Víte, co se nejlépe hodí k vynikajícímu portskému vínu? Nechte se inspirovat a rozmazlujte své chuťové buňky.

avatar

Zuzana Nápravníková
Ráda sleduje trendy a novinky ze světa ženské krásy.

Pokud navštívíte Portugalsko, byl by hřích neochutnat vyhlášené portské víno. To si však můžete zakoupit i u nás. Pokud chcete podpořit jeho chuť a zároveň ho párovat jenom se správným jídlem, je dobré vědět, které je k portskému to pravé. Pokud nevíte, není třeba zoufat. Poradíme vám. Vždy je však nutné vycházet z toho, že portské víno je spíše sladší a silné. Od toho by se měla odvíjet volba konkrétních potravin.

Ideální jako digestiv

Co je to digestiv? Je to takzvaná tečka za všemi jídly. Nápoj, který si můžete dát po posledním hlavním chodu, ideálně před dezertem, aby vám opět příjemně vytrávilo. A právě tento fakt jasně vede k tomu, že se portské víno velmi dobře hodí jako doplněk k dezertům. Je v podstatě jedno, jakou sladkou tečku po jídle plánujete. Pokud k danému pokrmu přidáte právě i skleničku portského, rozhodně nemůžete udělat chybu. Díky tomu jak podpoříte chuť vína, tak i samotného jistě povedeného dezertu.

Možné jsou i sýry

Víno obecně je velmi často doporučováno v kombinaci se sýry. Nutno ale vědět, že ne všechny se k vínu dokonale hodí. A právě u portského to platí dvojnásob. Pokud se podíváme na to, jaké sýry jsou ty pravé, určitě musíme říci, že když zvolíte pikantní ovčí variantu, rozhodně nešlápnete vedle. K těmto sýrům se obecně velmi často přidávají také různé sladší marmelády, jako doplněk. Je tedy jasné, že právě sladší portské víno s nimi bude vytvářet naprosto dokonalou kombinaci. Jedním z dokonalých tipů, se kterým nešlápnete vedle, je známý sýr queijo da serra. Jedná se o celkem unikátní horský sýr, který je vyhlášený po celém světě.

Nebojte se ořechů

Portské víno můžete popíjet i jenom tak, pokud si chcete udělat příjemný večer. Nezapomínejte ale na to, že ani v tomto případě by váš stůl rozhodně neměl být prázdný. A co na něho umístit? My doporučíme lískové nebo vlašské ořechy, stejně jako se k tomuto vínu výborně hodí také mandle. Ideální je, aby se ve všech případech jednalo o variantu, která nebude nijak dosolována, jelikož cílem je kombinovat portské právě s přírodní chutí těchto oblíbených pochutin, které dnes seženete doslova na každém rohu.

K čemu se dále hodí?

To hlavní, s čím víno podávat, máme zmapováno. Podívejme se společně i na další věci, které se dokonale hodí. Sem patří například olivy. Opět ale doporučíme kvalitu a nikoliv varianty, kde je jejich chuť doslova přebita slaným nálevem. Stejně tak lze portské kombinovat s kouskem kvalitní tmavé čokolády, kterou lze lehce rozpustit v ústech a poté si dopřát doušek vína – dokonalá kombinace. Hodit se však může třeba i k nápojům. Dát si v kavárně sklenku portského a kvalitní kávy rozhodně není k zahození. Budete vypadat nejenom jako znalec, ale zároveň budete moci vyzkoušet zajímavou kombinaci chutí, které dané nápoje nabídnout.

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář

  • kristýna ryglová

    Toto lze podávat k jakémukoliv vínu. Já mam nejraději kombinaci vína a jahod, nebo sýra. Už jsme si dlouho s manželem neudělali pěkný večer. Tak bych mohla objednat nějaké kvalitní červené víno z https://alifea.cz/cenik/cervena.html a k tomu koupit dobré sýry.