Je úplně jedno, zda-li patříte mezi analogové nadšence, nebo jedinečnost focení na film teprve objevujete. Je zde zajímavé shrnutí a tip, kde si snímky nechat vyvolat.

avatar

Zuzana Nápravníková
Ráda sleduje trendy a novinky ze světa ženské krásy.

Focení na film má své kouzlo! Jak v dnešní době na vyvolání fotek?

Návrat ke skutečné fotografii

Že dnešní doba je digitální a mobilní fotografie v podobě Instagramu vládne světu? Není to zdaleka pravda! Trendy jsou různé a existuje až překvapivě velké množství lidí, kteří i v dnešní době fotí na film. Pro někoho mohou být hipstery, oni sami však vidí ve focení na film celou řadu výhod. Pokud i vás toto “retro” zajímá, dost možná vás překvapí hlavní rozdíly v porovnání s digitálem. Analogový fotoaparát dle názoru mnohých vytváří osobitější a přirozenější snímky. Absence digitálního šumu a odlišné vlastnosti vytvořené fotografie stojí za unikátním vzhledem, který si navíc fotograf musí zasloužit. Zmáčknutí spouště je totiž nutné pořádně promyslet. Na analog zkrátka nelze nafotit tisíc snímků, mezi kterými by se člověk dlouhé hodiny prohraboval. Nároky na fotografa jsou vyšší, někomu takové podmínky prospívají a cítí, že díky analogu se posouvá umělecky dál.

Tak trošku jiné filtry

Častým omylem je představa, že focení na film je ochuzeno o hrátky s různými efekty a vzhledem vytvořené fotografie. To pochopitelně není pravda. Důkazem je lomografie. Tu charakterizují různě rozostřené záběry, kontasty, barevné vady a další nedokonalosti. Výsledkem jsou velmi osobité a originální fotky, nebojte se být kreativní a experimentovat. Lomografie není o stereotypu, který se v případě digitální fotografie a používání nějakých přednastavených filtrů může dostavit opravdu rychle. Hezké fotky si vytvoříte snadno.

Nechte si fotky vyvolat

Že vám chybí černá komora a zkušenosti k tomu, abyste fotky z filmu vyvolali? Že nevíte, jaký přístroj si na analogové focení vybrat? Vše je pochopitelně o zkušenostech, odhodlání a tipech od zkušenějších. Když se podíváte na vyvolání fotek Praha, objevíte první český analogový obchod Analogue, kde je možné si fotoaparát osahat a vyzkoušet. Nechat se nakazit láskou ke kořenům fotografického řemesla rozhodně není od věci, protože se vám díky tomu rozšíří obzory a zjistíte, že krásné fotografie nejsou o počtu megapixelů, ale o citu pro zachycení toho, co by ostatním zůstalo jinak skryto.

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář