Myslíš si, že to není tvůj problém? Možná bys sama byla překvapená. Takových lidí obklopující se časožrouty je hrozně moc. A víš, jací jsou? A jak se jim vyhnout?

avatar

Redakce Kámoška.cz
Píšeme o všem, co nás zajímá a baví!

Nastala chvíle zbavit se časožroutů!
Jsou to lenost a prokrastinace, které se stávají veliteli nad našimi životy

Podívej se, kolik je kolem tebe časožroutů!

Kdo jsou ti časožrouti, o kterých píši? Teď nemám na mysli povídku od Stephena Kinga, ale činnosti, které ti užírají čas ve tvém životě téměř zbytečně. Musíme si přiznat, že u každého se pár takových věcí najde. Jsou to hry na telefonu (dnes populární floppy bird, angry bird,…), hry na PC, televize, seriály (u mladých populární Sherlock, Prolhané krásky, …), facebook a bezduché bloudění po internetu. Často slyším od lidí, že nemají čas. Tak jsem jim dala za úkol, ať si týden sepisují činnosti během dne. Byli naprosto šokovaní tím, kolik času strávili nad věcmi, které byly vlastně zbytečné, jen jim to v tu chvíli nepřišlo. Buď sedli k televizi na chvíli, ale zůstali tam několik hodin. Nebo si dlouhý čas chatovali před spaní na facebooku. Anebo zase zbytečně dlouho spali. Ono se to nezdá, ale místo toho už mohli dělat právě ty věci, díky kterým se vystavili časové tísni! A vlastně jsou prostě a jednoduše lapeni do sítě prokrastinace! A koukni se, jak to vlastně vypadá, třeba se v tom taky trošku zhlédneš, anebo v tom uvidíš někoho z okolí.

Deník činností nebo denní diář

Velmi dobrým plánovačem je denní diář nebo nějaký samostatný deník, ve kterém budeš mít místo na sepisování všech úkolů a aktivit, které musíš udělat. Zní to naprosto jednoduše a hloupě, spousta dívek a žen mají diář že? Ale mají tam celý denní řád? Většinou ne, a navíc velké množství ani nedodrží a odkládají, dokud je netlačí čas. Aby to fungovalo, potřebuje to taky pár pravidel.

Vypiš si i čas vymezený na plánované aktivity (od-do). Nedávej si úkoly, které zaberou dlouhou dobu (více jak 45min.) na jeden časový úsek (aby ses pak tři hodiny nemučila esejí). Některým se doporučuje jako max. délka 30min., protože se pak nedokáží soustředit.

Dávej si přestávky!!

Nepříjemné věci udělej jako první, aby ses mohla odměnit těmi příjemnějšími.

Vzdal se od časožroutů (během práce na PC si vypni přístup k netu, abys měla klid apod.)

Doplňuj energii, ale nepřehánět. Takže rozhodně neopomíjej spánek, ale 12 hodin je zase opravdu příliš. Bohatě stačí 8 hodin.

Buď na sebe přísná, ale odměňuj se

Nesmíš ustoupit sama sobě! Žádné polehávání, chatování a přílišné sledování seriálů. Každý má však nějaký koníček. Pokud jsou to např. seriály, tak proč ne. Ale nesmí se to přehánět. Když uvidíš, že jsi splnila, co jsi potřebovala, rozhodně se odměňuj. Jestli stále nevěříš, že trávíš čas zbytečnostmi, zkus si udělat denní soupis. Průměrně totiž lidé stráví prokrastinací i přes 3 roky! Rozhodně si nemusíš nadávat a být k sobě vyčítavá, protože časožrouti jsou lákadla, kterým se velmi těžko odolává!

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář