Buďme k sobě upřímní, dějepis nebaví skoro nikoho. Na druhou stranu, v dějepise mi historický oblečení nikdo neukáže… ale není to jen o něm.

avatar

Karolína Kubínová
Mám ráda kapybary a čaj s citrónem. A taky většinou čtu tak tři knížky naráz.

Děják býval mým oblíbeným předmětem, když jsem byla tak možná na prvním stupni základky, jenže tehdy mě na škole bavilo úplně všechno (dokonce i tělocvik, který jinak k smrti nenávidím), takže podle toho soudit moc nemůžu. A abych byla upřímná, jak za ty čtyři roky, co jsem prolezla na osmiletým gymplu, tak za ty dva, co jsem na Panský, mě dějepis k smrti nebaví. Některé jeho části, to jo. Ale rozhodně ne všechno. A i přesto miluju filmy z historického prostředí.

Filmy s historickou tématikou, do kterých se zamiluješ

Proč? Je to jednoduché: protože většina z nich je úžasná, spousta z nich je založená na skutečné události (nebo na knížce – ano, vím, že už jsem s tím otravná), a pak taky kvůli těm kostýmům. A v nedávné době jsem jich viděla docela dost. Které se mi ale líbily nejvíc?

Belle (2013)

Předně je to film podle skutečné události – Dido Elizabeth Belle Lindsay byla skutečná žijící osoba, která výrazně ovlivnila kauzu, díky které bylo v Británii jednou provždy zrušeno otroctví. Nicméně hlavním důvodem, proč jsem se na ten film dívala, nebylo prostředí, ve kterém se odehrává, ani kostýmy, které jsou skvělé, nýbrž obsazení. (Tom Felton je totiž můj osobní bůh, a postavu Jamese Ashforda, kterého má divák z hloubi srdce nesnášet, pokud tedy nezastává stejné názory jako on, zahrál na jedničku.)

Nutno dodat, že hudební doprovod filmu udělal své a bez něj by bylo po atmosféře. Nicméně já jsem esteticky uspokojená, poněvadž kostýmy i kulisy byly naprosto luxusní, a taky trochu historicky vzdělaná (byť o něčem, o čem se v dějáku ani na základce ani na střední normálně neučí).

Marie Antoinette (2006)

Nutno říct, že francouzská revoluce je jedna z věcí, která mě v dějepise docela bavila. Nicméně jednak je občas fajn vidě historické události taky z trochu jiné strany, a jednak se mi tenhle film úplně náhodou objevil na hlavní stránce tumblr a já nemohla odolat.

No, buďme k sobě upřímní: kostýmy jsou NÁDHERNÉ (osmnácté století bylo módní perlou), prostředí ještě víc, byť je děj filmu během první poloviny filmu možná trochu nudný a vleklý. Soundtrack… no dobře, když beru v úvahu, že je to film cílený na teenagery, dal by se ten moderní pop asi přežít. Za mě čtyři z pěti hvězdiček kvůli hudbě a obsazení hlavní role, ale rozhodně bych si film pustila znova (kdybych měla dvě hodiny volného času, což nemám).

Anna Karenina (2012)

Nejnovější adaptace jedné z největších ruských klasik (doslova, ta kniha je neskutečně tlustá) mi, přiznávám, vzala dech. Nutno říct, že film jako takový nemám s čím srovnávat, protože to je jediná adaptace této knihy, kterou jsem viděla, ale každopádně je to adaptace poměrně věrná, takže si rozhodně nemám na co stěžovat. Přeci jen nacpat pětisetstránkovou knihu do dvou hodin je docela práce, a všechny důležité momenty ve filmu jsou, takže…

Obsazení je úžasné, musím říct, že prakticky všichni obsazení herci mi do rolí vážně sedí (a to se u knižních adaptací tak často nestává). Jako výrazný protiklad k výše jmenované Marii Antoinettě rozhodně slouží hudba, která vystihuje jak prostředí, tak dobu, ve které se děj knihy (a tím pádem i filmu) odehrává, a dodává filmu výbornou atmosféru, ze které se divákovi občas dělá husí kůže.

Atlas Mraků / Cloud Atlas (2012)

Řekněme, že z tohohle filmu si sice člověk moc historického ponaučení nevezme, ale zato je geniální. Zmiňovala jsem ho už párkrát a věřím tomu, že o něm budu mluvit ještě několikrát, protože jednak jde o adaptaci mé oblíbené knihy a jednak jsou herecké výkony i hudba v něm naprosto geniální.

Nicméně, díky tomu, že dějová linka se odehrává v šesti různých časových úsecích v historii i budoucnosti, na šesti různých místech, co do kostýmů si tenhle film vážně užívám: ať už jde o ty historické, tedy z roku 1849, 1936 a 1973, po ty v části příběhu odehrávající se v roce 2012, až k těm, které si tvůrci filmu mohli jen vymýšlet (2144 a 2321). Navíc zas a znovu: prostředí a hudba naprosto přesně vystihující dobu, ve které se dané dějové linky odehrávají.

Bídníci / Les Misérables (2012)

Pokud nejsi na muzikály, asi Bídníci nebudou nic pro tebe. Na druhou stranu pokud ti muzikály nijak nevadí nebo je přímo vyhledáváš, a máš tři hodiny na to, abys viděla poměrně zdařenou adaptaci jednoho z nejkrásnějších románů na světě, pokochala se krásně vyvedenou revoluční Paříží a pořádně si zaplakala u některých scén… směle do toho.

Abych byla upřímná, do doby, než jsem viděla tenhle film, jsem netušila, že Russel Crowe (Javert) umí zpívat. A byla jsem zatraceně překvapená, když jsem to slyšela, protože jakkoli ho mám jako herce strašně ráda, jako zpěvák je úžasný a mě to na premiéře přimělo smeknout pomyslný klobouk.

Další doporučení

Pokud máš času nazbyt, rozhodně doporučuju seriál Borgiové (HBO/Showtime) a minisérii britské BBC The Hollow Crown, výkon Jeremyho Ironse v obou je naprosto skvělý, nebo třídílné drama Vzpomínky Casanovy z roku 2005.

Jaké historické filmy se líbí tobě? Poděl se v komentářích.

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář