V dnešní době je hodně těžké myslet ekologicky, když na nás z každé strany koukají nové skvělé kosmetické přípravky, skoro ke každému nákupu dostaneme novou igelitku a je mnohem snazší házet všechny odpadky do jednoho koše než namáhavě jít ke dvěma jiným.

avatar

Nikol Chrástová
Blogerka se zájmem o vše zajímavé, co se objeví v jejím zorném poli.

V dnešní době je hodně těžké myslet ekologicky, když na nás z každé strany koukají nové skvělé kosmetické přípravky, skoro ke každému nákupu dostaneme novou igelitku a je mnohem snazší házet všechny odpadky do jednoho koše než namáhavě jít ke dvěma jiným. Ale nebylo by skvělé, kdyby se nad tímto přístupem každý z nás zamyslel a pomohl alespoň k malému zlepšení?

Dnes už máš na výběr mezi kosmetikou testovanou a netestovanou na zvířatech. Jakou zvolíš ty?

Dnes už máš na výběr mezi kosmetikou testovanou a netestovanou na zvířatech. Jakou zvolíš ty?

Jako ve filmu

Nebudu psát poučné řeči o tom, jak škodlivé jsou igelitové sáčky, jejich výroba nebo ještě hůř, jejich likvidace. Určitě jsi, ale někdy viděla britský nebo americký seriál, třeba Zoufalé manželky. S čím chodí hvězdy těchto seriálů z obchodů? Už dlouho jsem v takových filmech neviděla igelitky, protože nákupy nosí v papírových taškách. Když jsem byla nakupovat v Londýně, také jsem dostala papírovou tašku a přijde mi to mnohem lepší a šetrnější k přírodě. Navíc to vypadá mnohem lépe. Co radím? Brát si v obchodech papírovou tašku, jestli dávají na výběr. Svačiny si dávat né do igelitky, ale do papírových ubrousků.

Plasty

Když jsem byla u těch sáčků, zmíním se i o lahvích. Jak to většina z nás dělá? Každý den si do práce nebo do školy, koupí novou lahev s pitím. Ale to je to samé jako u sáčků. Když si koupíte jednu lahev na týden a doma si do ní budete dolévat pití, přírodě tím pomůžete. Jak jí můžete pomoci ještě víc? Kupte si lahev, podobnou té, co si berou cyklisti na kolo. Je snadno omyvatelná, vyrábí je s různými krásnými potisky a nebudete si muset už nikdy kupovat flašky. A budete s ní vypadat mnohem víc cool, než s lahví s potiskem „Poděbradka“.

Třiďte, není to tak těžké

Je to nejčastější téma – třídění odpadu. U každého panelového domu stojí čtyři kontejnery. Už děti ve školce se učí, která barva kontejneru, je na jaký odpad. Ale do teď někteří, především teenageři nepochopili, že ty kontejnery, tam nejsou proto, aby je zdržovali, ale že mají svůj účel. Když hodíte sklo, do popelnice, která je na to určena, budou se z něj moct vyrobit spoustu nových věcí. Pokud sklo hodíte do normální popelnice, bude prostě odvezeno na skládku a dál se nevyužije. Tak je to i s papíry a plastem. Kdyby si každý řekl, že na tříděný kašle, za chvíli nebudeme mít kde žít, protože okolní příroda se změní v jednu velkou skládku. Navíc klukům budete jako hrdinka, bojující za lepší životní prostředí, připadat víc sexy než borka co hodí flašku na zem a půjde drsně dál.

Řasenka = několik tisíc mrtvých zvířat

V televizi běží nová reklama s Evou Longoria na super řasenku! Co uděláme? Samozřejmě si jí běžíme koupit, abychom sbalili toho krásného kluka od vedle. Ale zamysleli jste se někdy nad tím, jak se ty řasenky vyrábí a ještě hůř – testují? Žádný kosmetický přípravek nemůže jít do prodeje neotestovaný, ať už je to kosmetika, náplasti nebo krémy. A víte na čem se nejlépe testuje? Na zvířatech! Jsou levné, pro většinu nepotřebná, protože zvířat je všude dost a navíc, když nějaké otestování nevyjde a ony zemřou, nikdo vás nezažaluje. Když potřebujete otestovat náplast, vezmete králíčka, nalepíte mu jí na srst a škubnete. Strhnete mu srst. Nalepíte další, škubnete a… strhnete mu kůži. Když se testují kapky do očí, nejlépe se hodí zase králíci, protože mají dost citlivé oči. Většinou po tomto testování oči už nemají žádné. Ale na zvířatech se nejlépe testuje kosmetika. Ať jsou to myši, opice, psi nebo zase králíčci. Řasenky, lesky na rty, krémy. Každý den se na celém světě právě pro tyto testy a pokusy zabijí 3 miliony zvířat. A co je nejhorší? Většinou umírají zcela zbytečně. Kosmetika se dá testovat i jiným způsobem, ale ten je pro většinu firem příliš drahý. Jak tomu můžeme zabránit? Jednoduše. Nebudeme si jejich kosmetiku kupovat! Když dáte přednost kosmetice, která je přírodní nebo netestovaná na zvířatech a udělají to tak miliony dalších lidí, firmy přijdou o svůj zisk a budou nuceny s mučením zvířat přestat. Informace o tom, která kosmetika je nebo není testovaná na zvířatech můžete najít na internetu nebo na obalech daného výrobku, což se většinou neuvádí, protože spousta firem na zvířatech testuje. A myslím, že každá z nás bude mít lepší pocit, když bude vypadat krásně díky kosmetice, ale zároveň nebude mít černé svědomí, že kvůli ní muselo umřít nějaké zvíře.

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář

  • ekoM

    papírová taška-igelitová taška. ja bych pro ty co chteji setrit prirodu doporucovala na kazdy nakup nosit svoji vlastni treba latkovou tasku . papírovou stejne mnoho lidi jen co projdou kolem kose vyhodi(ani ji nevitridi). kdyz uz igelit, dnes existuje ekologicky plast ktery se vyrabi z kukurice. takovou tasku muzes hodit na kompost a tam se rozlozi

  • Aneta

    Podporuji tenhle článek a myšlení redaktorky, je super být krásná a šetřit přitom přírodu a hlavně zvířata, která všechna naše kosmetická zlepšení pociťovala a často ještě pociťují na vlastní kůži, srst, oči… Holky, zkuste se na to soustředit a vybírat jen kosmetiku netestovanou na zvířatech. Máte přece na výběr. Uvidíte, že z každé koupi “patlátka” budete mít rázem několikanásobnou radost. Na stránce http://www.pokusynazviratech.cz/projekty/obeti-krasy/spolecnosti-netestujici-na-zviratech.htm najdete seznam kosmetiky netestované na zvířatech a mnoho dalšího.