Každý někde začínáme a všichni děláme chyby. A chybami se člověk přeci učí. Nicméně pokud chceš mít hezké fotky, je občas lepší se jim vyhnout rovnou.

avatar

Karolína Kubínová
Mám ráda kapybary a čaj s citrónem. A taky většinou čtu tak tři knížky naráz.

Když lidi začínají fotit, často ani neví, jak fotoaparát ovládat, prostě fotí na automat a nic neřeší, o slově „kompozice“ v životě ani neslyšeli a o tom, co všechno vlastně dneska umí i kompakt, taky ne. Z toho samozřejmě plyne spousta chyb, které dělají (hlavně) začátečníci, kteří si myslí, že „jo, mám foťák, tak je ze mě hned fotograf“. No. Není. Co jsou teda ty základní chyby a jak se jim vyhnout?

1: Centrování fotografovaného objektu

10 největších chyb fotografování
Tím, že „dáš“ to nejdůležitější přesně doprostřed fotky, ji dělíš napůl, což je… divné.
zdroj: onedaystudio.net

Už jsem to nakousla – kompozice. I na základních školách, alespoň pokud vím, se na výtvarné výchově učí základní kompoziční prvky, kterými jsou zlatý řez a pravidlo třetin. Samozřejmě, tím, že „nacpeš“ to nejdůležitější na fotografii doprostřed, na to nejvíc upozorníš, a ne vždy to vypadá špatně, úplně tak ale zabiješ všechny drobné detaily, kterých si na fotce lidé mohli všimnout.

Kdy to nevadí: Když fotíš makro – takové fotky jsou totiž zaostřené velmi nablízko a pouze na jeden objekt, a tak si detailů v pozadí stejně nikdo nevšímá.

Řešení: Když už se ti „povede“, byť nechtěně, vycentrovat fotografii (častý jev u zrcadlovek – když ti spadne, může se jedno ze zrcadel trochu posunout a fotky tak budou trochu víc vlevo nebo vpravo), prakticky jediným řešením je, pokud máš možnost, ji vyfotit znovu, nebo oříznout ve Photoshopu tak, aby ses držela pravidla třetin a hlavní objekt fotografie byl tak zhruba v jedné třetině obrázku a to jak vertikálně (svisle), tak horizontálně (vodorovně).

2: Focení s tím, že to pak „doděláš ve Photoshopu“

10 největších chyb fotografování
Jediné akceptovatelné úpravy ve Photoshopu jsou ořez, zakrytí akné a změny barev.
zdroj: alexbeadonphotography.com

Nikdy, opakuji, NIKDY nefoť nic s tím, že pak strávíš dvě hodiny nad Photoshopem. Je to neprofesionální a rozhodně by se ti to nemělo stát. Pokud tvé fotky potřebují retuš (ve smyslu „zhubnutí“ modelky nebo odstranění některých objektů z fotky), radši je rovnou zahoď, protože tyhle chyby jsou TVOJE chyby. Pokud by totiž slečna modelka měla lepší držení těla a tys ji fotila z dobrého úhlu, nemusela by „hubnout“ v Photoshopu, a pokud bys věnovala chvíli tomu, aby ses podívala do hledáčku fotoaparátu na to, co vlastně fotíš, viděla bys tu větev, co jí náhodně leze z hlavy.

Kdy je to v pořádku: Když ořezáváš fotky, zakrýváš různé drobné vady jako pupínky na fotkách z různých akcí, nebo měníš barevné spektrum fotky např. z barevného na černobílé – zrcadlovky totiž černobílou fotografii stvořit neumí.

Řešení: Už zmíněno nahoře – pokud fotka potřebuje drastičtější úpravy, rovnou ji vyhoď. Vyvaruješ se tím chyb jako odmazání kusu obličeje atd.

3: Směr světla

10 největších chyb fotografování
Občas se stane, že některé věci vidíte ty a tvůj foťák jinak.
foto: adventureswithben.com

Tohle se stane všem: vidíš najednou hrozně hezkou kytku/zvíře/člověka, kterého chceš vyfotit, ale co se nestane: když otevřeš fotku, člověk je vidět jen jako silueta na skoro bílém pozadí. Čím to? Je to jednoduché: fotila jsi proti světlu.

Kdy je to v pořádku: Když je vyfocení siluety záměrné nebo chceš zachytit sluneční paprsky například mezi stromy v lese atp.

Řešení: Je to poměrně jednoduché: foť z jiného úhlu – ne přímo proti slunci, ale ne tak, abys vrhala na fotografovaný objekt stín. Pokud to z nějakého důvodu není možné, ale objekt tvého zájmu nikam nezmizí, vrať se v jinou denní dobu, kdy není slunce tak přímé. A pořiď si sluneční clonu, která pohltí přebytečné světlo dopadající do fotoaparátu. Seženeš ji zhruba v rozmezí od sta do pěti set korun v každém obchodě s pomůckami pro fotografy, nebo buď šikovná a zručná a vyrob si ji sama z černého papíru.

4: Neznalost práce s fotoaparátem

10 největších chyb fotografování
Divíš se, proč některé tvé fotky „šumí“? Zkus se naučit používat svůj foťák.
foto: back2basicphoto.com

Většina amatérů a začátečníků používá pro focení přednastavené módy fotoaparátu. Těch je sice hned několik, od portrétu, přes makro až po sport, ale vzato technicky kolem a kolem jsou právě tyto módy důvodem, proč spousta fotek skončí na smetišti. Tato nastavení jsou totiž plně automatická, a prakticky jediná volba, kterou při jejich používání máš, je jestli použít nebo nepoužít blesk.

Kdy to nevadí: Neznalost práce s fotoaparátem a jeho používání stylem „japonský turista“ vadí vždycky. Radši mít tři kvalitní fotky, než tři sta takových, co se nedají použít.

Jak to řešit: Pročti si manuál k fotoaparátu a nauč se, jak ručně nastavit vyvážení bílé, ISO, čas a clonu a to, jakým způsobem se tyto veličiny vzájemně ovlivňují. (Například pokud chceš zvýšit clonu, musíš snížit čas záběru a zvýšit ISO.) Na internetu je spousta dobrých rad, jak se naučit zacházet s manuálními režimy fotoaparátu, a když si to „osaháš“, není to tak těžké.

5: Focení pořád ve výšce očí

Tohle snad ani nepotřebuje obrázek k vysvětlení toho, co mám na mysli. Pokud ti stačí spokojit se s průměrem, foť pořád vestoje a možná se ti někdy povede udělat i hezkou fotku. Pokud ne, no, nauč se, že ne všechny úžasné věci máš na úrovni očí!

Kdy to nevadí: Když fotíš fotky na průkazky na vlaky, autobusy atp.

Jak to řešit: Nauč se skákat, plazit se, dřepět, předklánět se, zaklánět se, a obecně se kroutit ve všech možných nepříjemných polohách – ne všechny krásné věci totiž najdeš na úrovni očí – pokud miluješ makro (jako já), můžu ti zaručit, že housenky tak vysoko lezou málokdy. Totéž platí u portrétu: fotit portrét pokaždé z té samé výšky a úhlu je… nuda. A lidi nudné věci nezajímají.

6: Imitování

10 největších chyb fotografování
Imitovat tvé oblíbené fotografy tě nikam nedostane, nauč se mít vlastní styl.
foto: senju-hime.deviantart.com

Je naprosto v pořádku mít umělecké vzory a oblíbené fotografy, to ano, ale všeho s mírou. Kupříkladu série fotek Tutti Frutti od fotografky Cristiny Otero (viz její deviantART) je naprosto luxusní. A jedinečná. Jejích „kopií“ existují stovky, nicméně ani jedna není tak dobrá. Fotografka měla totiž úžasný nápad – inspirovalo ji ovoce, tak si sehnala modelky a nalíčila je tak, aby každá fotka zobrazovala jedno konkrétní ovoce (viz foto nahoře).

Kdy to nevadí: Stejně jako u neznalosti vlastního fotoaparátu, tohle vždycky vadí.

Jak to řešit: Jdi ven, sbírej inspiraci, kde se dá, ale nekopíruj. Jednou za čas obměň svůj seznam oblíbených fotografů a najdi nějaké, jejichž fotky se ti líbí a ještě jsi je neviděla. Inspiruj se barvami ročních období, čímkoli, co vidíš na ulici. Zkus se podívat na deviantART do sekce Photojournalism, kde se dá nachytat spousta nápadů.

7: Problém s manuálním ostřením

10 největších chyb fotografování
Když neumíš ostřit manuálně, věř tomu, že použití autofocusu není žádná ostuda.
foto: tomreeder.wordpress.com

Spousta lidí si myslí, že když vypnou automatické ostření, udělá to z nich nejlepší fotografy světa. No, tajemství: neudělá. Spíš naopak – použití manuálního ostření (MF) je něco, co je potřeba dlouho trénovat, aby se to dovedlo k dokonalosti. Jinak totiž můžou vyjít skvěle rozmazané fotky.

Kdy to nevadí: Když chceš použít svoje fotky jako pozadí nebo textury pro nějakou grafiku – to jsou mazanice, co vzniknou z chybného použití manuálního ostření, celkem užitečné.

Jak to řešit: Foť. Hodně. Klidně i malé předměty, ale když se chceš naučit používat MF, musíš umět zaostřit. A mysli na to, že používání AF – automatického ostření – skutečně není žádná ostuda!

8: Přijít na focení bez zálohy

Další z chyb, které ani nepotřebují obrázek, a jedna z těch méně častých, nicméně fatálních. Stalo se ti někdy, že ti uprostřed dne došla baterka v mobilu? A co když se ti tohle stane s fotoaparátem uprostřed důležité akce, kterou máš za úkol vyfotit, jako je třeba svatba?

Kdy to nevadí: Když jdeš fotit jen tak pro zábavu někam ven.

Jak to řešit: Vždycky si nos alespoň základní vybavení dvakrát – paměťovou kartu, baterii i fotoaparát (i kdybys měla mít zrcadlovku a pro případ nouze kompakt, je to lepší, než nic) bys nikdy neměla NEmít záložní. Jde o chybu, na kterou bys totiž mohla ošklivě dojet, pokud by se ti třeba nějak rozbil foťák, došlo ti místo na kartě nebo se vybila baterka.

9: Přehnaně moc vybavení

10 největších chyb fotografování
Opravdu tohle všechno potřebuješ?
foto: joshgerritsen.com

Mít „vytuněný“ foťák není vždycky úplně to nejdůležitější, spíš naopak: čím víc vybavení máš, a to od objektivů přes blesky a spouště navíc, tím těžší je pro tebe vybrat ten správný, kterým pořídit fotku. Nemluvě o tom, že pokud stejně jako já nosíš foťák do školy, tak se i zrcadlovka s jedním objektivem pekelně pronese, natož když k tomu neseš navíc ještě makro objektiv a teleobjektiv, dva externí blesky, externí spoušť, pět dalších paměťových karet, dvacet různých clon a filtrů a několik čisticích prostředků. Foťák si máš vyčistit předtím, než jdeš fotit, ne uprostřed akce.

Kdy to nevadí: Když fotíš ve studiu.

Jak to řešit: Nauč se vystačit si s málem – prakticky pro jakoukoli fotografii ti stačí základní objektiv 18-55/18-72 mm (Canon i Nikon dodávají zrcadlovky většinou s objektivem 18-55, Sony s objektivem 18-72), jeden blesk (je na tobě, jestli ten, který už foťák má, nebo externí) a sluneční clona. Pokud umíš s foťákem zacházet, stačí ti to. Samozřejmě, pokud jdeš fotit ptáky, chce to delší objektiv, ale nemusíš si všechnu tu výbavu tahat s sebou a až na místě se rozhodovat, co vlastně chceš dělat.

10: Nechtěné objekty na fotce

10 největších chyb fotografování
Dívej se SKRZ hledáček, když fotíš. Fotit stylem „namířit a zmáčknout“ se občas nevyplácí!
zdroj: aguntherphotography.com

Zřejmě se ti to někdy už stalo – viděla jsi něco hezkého, co tě zaujalo, tak jsi na to prostě namířila foťák, zmáčkla spoušť, ale ouvej: když sis doma fotku otevřela na počítači, zjistila jsi, že sice možná není rozmazaná, ale možná je tam něco, co jsi tam vůbec nechtěla mít – paní v červeném kabátě před krásně osvětleným, béžovým domem, motýl, nebo třeba dům v pozadí.

Kdy to nevadí: Záleží samozřejmě na konkrétních příkladech, ale občas je nějaký ten kontrast ve fotografii dobrý.

Jak to řešit: Tohle bohužel už doma nedořešíš. Můžeš se snažit a hrát si ve Photoshopu jak dlouho chceš, ale vlastní blbost neokecáš. Jediné řešení je tím pádem dívat se do hledáčku, když fotíš, a všímat si všech detailů. Občas stačí počkat, než zmíněná paní projde, občas musíš udělat dva kroky stranou, abys dostala z pozadí fotky dům. Ale není to nemožné. Jen se snažit.

A co ty? Fotíš? Jaké jsou nejčastější chyby, které jsi kdy udělala? Dej vědět v komentářích.

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář