Tilt-shift objektivy sice napomáhají vytvořit úžasné fotky, ale jsou poměrně drahé. Freelensing je způsob, jak dosáhnout stejného efektu naprosto zdarma.

avatar

Karolína Kubínová
Mám ráda kapybary a čaj s citrónem. A taky většinou čtu tak tři knížky naráz.

Freelensing je, zjednodušeně řečeno, způsob, jakým nahradit tilt-shift objektivy bez toho, abys dala zbytečně moc peněz za něco, co třeba tak často nepoužiješ. A mimo jiné je to taky způsob, jak si vyzkoušet něco nového a experimentovat se svým fotoaparátem. Ale pojďme to vzít hezky od začátku.

Freelensing
Freelensing je jednoduchá technika, kterou můžeš nahradit tilt-shift objektiv.
zdroj: abeautifulmess.com

O co vlastně jde?

Jak už jsem řekla, freelensing je technika, kterou můžeš použít, pokud se ti nechce utrácet za tilt-shift objektiv. Co ale vlastně je tilt-shift? Jde o objektivy, které jsou vyrobené speciálně k tomu, aby ostřily jen na určitou část obrazu – výřez většinou ve tvaru obdélníku či kruhu. Pojem tilt-shift můžeš znát i z instagramu, kde existuje efekt pojmenovaný právě podle tohoto typu objektivu.

Tilt-shift objektivy jsou drahé a pro spoustu fotoaparátů se ani neprodávají. Pokud se ti ale efekt tilt-shift fotek líbí a chtěla by sis vyzkoušet něco nového, pak je freelensing přímo pro tebe.

Freelensing
Freelensing je snadný, zábavný a výsledné fotky jsou rozhodně zajímavé.
zdroj: tumblr.com/search/freelensing

Co budeš potřebovat?

Slovo „freelensing“ je spojení dvou slov – „free“ (volný) a „lense“ (objektiv). Základní věc, kterou budeš rozhodně potřebovat, je tím pádem foťák s vyměnitelným objektivem. Vhodné jsou zrcadlovky, ale i kompakty s výměnným objektivem jsou dostačující.

Pokud se bojíš, že bys mohla svůj objektiv upustit a rozbít, mám pro tebe malý tip: v obchodech s fotoaparáty a příslušenstvím k nim se často prodávají staré zrcadlovky na film, které nestojí tolik peněz a objektiv z takového fotoaparátu ti pro freelensing poslouží stejně dobře. Prodávají se taky zvlášť jen samotné objektivy ze starších zrcadlovek, které stojí pár stovek. A jelikož při této technice nemáš objektiv připevněný k foťáku, tak nevadí, když objektiv nebude na tvůj fotoaparát pasovat.

Pokud si ze začátku nejsi jistá manipulací s fotoaparátem s nepřipevněným objektivem, vezmi si i stativ. Na ten můžeš připevnit tělo foťáku a potom hýbat jen objektivem. Vypadne ti tím pádem stres z toho, jestli foťák náhodou neupustíš.

Co do objektivu, širokoúhlé objektivy většinou nejsou ze začátku moc vhodné, protože zaostřit s nimi je těžší (a v tomto případě jsou vhodnější pro makro fotky). Ze začátku bych na tvém místě zvolila ohnisko od padesátky nahoru.

Freelensing
Ostření s nepřipevněným objektivem chce trochu cviku, ale pak to už jde samo.
zdroj: moderskeppet.se

Jak na to?

Pokud máš fotoaparát jakékoli jiné značky, než je Sony, je pro tebe postup snadný:

1: Nastav manuální režim a clonu „stáhni“ na co nejmenší číslo, na které tě fotoaparát pustí. To je většinou okolo dvou, a ačkoli je možné nastavit i menší clonu, tohle bude stačit.

2: Sundej objektiv.

3: Na foťáku nastav ISO podle světelných podmínek a čas závěrky podle toho, jak dlouho jsi schopná udržet foťák naprosto v klidu. Varování – s nepřipevněným objektivem je to poněkud těžší. Vhodný čas závěrky je většinou okolo 1/125 nebo kratší.

4: Přilož objektiv k foťáku, jeho nakláněním ostři a až se ti bude výsledný efekt líbit, zmáčkni spoušť. Nezapomeň ale, že s nepřipevněným objektivem je větší šance, že se ti do čipu nebo zrcadel foťáku dostane prach nebo vlhkost, a snaž se tak nemít objektiv sundaný moc dlouho.

Pokud jsi vlastníkem foťáku značky Sony, respektive chceš použít objektiv této značky, bude to pro tebe trochu těžší. Důvod je jednoduchý: když nastavíš jakoukoli clonu a sundáš objektiv, clona se automaticky zase „zavře“. Což je samozřejmě problém, protože by se do objektivu nedostávalo dost světla a ty bys nemohla fotit. To se ale naštěstí dá vyřešit celkem snadno, a to dokonce dvěma způsoby. Buď můžeš použít objektiv z jiného fotoaparátu, nebo „hacknout“ ten svůj. A jak?

Freelensing
Pokud máš objektiv od Sony, můžeš ho použít… s menší úpravou.
zdroj: vlastní foto // instagram

Je to vlastně celkem snadné. Budeš potřebovat jen malý kousek špejle dlouhý zhruba centimetr nebo dva a svůj objektiv. Když ho sundáš ze svého foťáku, na straně, kterou k němu byl připevněný, uvidíš elektrické kontakty. Vedle nich na jedné straně najdeš malou plastovou páčku. Když s ní pohneš, kroužek clony se otevře, ale ta páčka sama od sebe nebude držet na místě – proto potřebuješ tu špejli. Jednoduše s ní „zasekni“ zmíněnou páčku tak, aby clona zůstala otevřená. Objektivu to nijak neublíží – špejle se dá jednoduše vyndat. Sama mám zrcadlovku Sony Alpha A200 a „hack“ se špejlí funguje na jedničku.

A co dál?

Už nic. Tohle je všechno, co potřebuješ vědět k tomu, aby sis mohla freelensing zkusit sama. Jen připomínám, že s nepřipevněným objektivem se může foťák snadněji znečistit – vezmi to na vědomí a dej si pozor v prašných oblastech. A bav se :-) .

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář