Všichni je známe, Twilightem počínaje a kreslenou Farmou Zvířat konče: filmové adaptace, které se moc nepovedly. Které jsou mezi lidmi nejneoblíbenějšími?

avatar

Karolína Kubínová
Mám ráda kapybary a čaj s citrónem. A taky většinou čtu tak tři knížky naráz.

Eragon

Všichni to známe – občas člověk prostě nemá čas na to, aby si přečetl povinnou četbu, nebo chce jen vidět, jakou podobu dali scénáristé a režisér jeho oblíbenému knižnímu světu, a tak sáhne po filmu. Jenže ne všechny zfilmované knížky skončí tak, jak by si zasloužily – a dost často by ty filmy patřily rovnou na smetiště.

5: Gejša (2005)

Film podle knižní předlohy Arthura Goldena natočený tvůrcem Chicaga Robem Marshallem, postrádá oproti knize tak nějak… všechno. Marshall jakoby nevěděl, o čem točí, jako by si knihu přečetl jednou, řekl si „tohle je dobrý námět na film“, dal dohromady to, co si zapamatoval, a zkomolil to do dvou a půl hodiny neskutečné nudy. Prostředí naprosto nereálné, kimona až moc sexy, prakticky totéž platí i o choreografii. Gejši by si zřejmě přály, aby byly takové.

Film získal tři Oskary, za kameru, výpravu a kostýmy; byl také nominován i za hudbu, zvuk a střih zvuku. Rozhodně není špatně natočený, hudební doprovod i obsazení je myslím velmi trefný, nicméně kdokoli, kdo by se v prostředí Gejš nějakou dobu pohyboval, by věděl, že jakkoli krásně vypadají filmová kimona, realita je poněkud… odlišná. O tom, co zbylo z knižní předlohy, by se dalo polemizovat, o dabingu taky, ale to je kapitola sama pro sebe, za kterou tvůrci filmu nemůžou.

Hodnocení ČSFD.cz: 75 %; hodnocení IMDB.com: 54 %

4: Šifra mistra Leonarda (2006)

Zfilmované pokračování knihy Andělé a Démoni od Dana Browna (zfilmováno o tři roky později, trochu mi to připomíná Narnii, EHM), je poněkud nevýrazné, nicméně skvěle obsazené (byť si při četbě knihy snad nikdo nepředstaví Roberta jako, ehm, Toma Hankse). Na režii se rozhodně stěžovat nedá, Ron Howard je (podle mého) jedním z nejlepších režisérů současnosti, nicméně objevují se zde dvě základní chyby: fakt, že herci se většinu času tváří asi stejně zmateně, jako Kristen Stewart většinu Twiligh ságy, a zjevný nedostatek času pro to, aby se postavy nějak vyvinuly. Naopak přebývá zde akčních scén, kterých v knize zase tolik nebylo.

Osobně mi chybí Robertovy hodinky s Mickey Mousem, to je prostě klasika, a nejsem nijak extra odvařená z obsazení Audrey Tautou do role Sophie Neveuové, kterou jsem si alespoň podle toho, jakým způsobem byla popisována v knize, představovala poněkud… hezčí. A rozhodně by propříště stálo za to, zamyslet se nad tím, které scény ve filmu nechat, a které vystřihnout.

Hodnocení ČSFD: 66 %; IMDB: 46 %

3: Farma Zvířat (1954)

Z lehce „hororové“ parodie na komunismus od George Orwella se stal takový „Disneyovský“ patvar, něco, co zřejmě vzniklo tak, že si tvůrci sedli nad knihu, proškrtali každou třetí větu a pokusili se z toho dát dohromady něco, co mělo dávat smysl, co mělo mít určitou pointu, ale nebylo z toho nic.

Zpracování je, řekněme, značně nevhodné, jelikož fakt, že jde o kreslený film, prakticky značí, že jde o film pro děti, o který nejde ani náhodou. Původní kniha má myšlenku a motiv, které děti nepochopí a rozhodně dostatečně neocení, a tudíž mi kreslené zpracování přijde opravdu až nemístné.

Hodnocení ČSFD: 81 %; IMDB: 71 %

2: Eragon (2006)

První a poslední zfilmovaná část fantasy série Odkaz Dračích Jezdců od Christophera Paoliniho, bohužel zcela nevhodně svěřena do rukou člověka, pro nějž to byl první režisérský počin a je to vidět, a scénáristy Jurského Parku 3. Obsazení na jedničku, snad až na Eda Speelerse v hlavní roli, ale Jeremy Irons, Robert Carlyle nebo třeba Joss Stone, byť se ve filmu objevila zhruba na tři minuty, odvedli jako herci skvělou práci. Totéž se dá říct o hudbě, Patrick Doyle, autor hudby například k filmu Thor nebo Disneyovce Brave (Rebelka), byl rozhodně skvělá volba, ale tam veškerá chvála končí.

Z knižní předlohy zůstala okousaná kostřička a prakticky jediné, co se shoduje, jsou jména postav a fakt, že Eragon najde dračí vejce, ze kterého se vylíhne drak. Konec šmitec, tam veškerá podoba končí. Příběhová linie je osekaná tak nesmyslně, že kdokoli, kdo četl knihu, se během prvních patnácti minut začne ztrácet, půlka míst se jmenuje jinak a půlka děje úplně chybí, nemluvě o vyvrcholení celého příběhu, které se odehrálo až moc rychle a bylo příliš… nepřesné, řekněme. Tím si nicméně tvůrci zablokovali veškerou možnost na film jakkoli navázat, a tak se dalšího filmového braku v podobném duchu nedočkáme, byť se o něm jednu dobu mluvilo.

Hodnocení ČSFD: 48 %; IMDB: 38 %

1: Mandolína kapitána Corelliho (2001)

Zamilovaný příběh na motivy knihy Louise de Bernierese se, budu upřímná, podle mě absolutně nepovedl, nicméně tady je problém přesně opačný, než u filmů zmiňovaných dříve: byť kniha není z nejtenčích, dvě hodiny Nicolase Cage, který se většinu času tváří jako „mně je to vlastně všechno jedno“ (nic proti němu, já ho mám jako herce jinak hrozně ráda) jsou moc, film by se v pohodě vešel do hodiny a půl. Penélope Cruz rozhodně nepodala ten typ výkonu, na který jsou u ní většinou lidé zvyklí, emoce veškeré žádné, ve většině scén je nepřirozená, skoro až křečovitá. Jestli je to vinou režie nebo scénáře, to těžko říct.

Největší chybou filmu je rozhodně neexistující „jiskření“ mezi hlavními postavami, které bylo v knize popisováno víc než dost, a neskutečná rozlezlost. 121 minut je moc, obzvláště když 90 minut z těch dvou hodin se neděje absolutně nic. Obsazení Johna Hurta jako Jannise se mi jednak moc nezdá, vzhledem k tomu, že jeho dceru hraje právě Penélope, a mezi těmihle dvěma je tak nějak nulová podobnost, navíc fakt, že pokaždé, když otevře pusu, vyleze z ní nějaká moudrá věta, ale normálního zhola nic, je „lehce“ otravnej.

Hodnocení ČSFD: 63 %; IMDB: 36 %

Závěr aneb autorka článku o výběru pěti nejhorších filmů

Tak zaprvé, vybrat pět nejhorších zfilmovaných knih není vůbec žádná zábava, obzvláště pro mě, jelikož já většinou na filmy podle mých oblíbených knih moc nekoukám.

Zadruhé, filmů nemělo být původně pět, ale DVACET pět, což je ale naprosto nemožné smrsknout do jednoho článku, pokud se mám i vyjádřit k tomu, co se mi na filmu nelíbí.

Zatřetí, opravdu jsem vážně bojovala s myšlenkou dát někam mezi těch pět nejhorších Twilight, který by si to podle mě právem zasloužil, snad až na jedničku jsou totiž filmy neskutečný brak. Nicméně usoudila jsem, že v rozhodování mezi Twilightem a Gejšou je na tom bohužel hůř Gejša – což je na pováženou, vzhledem k tomu, že jde o film, který má tři Oskary, zatímco Twilight nemá Oskara ani nominaci ani jednu, zato sedmnáct Zlatých Malin.

Začtvrté, filmy jsem vybírala čistě podle svého vlastního vědomí a svědomí a podle toho, jaký mám já vkus. Naprosto respektuju, že někdo si možná myslí, že Mandolína kapitána Corelliho je úžasný film.

A co vy? Co jsou podle vás nejhorší filmy podle knížek?

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář

 • Dominika Mikulská

  Tak to mě přijde teda tisíckrát lepší film, než ta knížka a asi jsem na planetě jediná:D

 • Rosie

  taky se mi vůbec nelíbí zfilmování Eragona… dlohou dobu jsem i uvažovala, že půjdu studovat režii abych ho mohla natočit co nejvíce podle knihy, která mě uchvátila (nejen první díl) :D a jak se psalo o Twilight: máš opět pravdu… první díl povedenej už jen díky tomu, že se Stephanie Meyer dala do výpomoci se scénářem (ne jen tak se ve filmu ukázala… jen se ukázala jak jí číšnice podala cosi k jídlu), ale od druhého dílu to jde z kopce… a ten Rozbřesk mě úplně nudil…. polovina věcí mi tam chyběla…..
  Dále jsem ti chtěla říct, že mým nejméně oblíbeným zpracování filmu z knihy je Harry Potter: Princ Dvojí Krve…. v tom filmu nebylo opravdu nic -_-
  no jo no… mám i jiné méně oblíbené filmy ale to by byl opravdu dlouhý seznam…. :D bye

 • eli

  Gejša je trochu divnej film. Během děje vůbec nechápu o čem to je ale knížka je good.:)

 • Katka

  Oki, souhlasím s tebou. Gejša film krásný, knížka nádherná. Ano, trošičku jsem zklamaná byla. Twilingh film je průser. Až na jedničku. Já jsem na filmy docela kritická. Hned tak mě něco nedostane. Pokud se mi nevryje do hlavy, zapomenu, že jsem ho viděla. Kniha obecně je úplně jiný druh. Představivost jede na plný obrátky a čtenář dokáže plně prožívat všechny postavy. Film to plivne najednou, zkráceně a s chybou. A divák ho musí nějak překousnout.

 • Oki

  Gejša je náhodou úžasný film. Postrádá něco oproti knížce? Samozřejmě, do filmu se to všechno nevleze. V tomhle je na tom podle mě hůř i Harry Potter, ze kterého v prvních 6 dílech vynechali spoustu důležitých věcí a pak je honem naháněli ve dvou dílech sedmičky, což vypadalo mnohem míň elegantně. Osobně bych tady Gejšu vyměnila klidně i za první díl Twilightu už jen kvůli výběru herců, kteří se na dané role docela nehodí (řekla bych taky, že v tomhle filmu se mnohem víc než v Gejši projevilo něco jako ”až moc sexy” apod)

 • Markéta

  Zařadit do tohohle seznamu Farmu zvířat je podle mě dost nespravedlivé. Odůvodňuješ to předpokladem, že animovaný film = pro děti, ale v roce 1954, kdy vznikl, to není nic divného. V té době neexistovaly počítače, které by zajistily potřebné triky a v případě obsazení herců by výsledek byl dost triskní a zcela by zakryl vypovídající hodnotu příběhu. Ztvárnění je vzhledem k době a možnostem zcela adekvátní. Jen některým lidem se zřejmě nechce myslet a tak to nechápou. O čemž je tak trochu i ten film a kniha….

 • sss

  Ještě bych přidala Hostitele… Jak někdo dokázal zbastlit tak pěknou knížku-to je děs… Srovnatelný s Eragonem