Pryč jsou doby, kdy bylo čmárání po zdech záležitostí jen pro kluky s kapucí. Pokud tě baví malovat a chtěla by si zkusit něco nového, mohou být pro tebe graffiti to pravé vzrušení. Nebudu ti radit, jak utéct policejní hlídce! Spíš ti dám pár tipů, jak začít.

avatar

Redakce Kámoška.cz
Píšeme o všem, co nás zajímá a baví!

Pryč jsou doby, kdy bylo čmárání po zdech záležitostí jen pro kluky s kapucí. Pokud tě baví malovat a chtěla by si zkusit něco nového, mohou být pro tebe graffiti to pravé vzrušení. Nebudu ti radit, jak utéct policejní hlídce! Spíš ti dám pár tipů, jak začít. Stačí trošku odvahy, talentu a vytrvalosti, protože graffiti je stejně jako každá činnost hlavně o času, který ji věnuješ. Takže protřepat sprej, najít zeď a začít kreslit.

Graffiti není jen pro kluky

Pryč jsou doby, kdy bylo čmárání po zdech záležitostí jen pro kluky s kapucí.

Je to nelegální!

Graffiti vidí široká veřejnost stále jako nelegální čmárání po fasádách, nečitelné obrazce a poškozování cizího majetku. Něco podobného ti pochopitelně nedoporučuji, protože sprejování po nevyhrazených plochách by tě mohlo přivést do pěkných problémů. Writeři se často dostávají do konfliktu s policií nebo majiteli ploch, které počmárali. Mnoho měst nasadilo na ulice pravidelné hlídky a kamerové systémy, takže ani rychlý útěk tě nemusí zachránit.

Pokud chceš doopravdy začít dělat graffiti, zjisti si, jestli je v tvém městě nebo okolí tzv. legál. Takto se označuje místo (zeď), kde je městem či majitelem povoleno sprejovat. Legály se nachází v každém větším městě ČR. Pěkný a přehledný seznam legálů najdeš na stránkách GraffitiMag.

Než začneš s graffiti

Pokud si myslíš, že vezmeš do ruky sprej a vykouzlíš na zdi hned nějaké veledílo, tak se bohužel pleteš. Svou představu můžeš nejdřív hodit klidně doma na papír. Ostatně s tužkou a papírem si klidně můžeš hrát týdny. Každý writer či writerka má svůj vlastní osobitý styl. Malování sprejem na zeď není vůbec tak snadné, jak se může zdát. Začíná se většinou tzv. tagy, což jsou pouze graffitové podpisy writerů eventuelně libovolná slova. Teprve až když máš naučené nějaké základy, můžeš s úspěchem kreslit tak, aby to nějak vypadalo.

Jde se do akce

Na své první krůčky v roli writerky ti doporučuji vzít si starší oblečení, které můžeš zašpinit. Barvu budeš mít s největší pravděpodobností skoro všude. Spreje jsou k dostání buď ve specializovaných graffiti obchodech nebo některých hip-hop shopech. Cena 400 ml spreje se pohybuje od 100 Kč. Spreje jsou k dostání v různých odstínech. Při koupi většinou dostaneš trysky a rukavice jako bonus. K malování je důležité pěkné a suché počasí, jinak barvy špatně usychají a tečou.

Jakmile budeš na legálu, určitě nezačni čmárat přes povedené dílko writera, který zrovna odešel. Raději si najdi místo, kde si vyzkoušíš vlastnosti spreje, práci s různými tryskami a technikami malování. První kroky ti ulehčí určitě i rady zkušenějších, takže se neboj zeptat, žádný profík z nebe nespadl. Nenech se odradit prvními neúspěchy. Teprve praxí získáš šikovnou ruku a tvoje graffiti se čím dál tím víc budou přibližovat představě, kterou máš v hlavně či na papíře.

Graffiti girls!

Možná se budeš divit, ale graffiti má své příznivce i mezi náma holkama. V ČR se tento trend teprve rozbíhá, ale například v některých městech USA je komunita dívek se sprejem v ruce dost početná. Holky společně zakládají crew a na zdech ponechávají své osobité umění. Každý zkušenější writer ti potvrdí, že holčičí prvky dodávají graffiti často úplně novou atmosféru. Jestli tě graffiti oslovily a zároveň tě baví malovat, určitě by byla škoda něco nezkusit. Přeji hodně štěstí a odvahy.

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Tagy

Tagy:

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář