Mary-Ane je mladá a už na první pohled velmi zajímavá blogerka. Na svůj blog píše nejen příhody ze svého života, ale především povídky z prostředí Bradavic a také básničky.

avatar

Nikol Chrástová
Blogerka se zájmem o vše zajímavé, co se objeví v jejím zorném poli.

Blog této sympatické slečny, se kterou byla řeč nejen o Harry Potterovi, najdeš na adrese mary-ane.blog.cz.

Pořád u mě vedou knihy

1. Už na první pohled jde vidět, že jsi opravdovou fanynkou Harryho Pottera, tvé menu zdobí ikonka „Proud to be in Ravenclaw“. Proč zrovna Havraspár, nechtěl by být snad každý v Nebelvíru?

Možná právě proto, že chtěli všichni být v Nebelvíru a já nedělám ráda to, co ostatní, tak jsem si oblíbila Havraspár. Když jsem si pak na pottermore.com dělala test, do které koleje bych patřila, vyšel mi Havraspár a já nemohla být šťastnější, protože komunita „havraspárských studentů“ z Pottermore je nejaktivnější a já se jen díky nim dozvěděla spoustu zajímavých faktů, které mi unikaly.

Mary-Ane miluje Nebelvír

2. Přečetla jsi všechny knihy a viděla všechny filmy? Co bylo podle tebe lepší?

Musím se přiznat, že jsem nikdy nepřečetla první díl. Přišlo mi líto, jak ošklivě se Dursleyovi chovali k Harrymu, takže jsem knihu odložila po pár stránkách. Paradoxně audioknihu poslouchám každý večer před spaním a to i na dovolené. Jinak jsem všechny díly četla česky a většinu anglicky a německy a 5. díl dokonce slovensky, kde překlad vyšel dříve. Na premiéry filmů chodím od třetí části, ale pořád u mě vedou knihy.

3. Byla jsi platonicky zamilovaná do některé z postav nebo ses naopak ztotožnila s nějakou hrdinkou z knihy?

Pořád jsem zamilovaná do Olivera Wooda. Jeho nadšení pro famfrpál je prostě úžasné. Jako dalšího bych zmínila Nevilla, který se mi začal líbit už někdy ve třetím díle. Jeho postava prošla velkou proměnou od toho kluka, co se postavil Triu ve společenské místnosti až k mladému muži, který organizoval odboj v Bradavicích.

4. Zaměřme se na tvůj blog – můžeme si na něm přečíst „Famfrpálovou romanci“, která je vlastně takovým pokračováním HP. Můžeš nás stručně uvést do děje?

Příběh se odehrává v době, kdy v Bradavicích studují Harryho děti – Lily a James. Ocitáme se tam na konci jejich pátého ročníku, kdy se ve škole objevuje nový spolužák – Mike Wood, který je považován za nejlepšího brankáře všech dob. Jak už název napovídá, půjde hlavně o famfrpál a romantiku. V knížkách nebylo tomu skvělému kouzelnickému sportu věnováno tolik prostoru, kolik by si zasloužil, takže jsem si k ruce vzala knihu „Famfrpál v průběhu věků“ a vrhla se na průzkum.

Ve snech se zrcadlí naše pocity

5. Kde bereš nápady na další své povídky či básničky – ze snů, ze života?

Básničky jsou většinou napsané na základě toho, co se mi doopravdy stalo. Jde o takový koncentrovaný deník ve verších. U povídek je to různé. Některé mně napadly právě ve snu (Citrón, sůl a…), jiné jsem vymyslela při plném vědomí. Píšu hlavně o tom, co jsem jinde nečetla a chtěla bych si přečíst, protože mi ten nápad přijde zajímavý.

Největší inspirací je pro Mary-Ane její život.
Největší inspirací je pro Mary-Ane její život.

6. Věříš, že sny mají nějaký hlubší význam? Listuješ si po probuzení ve snáři?

Věřím, že ve snech se zrcadlí naše pocity. Snář ani nepotřebuju, protože většinou vím, proč se mi zdálo právě to, co se mi zdálo. Když se mi zdá o nějakém klukovi, je to prostě proto, že na něj myslím, kudy chodím a hlubší význam v tom nehledám :)

7. Krom povídek a básní píšeš i skvělé články, které najdeme nejen u tebe na blogu, ale také v několika různých magazínech – jak ses k tomu dostala?

Děkuju za pochvalu, jsem ráda, že se někomu líbí ☺. Někdy v maturitním ročníku jsem nabyla pocitu, že už toho vím dost, abych se o to mohla podělit s ostatními a obepsala jsem pár internetových magazínů. Tam, kde se jim líbily moje články, jsem začala psát.

Celá generace vyrostla spolu s Harrym

8. Baví tě více tvůrčí psaní povídek nebo sepisování článků?

Na každý druh psaní musím mít jinou náladu: Pro magazín píšu ráda, když mám opravdu zajímavé téma ke zpracování. Nejlepší je psát o tom, co člověk zná dobře, proto jsou moje články trochu neobvyklé už jen tím, že jsou jen málokdy o módě.
Když jde o povídky, tak musím mít nápad, který se mi zdá opravdu originální. Nemám ráda takové ty stokrát omleté zápletky, kdy holka změní notorického děvkaře Siriuse Blacka a ten se do ní zamiluje… Psaní mě baví právě proto, že se můžu vyřádit na postavách a být i třeba trochu škodolibá, nebo jim naopak dopřát to, co mi v mém životě chybí.

Mary-Ane nejenže píše skvělé povídky, ale také píše do internetových magazínů.
Mary-Ane nejenže píše skvělé povídky, ale také píše do internetových magazínů.

9. A co raději čteš – časopisy nebo knihy? Našla sis nějakou knižní náhradu za Harryho Pottera?

Těžká otázka. Mám předplaceno několik časopisů, a když chci najít něco zvláštního, koupím si nějaký titul z Německa. Jenže knihy jsou moje vášeň. Mám sice radši ty papírové, ale do školní tašky se mi málokdy nějaká vejde, tak jich mám alespoň pořádnou zásobu na tabletu a čtu je po cestě domů.

Náhradu za Harryho Pottera jsem nenašla a myslím, že ani nenajdu. Nejde jen o příběh, ale o to, že celá generace vyrostla spolu s Harrym. Chtěli jsme k 11. narozeninám dostat náš dopis z Bradavic, toulat se po nocích po hradě a prožívali jsme každou zkoušku spolu s ním.

Samozřejmě jsem našla další knihy, co mě dostaly. Jsou hlavně z pera Jiřího Kulhánka, Petry Neomillnerové a Sergeje Lukjaněnka, ovšem žádná se nevyrovnala Harrymu.

10. V Bradavicích bohužel studovat nemůžeme, takže na jaké škole studuješ ve skutečnosti a proč si se rozhodla zrovna pro onu školu?

Studuju práva. Tak nějak jsem k tomu směřovala už na střední, kdy mi všichni říkali, že bych se tam hodila, jenže když něco slyšíte tolikrát, odradí vás to, takže jsem si dala přihlášku jen na jednu právnickou fakultu a spoustu oborů spojených s němčinou a česko-německými vztahy. Po přijímačkách jsem zjistila, že by mě ale asi nejvíc bavila ta práva a tak jsem se pro ně rozhodla definitivně. A po roce můžu říct, že bych neměnila.

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář

  • čtenář

    Trapná nána.Její slinty se nedají číst.