Snažila jsi se sebevíc, ale u jednoho nebo více předmětů ti to zkrátka nevyšlo. Nemusíš se hned považovat za neschopnou hlupačku, vždyť takových “propadlíků” už bylo. Raději se soustřeď na opravné zkoušky neboli reparát, který tě čeká na konci prázdnin. Jenže to je právě ono.

avatar

Leona Plášilová
Aktivní blogerka a milovnice módy.

Snažila jsi se sebevíc, ale u jednoho nebo více předmětů ti to zkrátka nevyšlo. Nemusíš se hned považovat za neschopnou hlupačku, vždyť takových “propadlíků” už bylo. Raději se soustřeď na opravné zkoušky neboli reparát, který tě čeká na konci prázdnin. Jenže to je právě ono. Jsou prázdniny a nikdo, z nás školou povinných, při představě učení zrovna nejasá. Jak to zařídit, abys nemusela opakovat ročník?

Učit se o prázdninách je pořádnej vopruz, pokud tě ale čeká reparát, je to zapotřebí!

Učit se o prázdninách je pořádnej vopruz, pokud tě ale čeká reparát, je to zapotřebí!

Motivace a opora

Bez pořádné motivace ničeho nedosáhneš. Nemusíš hledat velké věci, stačí drobnosti. Máš ve třídě nejlepší kamarádku? Uč se kvůli ní, jinak by mohlo hrozit, že se rozdělíte. Líbí se ti ve škole nějaký kluk? Asi by na něj neudělalo dojem, kdyby se dozvěděl, že jsi propadla. Najdi si v okolí nějakou podporu. V rodině to nebude moc vhodné, protože rodiče asi nebudou mít radost, že jejich dcera dělá preparát. Raději zvol kamarádku, přítele, nebo zkrátka někoho, s kým si rozumíš.

Organizuj svůj čas

Vyhni se větám jako “Začnu se učit od srpna”, “Dnes jsem unavená, budu se učit zítra” nebo “Včera jsem se učila dost, takže dneska nemusím”. Co můžeš udělat dnes, neodkládej na zítřek. S učením přestaň až ve chvíli, kdy absolutně nemáš z opravných zkoušek trému a naplňuje tě vnitřní pocit, že to zvládneš. Nedávej si přehnané nároky. Urči si třeba hodinu denně, kdy se budeš učit, a opravdu to dodržuj. Zaměř se na to, v čem si během roku chybovala. Dobré je dělat si poznámky a každý den si je znovu od začátku celé pročíst. Mnoha lidem také vyhovuje metoda poslouchání. Namluví si do mobilu nebo jiného přehrávače to, co se potřebují naučit a pak to každou volnou chvilku poslouchají. Výhodné je, že se na to nemusíš pořád plně soustředit, protože neustálým opakováním se ti to do mozku zkrátka dostane ;-) Jestliže látce ani trochu nerozumíš, poohlédni se po nějakém doučování. O prázdninách to nebude problém, protože je spoustu studentů, kteří nesehnali brigádu a chtějí si přivydělat.

Jak reparát vypadá?

Pokud znáš někoho, kdo už reparát dělal, určitě se ho zeptej na jeho zkušenosti. Asi tušíš, že tě to bude čekat na konci srpna. Dopis s přesným datem bude tobě nebo tvým rodičům zaslán domů. Chovej se před komisí slušně, nedělej, že je ti to jedno a nesnaž se učitele přesvědčit, že to bylo “nefér”. Teď už to stejně nezměníš. Raději se chovej tak, že ti na tom opravdu záleží. Opravná zkouška bude nejspíš písemná a ústní, přičemž u písemné můžeš dostat určitý časový limit. Komisi budou pravděpodobně tvořit následující lidé: tvůj třídní učitel, učitel, který tě nechal propadnout a pak nezávislý učitel ze školy, který také učí předmět, ze kterého děláš reparát, ale neučil tě. Kdyby to náhodou přece jen nevyšlo, mysli na to, že všechno zlé je pro něco dobré. Hodně štěstí :-)

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář