Domácí násilí – tuhle frázi  jsi už určitě několikrát slyšela, ale víš, co si pod tím pojmem přesně představit? Jak násilí zabránit? Co dělat, pokud by se něco podobného přihodilo tobě nebo někomu v tvém okolí? Rozhodně není na místě to tajit.

avatar

Kristýna Gregorová

Domácí násilí – tuhle frázi  jsi už určitě několikrát slyšela, ale víš, co si pod tím pojmem přesně představit? Jak násilí zabránit? Co dělat, pokud by se něco podobného přihodilo tobě nebo někomu v tvém okolí? Rozhodně není na místě to tajit.  Pokud se chceš něco dozvědět o formách domácího násilí a organizacích, které obětem pomáhají, tak čti dál.

Domácí násilí

Domácí násilí nemusí být pouze fyzické, existuje hned několik typů násilí.

Co je doma, to se počítá

Domácí násilí se převážně odehrává mezi blízkými osobami a má dlouhodobý, stupňující se efekt. Představuje násilí s cílem ublížit, získat převahu a moc. Tím, že je skrýváno, ohrožuje zdraví oběti a mnohokrát i život. Oběťmi bývají převážně ženy, ale není vyloučeno, aby týraný byl muž. Domácí násilí na obětech zanechává většinou následky trvalejšího rázu, především ty psychické, mnohdy jsou celoživotní. Oběť poté může trpět různými psychickými poruchami, má problém s navazováním kontaktů a s důvěřováním dalším lidem. Domácí násilí se dělí na 6 základních skupin.

Domácí násilí se dělí na tyto skupiny

Fyzické domácí násilí
Jde o  brutální útoky, které ti mohou hodně ublížit, následkem bývají modřiny, jizvy, tržné rány. Fyzické násilí je například bití, řezání, svazování, pálení, odpírání jídla či spánku.

Psychické domácí násilí
Většinou souvisí s fyzickým násilím. Projevuje se ponižováním, urážením, vyhrožováním, zastrašováním.

Emocionální domácí násilí
Je zaměřeno na city ohrožené osoby. Projevuje se vyhrožováním, ničením jejích osobních věcí či památek, nebo týráním blízkých osob.

Sociální domácí násilí
Projevuje se odpíráním osobní svobody, kontrolou kontaktů.

Ekonomické domácí násilí
Projevuje se zákazem docházení do zaměstnání, odebíráním peněz.

Sexuální domácí násilí
Většinou jde o vynucování pohlavního styku, znásilnění.

Co  dělat když tě jeden z rodičů týrá?

Rozhodně by jsi to neměla tajit, svěř se někomu, ať už druhému z rodičů, nějaké kámošce, ve škole či se poraď třeba na lince důvěry. Věř, že ať se svěříš komukoliv, budou se ti snažit pomoci. Jedná se o trestný čin, který nikomu nesmí projít. Pamatuj, že nikdo nemá právo tě ponižovat, bít, či jakkoliv jinak týrat. A to ani rodiče!!!

Co dělat, pokud se něco takového přihodí tobě nebo někomu v tvém okolí?

Pokud se jedná o aktuální napadení, je nejdůležitější, aby ses především někde bezpečně schovala a odtamtud si přivolala pomoc policie ČR (158). Pokud si zraněná, pak i záchranku. Když se jedná o dlouhodobé domácí násilí, obrať se na specializované centrum, kde ti určitě pomohou se od násilníka co nejdříve dostat pryč. Můžeš na něj podat i trestní oznámení, podle § 215, trestního zákona. Nezapomeň, že násilí není tvoje vina!!!

Existují nějaké organizace, které se zabývají pomocí obětem domácího násilí?

Samozřejmě, že existují organizace, které se specializují na domácí násilí, jednou z těchto organizací je např.: Bílý kruh bezpečí, o.s. , kde můžeš získat užitečné informace, tato organizace zřizuje i nonstop telefonní linku, dále třeba Občanské sdružení ROSA, AMNESTY INTERNATIONAL ČR a mnoho dalších. Pokud se někdy s domácím násilím setkáš, nebo někdo tobě blízký, netaj to. Včasná pomoc může zachránit život i pozdější soužití s jinou osobou.

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Tagy

Tagy:

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář

  • http://Alue.cz Alue

    Smutné. Po přečtení článku jsem zjistila, že jsem zažila všechny druhy domácího násilí. To mi na optimismu opravdu hodně ubralo, ale zase.. jsem z toho venku, tak proč se trápit! :)

  • kaolinka19

    Nikdy bych něvěřila, že se to může týkat i kluků, ale po tom, co mě jako prosil o help můj kámoš, tak už se fakt nedivím.

  • Teris

    Táta si nás před pár lety vybral jako cíl a ten psychický teror byl opravdu strašný. Naštěstí jsme s mamkou měly dostatek odvahy, toho bídaka se zbavily a teď se máme skvěle.