Končíš školu nebo jen hledáš způsob jak strávit letní prázdniny? Pak možná uvažuješ o tom, že bys vyrazila do světa a spojila tak příjemné s užitečným, poznala něco nového a zároveň si něco vydělala a zdokonalila v jazyce.

avatar

Tereza Mrhálková

Asi nejpřijatelnějším legálním způsobem jak takto strávit čas v cizí zemi je stát se Au-pair. Než se pro takový krok rozhodneš, měla bys vědět, co to vlastně obnáší stát se au-pair a zda vůbec splňuješ předpoklady na to, abys mohla být Au-pairkou.

Co obnáší práce Au-pair?

Být Au-pairkou znamená žít v cizí rodině, kde bude tvým hlavním úkolem péče o děti, ale také drobné práce v domácnosti. Vždy záleží na tom, jaké podmínky jsou nastaveny hned na začátku. Měla bys mít k dispozici svůj pokoj, kapesné (nejedná se o výplatu) a také volný čas, který můžeš využít k návštěvě jazykové školy nebo dle své libosti. Běžně se počítá s tím, že v domácnosti budeš vypomáhat 5 hodin denně, ale zase závisí na tom, jak se dohodneš se svou rodinou. Ano svou, protože po ten čas, co tam budeš žít, tak to bude vlastně tvá rodina.

Jaká bys měla být pro práci Au-pair?

Kromě toho, že by jsi měla být starší 17 resp.18 let, je asi základním předpokladem pro to stát se Au-pair je kladný vztah k dětem. Vždy jsou ceněny již předešlé zkušenosti jako například péče o mladší sourozence či jiné děti z tvého okolí nebo jakákoli jiná činnost související s dětmi. Kromě toho by jsi měla být samostatná, zodpovědná, pravdomluvná, ochotná a také přizpůsobivá, protože to budeš ty, kdo se bude přizpůsobovat rodině.

Co od toho očekávat?

Být Au-pair ti určitě přinese mnoho nových životních zkušeností. Poznáš, jak se žije rodinám v cizině. Určitě ti to pomůže stát se samostatnější a nezávislejší na své vlastní rodině. Budeš mít možnost poznat nové přátele a nové kontakty. To jak využiješ svůj volný čas je vždy jen na tobě, proto je důležité ještě než odjedeš si rozmyslet, co chceš od svého pobytu získat. Zda se jen dobře pobavit, nebo nabýt nové znalosti, které ti mohou pomoci v tvém budoucím pracovním životě. Práce Au-pair ti však může přinést i zklamání, pokud tam odjíždíš s nereálným představami o očekávními. Být Au-pairka totiž neznamená jen zábavu a pohodové hraní si s dětmi. Musíš počítat s tím, že děti budou protivné, rozmazlené a jejich rodiče nebudou tak milí, jak sis původně představovala. Doporučila bych ti řídit se zásadou počítej s horším a doufej v lepší. Vždycky platí, že své povinnosti by sis s rodinou měla ujasnit hned na začátku, aby zbytečně nedocházelo k nedorozuměním.

Jak se stát Au-pair

V podstatě máš dvě možnosti, jak se stát Au-pair – najít si rodinu sama nebo prostřednictvím agentury. První možnost je určitě levnější, ale zároveň rizikovější. Rodina, kterou si sama najdeš, není prověřená a vstupuješ tak do určitého rizika. Hledání rodiny přes agenturu sice něco stojí, ale zato máš zaručené, že se máš na koho obrátit, když vznikne jakýkoli problém. Co ti zajistí agentura:  možnost vybrat si rodinu z velké nabídky, pojištění, pracovní povolení a záruku toho, že budeš pravidelně dostávat kapesné, budeš mít jistotu, že tě tvá nová rodina v případě neshody nevyhodí na ulici, v případě potřeby ti najde náhradní rodinu. Ceny služeb agentur se pohybují zhruba od 1500 Kč do 4500 Kč. Vždy jsou dražší kratší pobyty. Samozřejmě musíš počítat s tím, že ti agentura nezprostředkuje pobyt na počkání. Vždy musíš počítat minimálně s 2 týdny a to jen v případě, že nemáš žádné speciální požadavky na rodinu. Takže pokud uvažuješ o tom stát se Au-pair, je právě čas s tím něco začít dělat.

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář

  • Nikooool

    Neznáte někdo dobrou webovou stránku na nějakou agenturu?