Tato otázka je dnes určitě nasnadě. V minulosti by mnohé z nás ani nenapadlo si ji položit. Není divu, existovalo totiž mnohem větší množství především nebankovních poskytovatelů finančních produktů. Že mnozí z nich nebyli zrovna dvakrát poctiví, je věcí další.

avatar

Redakce Kámoška.cz
Píšeme o všem, co nás zajímá a baví!

Existuje ještě stále půjčka bez nahlížení do registru?

Dnes už byl trh s nebankovními úvěry poněkud zregulován, a to především díky novele zákona č. 257/2016 Sb., o spotřebitelském úvěru a také souhrnné novele č. 258/2016 Sb. Právě jejich prostřednictvím se stát snaží regulovat oblast půjčování finančních prostředků. Poskytovatelé jsou nuceni prověřovat si bonitu svých potenciálních klientů. Za tímto účelem vznikly mimo jiné také registry dlužníků. K čemu registry slouží, jaké konkrétní existují a jsou nebankovní společnosti nuceny je využívat? Existuje vůbec půjčka bez nahlížení do registru?

K čemu slouží registry dlužníků?

Samozřejmě k tomu, aby si konkrétní věřitel pohodlně zjistil, zdali může danému subjektu poskytnout půjčku. Velmi jednoduchým způsobem se přihlásí do některého z registrů a zjistí si dle jména žadatele o úvěr, jestli ještě stále nemá nějaké nesplacené závazky. Pokud ano, s informací naloží dle svého.

Hned několik registrů dlužníků

V současné době existuje hned několik registrů dlužníků. My si je postupně představíme.

CRÚ

Jedná se o zkratku pro Centrální registr úvěrů, který je veden Českou národní bankou. Jsou v něm přesně a přehledně vedeny záznamy týkající se jak fyzických osob, tak i právnických subjektů.

SOLUS

Tento registr dlužníků eviduje dluhy spotřebitelů jak v oblasti bankovnictví, tak i v případě nebankovních společností a leasingů. Mimo jiné se zaměřuje i na dluhy, které spadají do telekomunikací a distribuce energií. Solus je prakticky nejznámější a nejpoužívanější registr, který u nás existuje.

CBCB

Tato zkratka odpovídá anglickému označení Czech banking credit Bureau. Jedná se o bankovní registr, který se vztahuje k bankovním domům, jež jej nejčastěji využívají. Mnohdy je označován i jako BRKI, tedy bankovní registr klientských informací.

LLCB

Zkratka Leasing and Loan Credit Bureau je do češtiny překládána jako nebankovní registr klientských informací, někdy se setkáme i s označením NRKI. Sem spadají hlavně dluhy plynoucí z leasingů.

Půjčky bez registru existují

Ano, rozhodně se situace nevyvinula tak, že by byly půjčky bez registru zapovězeny. Nikoliv. Rychlá půjčka od nebankovních společností bývá mnohým lidem poskytována bez větších problémů. Nebankovní společnosti si prověřují své potenciální klienty individuálně. Dívají se na to, jestli žadatelé nemají exekuci anebo nejsou v insolvenci. Před požádáním o půjčku se vyplatí v každém případě zbavit všech stávajících závazků. Budete mít mnohem větší šanci, že úvěr získáte.

Líbí se ti tento příspěvek?

Tagy

Tagy: ,

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář

 • Týna Ryglová

  V dnešní době si půjčuje peníze každý druhý. Důležité ale je půjčku pořádně rozmyslet a půjčit si na důležité věci a ne třeba jen na dovolenou nebo vánoční dárky. Já jsem si půjčila peníze na rozjezd mého podnikání. To si myslím byl pořádný důvod pro půjčku. Na https://pujcky.zone/nebankovni-financovani-podnikani/ jsem našla nebankovní financování podnikání, což pro mě bylo nejlepší řešení.

 • Nataša Zabloudilová

  Tak úplně bez registru asi ne, ale jsou takové, u kterých jsou poskytovatelé shovívavější, a tak vám půjčku dají, i když třeba máte nějaký vroubek z minula. Já si nedávno brala půjčku do výplaty, kterou jsem si vybrala přes – https://www.ferovepujcky.cz/pujcky-pred-vyplatou – a taky mi ji dali, i když jsem se před pár měsíci opozdila se splátkou jiného úvěru. :)

 • Juraj Liška

  Já teda naštěstí každou půjčku vždy poctivě splácel, takže jsem se nikdy do žádného registru dlužníků nedostal. To samé se o všem nedá říct o jednom mém známém. Ten je v registru vedený a bohužel právě díky tomu má se získáváním půjček problém. Jen tak mimochodem, pokud by si někdo náhodou chtěl ověřit jestli v takovém registru je, nebo není, tak tady mají docela přehledný návod jak na to: https://www.finstart.cz/registr-dluzniku-nahlednuti-zdarma-online/

 • Josef Devátý

  V tomto s vámi úplně souhlasím. Osobně znám hned několik takových lidí, kteří si se svoji výplatou nevystačí, a tak se to snaží zalepovat půjčkami. Několik z nich právě v podobných registrech dlužníků už je, takže se to snaží všemožnými způsoby obcházet a díky tomu si pod sebou sami vykopávají ještě větší jámu, ze které se budou jen těžko dostávat.

 • Bruno Jurečka

  Vzhledem k tomu, že jsem zodpovědný člověk, nevadí mi, že při žádosti o půjčku do registru koukají. Daleko důležitější pro mě je, aby měla půjčka výhodný úrok a žádné skrité poplatky. S tím mi dost pomohl web https://www.bezvamoney.cz/ , kde jsem si půjčky srovnal, a díky tomu jsem si vybral tu nejvýhodnější.

 • Kamil Štrof

  Člověk, který potřebuje obcházet registr by si podle mě už půjčovat na nic neměl. Jediné, kdy mi půjčka dává smysl je, když ji investujeme do bydlení. Proto jsem si taky vzal úvěr od https://www.burinka.cz/uver-bez-zajisteni/ , kterou jsem použil na rekonstrukci koupelny. Ta totiž byla v dezolátním stavu, takže jsme ji opravit zkrátka museli.