Pokud ráda fotíš, ale tvoje fotky ti vždycky přijdou tak nějak „nijaké“, mám pro tebe pár tipů, jak je vylepšit.

avatar

Karolína Kubínová
Mám ráda kapybary a čaj s citrónem. A taky většinou čtu tak tři knížky naráz.

Stalo se to někdy každému začínajícímu fotografovi – vyfotíš fotku, která na displeji foťáku vypadá docela dobře, ale když ji přetáhneš do počítače, všimneš si spousty nedostatků a fotka se ti vlastně ani tak moc nelíbí. A jelikož to, aby se ti líbila tvoje vlastní fotka, je docela důležitým aspektem toho, jestli ji například někde zveřejníš, napadlo mě dát ti pár tipů, jak vylepšit kvalitu svých fotek.

Zrcadlovka z tebe nedělá fotografa

Je potřeba si uvědomit, že jakkoli kvalitní foťák máš, když ho neumíš používat, k ničemu ti nebude. Znám spoustu lidí, kteří fotí mobilem a jejich fotky mají duši a myšlenku, kterou fotky spousty lidí, kteří fotí full-frame zrcadlovkou za šedesát tisíc, nemají. Záleží víc na spoustě jiných aspektů, než je technika, kterou používáš.

Chceš vylepšit fotky?
Tahle fotka byla vyfocená mobilem a i přesto je skvělá.
zdroj: flickr.com

„Potom to upravím ve Photoshopu“

Strašně moc lidí to dělá a všichni bez výjimky to dělají špatně – fotit něco rovnou s tím, že to potom upravíš ve Photoshopu, je chyba, které se dopouští hrozně velké množství lidí. Pokud to není třeba (například pokud sis při focení nevšimla, že ti do záběru na jedné straně zasahuje prvek, který na fotce nechceš mít, a potřebuješ fotku oříznout), drž se od Photoshopu a podobných programů dál. Vyhni se i retuši u portrétů (v případě, že nefotíš na zakázku a zadavatel ji od tebe vyžaduje), protože jsou to právě ty drobné nedokonalosti, díky kterým bude fotka zajímavá.

Jistě, všichni občas Photoshop použijeme, ale pokud to situace nebo zadavatel práce nevyžaduje, zkus se mu vyhnout – tvoje fotky by měly být dobré samy od sebe, takže pokud fotíš a v hlavě už máš myšlenku, že fotku upravíš ve Photoshopu, můžeš foťák rovnou někam zahodit, protože tohle není zrovna dobrý přístup.

Chceš vylepšit fotky?
I takovouhle fotku můžeš vyfotit i bez Photoshopu.
zdroj: weandthecolor.com

Nos foťák všude s sebou

Čím víc budeš fotit, tím rychleji se v tom zlepšíš a najdeš svůj vlastní styl. Nezáleží na kvalitě foťáku, který u sebe máš, klidně s sebou nos jen kompakt nebo mobil, ale měj s sebou vždycky něco, čím můžeš zachytit věci kolem sebe – nikdy nevíš, kdy se ti naskytne skvělá příležitost pořídit dobrou fotku. Já už takhle několikrát litovala, že jsem prováhala příležitost, když jsem nechala foťák doma.

Zeptej se na svolení

Pokud chceš někoho vyfotit na ulici, ZEPTEJ SE HO, jestli můžeš. Tohle by snad měl být úplný základ, ale i přesto na to spousta lidí zapomíná a zbytečně se tak dostává do problémů. Navíc obzvláště pokud chceš fotit portréty, je jednodušší se člověka zeptat, jestli si ho můžeš vyfotit, než se snažit to udělat nějak „nenápadně“ – dostaneš tak možnost udělat mnohem lepší fotku, když si ho můžeš nasměrovat tam, kam potřebuješ, a dostat tak ideální záběr.

Chceš vylepšit fotky?
Vidíš na ulici někoho, kdo by vypadal dobře na fotce? Zeptej se ho, jestli můžeš, než ho vyfotíš – ušetříš si tím problémy a získáš lepší fotku.
zdroj: humansofnewyork.com

Moc ostré sluneční světlo? Foť s bleskem!

Asi ti to bude připadat jako poněkud divná rada – s bleskem se má přece fotit v ateliéru a v noci, proč bys s ním teda měla fotit ve dne a ještě na sluníčku?

Odpověď na tuhle otázku je ale jednoduchá – sluneční světlo občas dokáže vytvořit spoustu nežádoucích přehnaně ostrých stínů, a když jim dodáš ještě světlo z jiného směru, v tomto případě světlo z blesku, tyhle stíny to rozptýlí a fotka tak bude vypadat lépe; jistě, v některých případech jsou ostré stíny žádoucí, ale když ne, pak je focení s bleskem jednoduchý trik, jak fotku zlepšit bez čekání, až sluníčko trošku „zaleze“.

Přestaň kontrolovat displej foťáku

S digitálními fotoaparáty je ta potíž, že si snadno navykneš kontrolovat vzhled fotky hned potom, cos ji vyfotila, a tak často přijdeš o perfektní moment. Pokus se fotky kontrolovat jen jednou za čas, nebo až přijdeš domů. Zjistíš, že čím míň koukáš na displej, ale jen do hledáčku foťáku, tím víc fotek dokážeš vyfotit – a co ty víš, některé z nich bys možná bývala ani nevyfotila, kdybys strávila všechen čas koukáním do displeje, jestli náhodou někde není něco, co by tam být nemělo.

Pokud s tímhle máš pořád problém, mám pro tebe jednoduchou radu – pořiď si starý foťák na film. Foťák se dá pořídit za pár stovek, film tě vyjde zhruba na šedesát korun. V analogovém foťáku není JAK kontrolovat, že je tvoje fotka v pořádku – uvidíš ji až po vyvolání. A možná tě pořizování analogových fotek začne tak bavit, že už se k digitálnímu foťáku ani nevrátíš.

Chceš vylepšit fotky?
Analogová fotografie má určité kouzlo (nejen) ve svém zobrazení barev.
Zdroj: fotografieplaza.nl

Mou poslední radou pro tebe je, a to jsem možná měla říct hned na začátku… ať fotíš čímkoliv, otři si objektiv, než začneš fotit. Divila by ses, jak velký rozdíl to může znamenat pro barevnost fotky. A hlavně se bav!

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář

  • milada

    Dobré rady, díky za článek! Chtěla bych zkusit boudoir fotografie, znáte nějakého šikovného fotografa? Díky za rady :)