Bavilo by tě hrát divadlo a chceš předvést na pódiu, co v tobě je? Pojď se se mnou podívat na to, co pro to můžeš udělat a co ti to může přinášet. Nic totiž není nemožné.

avatar

Markéta Hurychová
Mám hodně odlišných zájmů a ráda o nich píšu.

Co ti otevře dveře na pódium divadla? Chuť!

Jak začít?

Přestaň si klást překážky a zkus to. I zdánlivá překážka jako stydlivost se dá odbourat. Na pódiu jsi někdo jiný a máš jeho vlastnosti a starosti. Jedinou otázkou je, jestli si chceš vyzkoušet tento adrenalin. Pokud nemáš vystudovanou konzervatoř, nemysli si, že dveře od pódia jsou ti uzavřeny. Jen bys nebyla profesionálem a amatérský herec nemusí být horší. V dnešní době najdeš na internetu skoro všechno, tudíž i amatérská divadla, která hledají nové herce. Stačí vyhledat nějaký inzerát a odpovědět, přijít se podívat na představení nebo rovnou na zkoušku. Tak jsem to udělala já a rovnou mě hodili
do víru zkoušky. Zůstala jsem tam a nelituji.

Co tě tam čeká?

Všude něco jiného. Na to se nepřipravíš, nemusíš se učit žádný text ani mít žádné zkušenosti, vezmi s sebou chuť vyzkoušet něco nového a prostě to zkus. Neboj se trémy, ber ji tak, že k tomu patří a dělá hraní zajímavějším a vzrušujícím. Dělá z toho ten adrenalin. To, že něco zkazíš při představení, se stane každému a vždy ti pomohou spoluherci či improvizace, kterou se budeš učit. Bez chyb by byla přece nuda. Navštívíš různá místa, můžeš hrát třeba i na hradě, ve školce, škole a pod širým nebem na festivalech. Na rozdíl od profesionálů, kteří mají hraní jako zaměstnání, pro amatéra je hraní koníčkem. Obětuješ hraní „jen“ svůj volný čas spolu s lidmi, se kterými máš stejný zájem. Užít si to na pódiu a bavit se. Že se baví i diváci, je příjemný bonus.

Amatérské divadlo není anarchie!

Neznamená to, že v těchto divadlech neexistuje žádná povinnost a zodpovědnost. Hraní není jen o tom, co se děje na pódiu. Při přípravě představení a zkouškách mnohdy zažiješ nejvíce zábavy. Často se na tvoření podílí všichni, přispívají svými nápady, které jsou rozhodně vítány.

Chceš hrát divadlo?
Při zkouškách a představení zažiješ nejvíce zábavy.
zdroj: heymilie.deviantart.com

Jak si vybrat to pravé?

Mezi amatérskými divadly si můžeš najít takové, které ti bude nejvíce vyhovovat. Každé je jiné, zabývá se něčím jiným a hraje něco jiného. Nastudují divadelní hry, vymyslí si je sami, složí představení z etud, hrají pro děti, improvizují nebo různě kombinují. Je spousta možností. Podívej se na jejich stránky nebo si přímo na zkoušce všímej, jak tvoří a co je jejich cílem. Nejlepší je se rovnou zapojit. Vyzkoušíš si to, a tak nejrychleji zjistíš, zda je to pro tebe to pravé a pro koho bys třeba nejraději hrála.

Co ti přinese hra pro dospělé?

Pokud hraješ pro dospělé, získáš úžasný pocit, pocit uznání někoho staršího, zkušenějšího nebo i vrstevníka. Když neodejdou během představení, zasmějí se vašemu vtipu a nakonec vás odmění potleskem, rychle se zvýší tvé sebevědomí.

Nebo bys raději hrála pro děti?

Možná se ti zdá, že hrát pro děti je lehčí, ale je těžší přiblížit se humoru dětí. Bojíte se totiž, že se rozbrečí. To se totiž také stává (např. drak pouštěl větší hrůzu, než chtěl). Hraní pro děti není žádný med, ale o to sladší je odměna… představ si vyceněné zoubky na smějícím se obličejíčku, vystrašená kukadla a malé tleskající ručičky. To je k nezaplacení.

Mladí diváci
Je to nádherný pocit, když svým představením rozveselíš malé diváky.
zdroj: imgfave.com

A co udělat radost postiženým dětem?

Pokud se obáváš, jak představení bude působit na děti, obavy z hraní pro děti s mentálním postižením se zvýší. Představení by se od běžného nemělo moc lišit, pořád hrajete pro děti, ale např. byste měli vyřadit děsivého draka. Když vaši diváci drží pěsti panu králi, šaškovi či čarodějnici a vydrží sedět celou dobu, je pro vás obrovská poklona.

Zkus něco nového a odemkni si dvířka na pódium. Zábava a zážitky tě neminou!

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář

  • Pufflie.blog.cz

    Moc hezký článek :-)

    Já přímo v divadle nehraju, ale s kamarádem jsem si vymysleli pohádku a teď jezdíme po různých karnevalech a dětských dnech, kde to hrajeme. Též jsme si poupravili scénář jené Shakespearovy hry a teď začínáme schánět herce.
    Pravdou je, že to celé je hlavně o odhodlání a snaze :-)