Chystáš se s kamarády na vodu, do přírody nebo pod stan? Pak bych měla být připravená na cokoliv – a podle toho bys měla mít i správně zabalený batoh.

avatar

Denisa Tatíčková
Studentka historie a milovnice psaní, kterému se věnuje již přes 5 let.

Chystáš se na čundr? A víš, co si všechno zabalit?

Co s sebou?

Na cestách tě může potkat naprosto cokoliv, a proto bys měla být připravená. Dát dohromady věci, co si s sebou vezmeš, se sice může zdát jako prkotina, ale jsi si opravdu jistá, že máš sbaleno všechno potřebné a na nic jsi nezapomněla? Tady je takový menší seznam, který by ti měl s balící horečkou pomoci – zkontroluj si podle něho, jestli tě v batohu tíží ty správné věci. Může se totiž stát, že někde zabloudíte, sejdete z cesty a budete potřebovat něco z následujícího.

1. Voda a čistička

Člověk bez jídla v extrémním případě vydrží až 60 dní, ale bez vody pouhých 3-5 dní. Je tedy nezbytné mít s sebou sbaleno dostatek tekutin a v případě, že se budete delší dobu pohybovat mimo civilizaci, určitě není od věci ani malá čistička vody.

2. Potraviny

Tahat si s sebou velkou tašku plnou sušenek, brambůrek ale třeba i brambor nebo kilo masa, není na cestování moc praktické. Lepší jsou nějaké proteinové tyčinky, oříšky nebo třeba sušené potraviny, které přivedeš k životu horkou vodu. Pamatuj, že se ale takto dá vydržet, ale ne na moc dlouho.

3. První pomoc

Bez lékárničky bys neměla raději nikam jezdit. Pokud se rozhodneš si koupit novou, zkontroluj si, jestli je tam všechno a jestli něco nemá prošlou dobu trvanlivosti. Jestli se ale rozhodneš, že si sestavíš lékárničku sama, najdi si někde seznam toho, co taková sada obsahuje. K tomu přihoď nějaký návod, abys v případě nouze nepanikařila.

4. Nouzový úkryt

Pokud se člověk ztratí nebo jde na nějakou delší výpravu do přírody, základem je zůstat v teple, suchu a bezpečí. A proto je nejlepší mít s sebou stan jako přístřešek, spací pytel tě udrží v teple a plachta pod tebou tě udrží v suchu.

5. Oheň

Teplo, vaření, světlo. Oheň je důležitý, a pokud s sebou máte jenom jedny sirky, tak věz, že to vám rozhodně stačit nebude. Stejně tak zapalovač. Může navlhnout, rozbít se, můžeš ho někde vytrousit, apod. Raději proto s sebou měj hned několik balíčků sirek a zapalovač a k tomu si raději najdi nějaké způsoby, jak rozdělat oheň jinak. Čistě pro případ nouze – připraveným totiž štěstí přeje.

6. Pláštěnka

I deštník může posloužit, ale bude se ti s ním po lese chodit blbě. Pláštěnka je praktičtější a lépe tě udrží v suchu. Mimo to se ti pod ní vejde i batoh, takže ti nenavlhnou věci.

7. Vaření

Praktická malá miska nebo rendlíček se ti do batohu také určitě vejde. A pokud ne, tak si na něj místo rozhodně udělej, protože jíst ze země není nic moc. Navíc si v něm můžeš ohřát teplou vodu.

8. Baterka

Oheň je sice dobrý, ale když si budeš chtít jít odskočit do lesa, tak louč se přeci jen blbě nese. Baterky, které jsou na baterie, ale nejsou úplně dobré, protože se ti mohou kdykoliv vybít a nové budeš shánět jen horko těžko. Vezmi si tedy raději alespoň jednu baterku, která bude fungovat na solární nabíjení nebo která svítí na „ruční pohon“.

9. Oblečení

Vyrážíš-li do přírody, zapomeň na poslední trendy v módě. Zabal si s sebou několik triček, delší spodní prádlo a pár obyčejných kalhot. Vyhni se džínám, protože omezují v pohybu, dlouho schnou a neposkytnou ti skoro žádné teplo. Nezapomínej také na klobouk, který tě ochrání před deštěm a sluncem. Přibal si také šátek, který ti bude chránit krk před větrem a v případě nouze ho lze použít jako bandáž nebo škrtidlo. Pevné boty a ponožky jsou snad samozřejmostí.

10. Zbraň

Nejlepší volbou je asi nůž. Ten může nejen posloužit během jídla, ale také tě může ochránit v případě nebezpečí. Každý zálesák by s sebou měl mít nůž, protože ten ti v jistých případech může zachránit život.

Připravená na cesty

Pomocí těchto věcí by sis měla správně zabalit tašku na nadcházející čundr nebo túru někam do hor. Měla by sis všechno sbalit nějakou chvíli dopředu, abys věděla, co všechno ti ještě chybí a zbytečně nepanikařila. Zkus si promyslet, co všechno by vás mohlo potkat a podle toho stylizuj obsah svého batohu. Ale rozvažuj v mezích – protiatomový kryt můžeš klidně nechat doma stejně jako neprůstřelnou vestu.

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář