Také miluješ ten pocit, kdy vycházíš z obchodu s taškou plnou nových hadříků? Gratuluješ si, jak chytře a levně jsi nakoupila? Asi každá z nás se někdy podívala na cedulku svého oblečení. Převážná většina pak zjistila, že oděv je vyrobený v Číně, Indii, Vietnamu, Bangladéši nebo jiné zemi v jihovýchodní Asii. A teď počítej: materiál, práce švadlen, cesta do obchodu, provize, DPH… Tak jak je možné koupit triko, byť ve výprodeji za stovku?

avatar

Redakce Kámoška.cz
Píšeme o všem, co nás zajímá a baví!

Chceš se obléknout s ohledem na lidská práva? Objev svět fair wear a podpoř férový obchod.

Chceš se obléknout s ohledem na lidská práva? Objev svět fair wear a podpoř férový obchod.

Taková je realita

Práce v textilní továrně ve výše zmíněných zemích by se dala označit jako novodobé otrokářství. Zaměstnanci pracují 16 hodin denně a často ještě dělají přesčasy, což můžou být další 4 hodiny. A teď zlatý hřeb. Víš, jaká je průměrná hodinová mzda? Asi 2,5 koruny! Takže měsíční příjem je něco málo přes tisícovku.

Vyrobilo tvůj svetr dítě?

Ve výrobních halách bývá nesnesitelné horko a dusno. Zaměstnanci nemají k dispozici pitnou vodu a nemohou často ani na záchod. Aby se rodina alespoň najedla, jsou často zaměstnávány i děti. Ty jsou ve většině případů vystaveny šikaně ze strany „dozorců“. Také ti to připadá víc jako vězení?

Vědět co nosím

Existují způsoby jak se obléct tak, aby kvůli tvým kalhotám netrpěla indická rodina. Bude to sice dražší, náročnější na sehnání a možná to nebude úplně poslední výkřik módy. Ale kromě radosti z nového kousku oblečení tě bude hřát i dobrý pocit. Etické oblečení poznáš podle označení Fair Wear nebo BAFTS (British Association For Fair Trade Shops).

Nemusí to být jen etno

Na různých internetových e-shopech seženeš různé pěkné oblečení. V krámcích Fair Trade také možná něco seženeš, pokud ale zrovna nemusíš etno styl, nebude to nic pro tebe. Výhodou férového oblečení je to, že většinou bývá v bio-kvalitě, z dobrých materiálů a výroba je šetrná k přírodě. Nevýhodou je vyšší cena a menší dostupnost.

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář