Nově aktualizováno o zážitky z vystoupení! Každý, kdo se alespoň trochu vyzná v jazzu, určitě jméno Bobby McFerrin velice dobře zná. Muž, který si v krátké době dokázal získat slávu a srdce celého světa, přinesl do hudební branže něco, co tu ještě nebylo.

avatar

TD

Nově aktualizováno o zážitky z vystoupení! Každý, kdo se alespoň trochu vyzná v jazzu, určitě jméno Bobby McFerrin velice dobře zná. Muž, který si v krátké době dokázal získat slávu a srdce celého světa, přinesl do hudební branže něco, co tu ještě nebylo. Nejen díky svému neuvěřitelnému rozsahu hlasu v šíři čtyř oktáv, který je už sám o sobě nezvykle výjimečný, ale i díky schopnosti neuvěřitelně improvizovat a nahradit prostřednictvím svého hlasu celou skupinu. Bobby McFerrin patří mezi jazzové stálice, které však nikdy nenudí a mají stále čím překvapovat a lákat.

Bobby McFerrin

Mistr Bobby McFerrin, to není pouze Don´t Worry Be Happy!

Aktualizováno o zážitky z vystoupení v Praze

Právě jsem se vrátila z vystoupení, které proběhlo v Kongresovém centru Praha. Start byl naplánován na 19:30 a každičké místo bylo zaplněno. Organizátoři měli trošku menší problém, protože přibližně desítka lidí s platnými vstupenkami měla zabraná místa. Tento nepořádek v  duplikátních vstupenkách se řešil sezením na schodech společně s návštěvníky, jenž měli místa na stání. Bylo vyprodáno a za doprovodu uskupení VOCAbuLaries nastoupil na pódium samotný Bobby McFerrin. Od této chvíle začal pro každého v sále skutečně dokonalý hudební zážitek. Improvizace, humor, charisma, melodie, atmosféra překvapení, vzrušení… no prostě zážitek, jaký vám může poskytnout pouze Bobby McFerrin. Velmi dobrá byla společená improvizace s Danem Bártou a snaha zapojit publikum v momentech, kdy bych rozhodně neřekla, že co Čech, to muzikant. “Talent” publika samotného Bobbyho nejednou rozesmál. V programu se našlo místo pro Ave Maria a další známé písně.  Celá hodina a půl uběhla velmi rychle. Závěrem vyzval Bobby McFerrin lidi z publika, aby si s ním přišli zazpívat. Našlo se několik odvážlivců včetně malého Ondry, který celý sál pobavil svou “vybloušenou” angličtinou a zajímavými postřehy. Během improvizace s publikem došlo i na lidové písně, rap a tanec. Dokázala bych psát dál a dál, ale jsem si na 100 % jistá, že bych nebyla ani trošku schopná popsat, jaký obrovský hudební moment Bobby McFerrin s jeho projektem VOCAbuLaries nabídl. Byla jsem v životě na hodně koncertech a vystoupeních, ale toto bylo zaručeně nejpůsobivější.

Kdo je Bobby McFerrin?

Život jednoho z nejzajímavějších jazzových zpěváků světa začíná prostě. Zpíval dřív, než vůbec dokázal mluvit, od pěti let se učil hrát na několik hudebních nástrojů. Nejvíc se však zaměřil na piáno, díky kterému se o něj už ve dvanácti letech začali zajímat producenti. Ovšem Bobby McFerrin brzy pocítil, že není pianistou, ale zpěvákem. Svůj hlas začal zdokonalovat na každé jam session v okolí a snažení přineslo své plody. Brzy byl Bobby McFerrin přijat do kapely Jona Hendrickse, a tak začala jeho zářná kariéra.

Čím se ale Bobby McFerrin tolik odlišuje od ostatních jazzových zpěváků? V první řadě je to hlavně fakt, že prostřednictvím svého hlasu dokáže imitovat zvuky různých nástrojů, navíc melodii vytváří často přímo na místě, záleží na okamžité inspiraci, náladě diváků. Bobby McFerrin na svých vystoupeních nepotřebuje další muzikanty, zvládá je plně nahradit sám. Právě proto jsou vystoupení tohoto zpěváka tak neopakovatelným zážitkem. Příkladem toho, co Bobby McFerrin dokáže, je dozajista jeho nejznámější píseň – Don´t worry, be happy, která si doslova dobyla svět.

Po raketovém úspěchu se ale Bobby McFerrin vydal cestou, kterou nikdo z jeho fanoušků neočekával. Rozhodl se věnovat vážné hudbě a místo sólové dráhy začal koncertovat se stovkou hudebníků a interpretovat staré klasické skladby. Možná právě tato zkušenost přivedla zpěváka k myšlence, že začne dirigovat. Ani před velkým orchestrem se však Bobby McFerrin nedokáže ovládnout a i v klasické hudbě uplatní jazzovou improvizaci. Zrovna tak vdechl klasické hudbě cosi nového a osvěžujícího, nikdy ho neuvidíte ve fraku, diriguje občas bos, se svými dredy a touhou inovovat. Přes všechna očekávání se dočkal úspěchu i na poli vážné hudby.

Bobby McFerrin v Praze!

Slavný Bobby McFerrin hodlá v dubnu zavítat i do Prahy, pokud tedy chceš mistra improvizace a legendu jazzu vidět naživo, můžeš si lístky objednat na adrese www.bobbyvpraze.cz, kde najdeš i obecné informace o plánovaném koncertu. Ten se bude konat 5. května 2010 v Kongresovém centru v Praze. Původní termín byl zrušen kvůli problémům v letecké dopravě, jenž způsobuje sopečný prach z Islandu. Přes internet si můžeš koupit lístky první kategorie, které ti zajistí místo přímo u pódia a vyjdou tě na 3 300Kč.

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Tagy

Tagy:

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář

  • Bobinkha-cz

    Tak bohužel nejlevnější lupeny na Bobbyho do Kongresáku beznadějně vyprodaný.