu na mě nelíbí a já to můžu zlepšit. Kdybych neustále ve své tvorbě necítil zlepšení, asi bych zešílel:) Nechci tedy, abych se musel stydět říct známým, co dělám, proto to dělám jinak než ostatní. Tím rozhodně nechci kohokoliv urážet, je to zkrátka jejich styl, nicméně já jsem si vždy zakládal na větší profesionalitě.

16. Co bys doporučil začínajícím „YouTuberům“?

Vydržet. Největší problém je totiž zůstat u toho co děláte a neustále se zlepšovat. Řada nadějných YouTuberů ukončila svou tvorbu po krátké době, protože neměli úspěch jako ti největší z Česka a Slovenska. Vytvořit něco úspěšného však trvá a člověk se při tom musí neustále zlepšovat. Například já už točím videa zhruba dva a půl roku a pořád se svou prací nejsem úplně spokojen a hádám, že ještě dlouho nebudu. Hlavní je tedy vydržet, neustále se zlepšovat a hlavně to nedělat pro slávu a peníze, protože s takovou vizí to nikdy nebude to pravé:)

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář