Je zvykem, že k všemožným oslavám se vždy připijí bublinkovým nápojem, který naprostá většina mylně nazývá šampaňské, kdy dost často jde o sekt.

avatar

Lenka Slezáčková
Chytá inspiraci při každém pohledu na svět.

Champagne, šampaňské a šampus

K výrobě šumivých vín z oblasti Champagne jsou povoleny pouze 3 odrůdy: Pinot Noir, Pinot Meunier a Chardonnay. Druhotným kvašením zde pak vznikají vína různých typů a kategorií. Proto nelze žádné jiné šumivé víno označovat Champagne, pokud není právě z těchto oblastí.

Možnost okamžité konzumace

A největší výhodou například oproti kvalitním vínům z vinařské oblasti v Bordeaux je ten, že Champagne je dostupné ke konzumaci téměř okamžitě, zatímco výše zmíněná vína jsou připravená ke konzumaci po zrání minimálně 10 let. Dokonce lze pozorovat i nárůst nových investicí do šumivých vín, budoucnost tohoto nápoje je tak opravdu veliká.
A právě jedním u těchto vín, který je kombinací Pinot Noir (55%) a Chardonnay (45%), je Cristal, Champagne Cuvée Prestige. K výrobě tohoto mistrovského díla jsou použity výhradně hrozny z Gran Cru vinic – označení pro vynikající viniční polohy ve Francii.

Tento nápoj se vlévá do křišťálové láhve, podle které taktéž dostal i své jméno. Důvod je velice jednoduchý, v průsvitné láhvi dobře vyniká jeho zlatavá barva. Pyšní se elegantní, hlubokou a sametovou vůní s tóny lískových ořechů, taktéž zralých jablek a lipového medu.

Při pití zažívají vaše jazykové pohárky plnou, vysoce koncertovanou a čistou chuť s osvěžujícím dotekem jablek a ananasu.

Šampaňské s historií

Jedny z těch nejlepších Champagne na světě pocházejí z šampaňských domů Louis Roederer. Zajímavostí je, že v roce 1876 Louis Roederer II vytvořil Cristal Cuvée pro cara Alexandra II. Toto champagne je legendární, excelentně vyvážené a se svým vlastním příběhem, který sahá dlouho do historie.

Chcete-li splnit svým známým přání, rozhodně šaháte po správném šumivém vínu. Tohle champagne je trefa do černého. Na zdraví.

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář