O množství filmových či seriálových adaptací známých (i méně známých) knih bych mohla polemizovat donekonečna. Tyhle knihy ale nikdy zfilmované nebyly…

avatar

Karolína Kubínová
Mám ráda kapybary a čaj s citrónem. A taky většinou čtu tak tři knížky naráz.

Každý rok vychází desítky a desítky filmových a seriálových adaptací knih – starých i nových, psaných v angličtině nebo třeba španělštině. Jenže pořád existuje spousta knih, která ještě zfilmovaná nebyla. Jestli to je nebo není škoda, o tom by se dalo polemizovat, obzvláště potom, co tvůrci filmu naprosto zazdili Eragona a nepomohlo ani skvělé obsazení Roberta Carlylea jako hlavního záporáka. Každopádně jsem se rozhodla, že se nezfilmovaným knížkám trochu „podívám na zoubek“, jak se tak říká.

Eden Maguire – Krásní Mrtví

Tři nejlepší knížky
Krásní mrtví jsou fantasy série pro teenagerky, takových už bylo zfilmováno víc než dost. Proč zrovna tahle ne, to je záhada.
zdroj: domika-books.blogspot.com

Krásní Mrtví – čtyřdílná fantasy série s příměsí hororu a romantiky. Nepřipomíná ti to něco? Upřímně, kdyby mi ty knížky někdo popsal takhle, řekla bych, že je to vlastně jako Twilight. No, není. Předně nejde o třpytící se upíry, hlavní hrdinka není naivní (a upřímně trochu dětinská) a všechny čtyři knížky jsou taky podstatně kratší. Svou tématikou by se knihy z této série daly přirovnat k sérii The Fallen od Thomase E. Sniegoskiho, ta ale zfilmovaná byla – hlavní roli teenagera Aarona si zahrál Paul Wesley, kterého můžeš znát z role Stefana v sérii The Vampire Diaries (která má ale s knižní předlohou společná tak možná jména postav).

Proč zrovna Krásné Mrtvé nikdo nezfilmoval, to je otázka – děj i zápletka by se v knihách našly a z každé z nich by se materiál pro hodinu a půl dlouhý film vyždímat taky dal, jelikož knížky ani nejsou nějak přehnaně dlouhé, nedošlo by ani k výraznému narušení dějové linky, tak proč ne? Možná pro filmaře není tahle série tak lákavá, protože takových filmů už je dost. Ale třeba se někdy dočkáme.

Howard Phillips Lovecraft – V Horách Šílenství

Tři nejlepší knížky
V Horách Šílenství je jedna z nejlepších vydaných knih spadajících do žánru moderního hororu.
zdroj: fandible.com

V Horách Šílenství je sbírka pěti povídek a jedné novely, které autora rozhodně nezapřou – Lovecraft byl mistrem hororu a to se na všech dílech ve sbírce rozhodně projevilo. Stejně jako velká většina Lovecraftových hororů i tahle kniha vypráví své příběhy pro autora typickým ponurým stylem, všechny povídky jsou plné mimozemšťanů a opravdu košatých přídavných jmen. Ale pozor – nejde o něco, z čeho by měl čtenář pocit, jakože strachy umře, spíš o ten typ hororu, při jehož atmosféře ti běhá mráz po zádech a po jehož přečtení máš „lehce“ pocuchaný nervy.

Tahle kniha původně zfilmovaná být měla – scénář napsal Guillermo del Toro už zhruba před pěti lety, nicméně jak Warner Bros., tak Universal Pictures odmítli film financovat, protože nemá happyending a protože z toho nekoukalo nějak závratné množství diváků. Del Toro nicméně loni prohlásil, že se zfilmování tohoto díla nevzdá a já se můžu jen modlit, aby to tak opravdu bylo, protože tu knížku miluju.

Mark Z. Danielewski – House of Leaves

Tři nejlepší knížky
House of Leaves sice romantiku nepostrádá, ale rozhodně to není nějaký zamilovaný příběh pro mládež.
zdroj: bookmania.me

House of Leaves celkem účinně míchá horor s nádechem romantiky v příběhu z několika různých pohledů se soustředícím na rodinu, která se přestěhuje do nového domu, jen aby zjistila, že ten dům je zevnitř větší než zvenčí. Logicky, hlavní protagonisty příběhu to pomalu, ale zato pěkně důsledně a děsivě, dohání k šílenství. Na tuhle knihu je taky potřeba se hodně soustředit, protože je vyprávěna způsobem, ve kterém se člověk rychle ztratí v tom, která postava je zrovna centrem dění, nemluvě o tom, že užívá poměrně velké množství příběh natahujících výrazových prostředků, jako jsou například HODNĚ detailní popisy, které klidně zaberou tři, čtyři stránky.

Důvodem, proč zrovna tahle kniha nikdy nebyla zfilmovaná, je fakt, že autor odmítá prodat práva k jejímu zfilmování – což je, vzhledem ke stylu, jakým je napsaná, a k faktu, že rozhodně nejde o nějakou pohádku na dobrou noc, a to ještě ignoruju fakt, že ta knížka není zrovna tenká (četla jsem to týden, a to většinou takových 200 stran denně celkem s přehledem dám, na druhou stranu je to na čtení opravdu celkem těžké, plus u nás v překladu vůbec nevyšla), asi moudré rozhodnutí – vytvořit srozumitelný film z díla jako je tohle by potřebovalo opravdu HODNĚ schopné scénáristy a ještě schopnějšího režiséra.

To samozřejmě není všechno

Existují tisíce knížek, které by si svůj film zasloužily už jen proto, aby se o jejich příbězích dozvědělo víc lidí. Prakticky cokoli od Johna Greena (kromě Hvězdy Nám Nepřály, to jde do kin v červnu), hlavně Will Grayson, Will Grayson nebo třeba Hledání Aljašky. Kafkova Proměna, i když to se skoro nedalo ani číst a já si radši nechci ani představovat, jak by vypadal film. Další díly Odkazu Dračích Jezdců, jenže potom, co Eragon absolutně nenechal jakoukoli možnost nějak navázat na děj zfilmováním tehdy jen toho jednoho dílu, který ho následoval, musel by být přefilmován i ten Eragon a na to si vzhledem k rozsahu těch knih nikdo netroufá. Možná je to dobře, co já vím.

Jaké knížky bys ráda viděla zfilmované ty?

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář

  • Dominika Mikulská

    Hm Chatrč a 50 odstínů šedi, taky už na to čekám a zatím nic…

  • Karol

    Rozhodně mám teď tipy, co si přečíst :) Já bych ještě přidala: Jonathan Strange and Mr. Norrell od Susan Clarke, prý by měla být zfilmována, ale je to už několik let a nic.