Lidé jsou tak egoističtí, ignorantští a cyničtí… To říká spousta lidí a jakoby ze sebe dělali ty všímavé a hodné. Ale když se zeptáte, jak tedy druhému pomohli, mají ve tváři maximálně zaražený výraz.

avatar

Redakce Kámoška.cz
Píšeme o všem, co nás zajímá a baví!

10 možností, jak udělat dobrý skutek
Jen nadáváním nic nespravíš, důležité jsou činy!

Nadávky? Ty jsou mnohdy k ničemu…

Všude kolem se nadává na to, jací jsou lidé sobci a egoisté. Jak jsou na sebe zlí a nepomáhají si. Jenže tyhle nadávky nemusí nic změnit a nepomůžou, důležité je něco udělat! A nemusíš být zrovna Superman, abys někomu, kdo se měsíce neusmál, vykouzlila úsměv na tváři.

1) Buď chápavá!

Lidé jsou opravdu hodně zahledění do sebe a nevšímají si druhých. Problémy druhých nám mohou přijít malicherné, ale každý jsme jiný a pro každého je důležitého něco jiného. Není dobré se nad druhé povyšovat, ale snažit se pochopit. Když projevíš empatii a někoho vyslechneš a porozumíš mu, možná mu dokážeš pomoci. Někdy stačí i pouhý rozhovor a pocit, že jsi porozuměla.

2) Všímej si okolí s aktivitou

Když jdeš venku, mnohdy potkáš cestou spoustu lidí, kteří by potřebovali pomoc. Jsou to nevidomí lidé na přechodech, ženy s kočárky před obrubníkem, nebo paní, které uteklo štěňátko, … Lidé si povšimnou, ale mnohdy řeknou, že se pomoci ujme někdo druhý. Nebo pospíchají a teď nemůžou a dělají, že nic nevidí. Uvědomění si, jak je tohle hloupé a celkem zahanbující vyhýbání se pomoci, není vůbec příjemné. Proto rozhodně neváhej a zakroč!

3) Rychlá pomoc lidem bez domova

Na ulicích ve větších městech není nijak náročné narazit na bezdomovce. Ale úšklebky a volání policie na člověka, který klečí s čepicí na zemi není asi zrovna nejštědřejší. Takovému člověku můžeš pomoci alespoň trochu, a to několika mincemi nebo třeba svačinou, kterou máš v tašce.

4) Zaplať posezení i lidem, kteří si ho nemůžou dovolit

Víš, že když jdeš na kávu s kamarádkou, tak v některých restauracích můžeš objednat kávu navíc? Tu kávu vlastně koupíš člověku, který si ji zaplatit nemůže. Jakmile tento člověk přijde, tak ho obslouží třeba i díky tobě!

5) Nadace

Pomoci můžeš i malou symbolickou částkou, kterou můžeš měsíčně zasílat trvalým příkazem nějaké nadaci, kterou sis vybrala. Nebo třeba koupit něco konkrétního i jako dárek a tím společně podpořit pomoc druhým. Je to například akce Skutečný dárek od Člověka v tísni, kde můžeš zakoupit asistenci při porodu nebo třeba i krávu.

6) Dobrovolnictví

Pomoci můžeš i při jednorázové akci jako dobrovolník. Takových dobrovolníků se v Čechách hledá velké množství.

7) Mysli na planetu Zemi!

Mysli na své životní prostředí a šetři přírodu. Omez množství freonů (ve sprejích: laky na vlasy apod.), jezdi MHD, omez kouření a třiď odpad. I tímto děláš dobrý skutek!

8) Zvířátka v nesnázích

I na zvířátka je třeba myslet. Můžeš pomoci třeba finančně konkrétní organizaci, nebo jako dobrovolník při určité akci, ale také si můžeš vzít pejska z útulku a poskytnout mu domov. Co se týče hromadného chovu zvířat, nemusíš to podporovat a začít kupovat bio maso, u kterého víš, že zvíře život neprotrpělo.

9) Popostrč druhé

Znáš někoho, kdo je neohleduplný a slepý k druhým? Pomoz mu otevřít oči a třeba ho i popostrčit k nějakému dobrému skutku.

10) Věnuj trochu pozitivní energie

Nebuď na ulicích, v metru, v autobuse a ve škole nepříjemný bručoun a občas se na někoho hezky usměj. Můžeš tak někomu zlepšit den.

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář

  • Karol

    Freony jsou dnes mezi laiky slangovějším výrazem, který používáme u všech věciček, co jsi zmiňovala :) Ale je pravda, že jsem to měla napsat jinak. Mohlo by dojít k nedorozumění, což jsem tedy rozhodně vyvolala. Každopádně tyhle pičifuky asi moc ozonovou díru nezacelí že :) Ale děkuji za opravu! :)
    Děkuji, že mě stále následuješ a kritizuješ, kritiky je třeba :)

  • Barbora

    Nooo… prošla jsem doma zásobičku deodorantů,laků na vlasy a dalších “pičifuků” a freony nikde… že by se už nepoužívaly? No to bude tím,že už jsou dávno zakázaný… Jo-ve zdravotnictví je pár vyjímek,ale to s lakem na vlasy a deodorantem nebude mít moc společnýho-