Mýty a pověry existují všude a některé z nich se dotýkají i černých lidí. Je to, čemu o nich věříš, ale opravdu pravda?

avatar

Denisa Tatíčková
Studentka historie a milovnice psaní, kterému se věnuje již přes 5 let.

Jak to je?

Každá kultura má jisté předsudky vůči nějaké jiné. Blondýny jsou hloupé, každý Američan miluje hazardní hry v kasinu, Asiaté jsou všichni chytří, apod. Jak je to ale s černochy? Mnohdy se mnoho věcí povídá, ale jak se říká, na každém šprochu pravdy trochu – takže, čemu můžeme věřit ohledně černochů a co jsem jen a jen bohapusté lži?

Černoši
Mýty a pravdy o černoších.
zdroj: wealthwisemag.com

1. Černým lidem pleť stárne pomaleji

Je jedno, na koho se podíváte, ale černoši prostě vypadají na mnohem míň let, než mají v dokladech. Jak je to možné? Vrásky se jim objevují později a dermatologové říkají, že lidé s tmavou pletí si stěžují na stárnutí klidně i o deset let později než jejich stejně staří ale světlejší kolegové. Jejich černá kůže je mnohem více chráněna proti slunci, a tak u nich dochází k poškození mnohem pomaleji. Světlá kůže, pokud není ochraňována proti-slunečními přípravky, je tak mnohem déle vystavena slunci. I tak by ale černí lidé neměli na slunci pobývat nějak moc dlouho, protože proti rakovině kůže jim nepomůže ani jejich tmavá pleť.

Morgan Freeman
Věřila bys, že černému bohu z Božského Bruce je už 76?
zdroj: roomred.blogspot.cz

Hally Berry
Hally Berry je 47 let. Tipovala bys jí to?
zdroj: inthemixmiami.tv

2. Černí lidé produkují více tepla

Mnoho lidé věří, že černoši obecně produkují více tepla než běloši nebo jiní lidé světlejší pleti. Tak toto je naprosto dokonalý přežitek. Lékaři a vědci nezjistili nějaké rozdíly mezi rasami v produkci tělesného tepla. Je sice celkem jasné, že člověk, který je větší a mohutnější, vyprodukuje více než někdo jako párátko, ale s barvou pleti to nemá nic společného. Jde tedy o mýtus. Stejně tak je nesmysl, přenášet fakt, že černé věci, jako třeba oblečení, povrchy nebo látky, absorbují více tepla, na černochy. I toto je jen mylná domněnka.

Černoši
Produkují černoši více tepla než běloši?
zdroj: franklinstripfanatics.com

3. Černí lidé se rodí s hudebním rytmem v krvi

To, že v hudebním průmyslu je mnoho Afroameričanů, si jistě všimli všichni z nás. Tak proč to tak je? Opravdu se černoši rodí s rytmem v krvi? Ne tak úplně. Podle odborníků spíše než o vrozenou vlastnost jde o získanou a naučenou schopnost. Jde o životní prostředí, ve kterém se malé dítě setkává s hudbou. Je zjištěno, že pokud se malé dítě věnuje hudbě, je potom lepší než někdo, kdo se hudbě věnuje až od puberty popřípadě později. Jedná se tedy jen o vliv prostředí, ve kterém žijí.

Tracy Chapman
Jako ukázka za všechny Tracy Chapman.
zdroj: commons.wikimedia.org

4. Černí muži jsou sportovci od narození

Basket, běh nebo fotbal. To jsou oblasti, které jsou hojně zastoupeny černou populací. Jsou opravdu černoši lepší ve sportu než běloši, protože to tak prostě mají vrozené? Záleží na tom, jak se to vezme. Podle výzkumu mají černí lidé, žijící v západní části Afriky, mnohem lepší stavbu svalů pro skákání a rychlostí běh. I ten nejlepší výkon, který by podal běloch nebo asiat, by se nemohl rovnat s tím jejich. Jejich stavba je ale naopak špatná pro plavání nebo vytrvalostní běh, na což jsou zase prý dobře “udělaní” lidé ve východní části Afriky. Naopak dominance bělochů je zřejmá v atletice nebo zimních sportech. I když, vzpomeňme si na Kokosy na sněhu, že? Černoši jsou tedy sice lepší sportovci, ale nelze to vztahovat na všechny druhy sportů.

Usain Bolt
Jsou všichni černoši dobří sportovci, jako třeba Usain Bolt?
zdroj: mrhdwallpaper.com

5. Černoši jsou dobře vybavení

Říká se, že černoši mají mnohem větší penis než běloši či jiná rasa. V tomto tvrzení nás utvrzuje i porno průmysl, ale je to opravdu tak? Podle zjištění vědců ne tak úplně. Podle studie, ve které bylo na několika desítkách černých mužů prováděno měření jejich pohlavního údu, se ukázalo, že mezi jejich vybavením a vybavením bělochů není moc velký rozdíl. Nějaký ten malý kousek navíc tu sice byl, ale nijak drastických výsledků se jinak nedosáhlo. Jediným jistým faktem ohledně velikosti penisu, kdy hraje roli rasa je, že Asiati je mají menší.

Černoch
Schovávají černoši větší vybavení?
zdroj: tumblr.com

6. Po obědě jsou černoši unavení

Znáte to, dobře se najíte a pak, když máte jít znovu do práce, tak vám padá hlava a pusa se může roztrhnout zíváním. Podle jisté teorie by toto u černochů mělo platit více než u bělochů, ale je to skutečně tak? Mnoho lidí předpokládá, že to, že se jim chce po obědě spát, může velký oběd, odpolední velké teplo, sezení u počítače v práci. Pravdou ale je, že náš organismus jede od půlnoci do 6-ti hodin ráno a pak během poledne na neutrál. Cítíme se tak unavení a vyšťavení. Jelikož tedy tento stav není nijak ovlivněn barvou kůže, je teorie, že černoši jsou ospalí více, nesmysl. Jen ty chytřejší národnosti si v této době stanovili povinnou spací přestávku. Zkuste si někdy po obědě sehnat třeba takového Itala.

Zívající žena
Na černochy by únava měla po obědě padat více. Mýtus nebo pravda?
zdroj: corbisimages.com

Tvrzení nad tvrzení aneb omyl versus fakta

Po tomto malém objasnění faktů je nutno podotknout, že nejen my propadáme některým předsudkům ohledně černochů, ale i tato kultura sama těmto některým bodům věří. Jedná se o zakořeněnou záležitost, kterou je provázena jejich historie. Podle jisté teorie by černoši měli být odolnější a lepší z toho důvodu, že se museli obrnit po drsné historii, kterou jejich kultura musela nějak přežít. Tak doufejme, že už nikdy nebude takového zdrsnění potřeba a to u žádné rasy.

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář

  • Feryk Humilovksy

    To je sice pravda, ale může to být kvůli tomu, že černoši neměli vzdělání v Africe a pokud měli, tak ne tak kvalitní, jako bylo v Evropě.

  • Hauf

    Mám tu také jeden fakt. Je dokázáno, že černoši mají v průměru nižší IQ než běloši a asiaté. Průměrné IQ subsaharských černochů je 75. Afroameričané dosahují okolo 85 a to díky smíšené krve s bělochy.