Hodně lidí mi teď píše, že si zakládají blog na blogger.com, službě v Čechách ne tak používané, jako blog.cz, a že neví, co s tím. Na nejčastější otázky jsem se tu rozhodla odpovědět.

avatar

Karolína Kubínová
Mám ráda kapybary a čaj s citrónem. A taky většinou čtu tak tři knížky naráz.

Kam přesídlit?

Blogger.com, služba webu google, která poskytuje svým uživatelům možnost založit si blog na doméně blogspot.com, případně si zaplatit doménu vlastní, ale web přes tohoto provozovatele alespoň editovat (což je v mnoha případech podstatně jednodušší, než psát celý kód), je službou, která se v České republice stává pomalu více a více rozšířenou, a zároveň většinou také první volbou uživatelů blog.cz, kteří tam teď hromadně končí (o důvodech jindy) a hledají tím pádem jiné místo, kam „přesídlit“ se svými články.

Více možností

Jenže na rozdíl od blog.cz je Blogger, buďme k sobě upřímní, podstatně těžší na používání hlavně proto, že zde je mnohem víc uživatelských možností. A lidi, kteří si tam zakládají blogy, mi poslední dobou často píšou se spoustou dotazů ohledně různých věcí, které jsou na Bloggeru jinak. A tak jsem se rozhodla ty nejčastější sepsat a dát na ně dohromady alespoň trochu srozumitelné odpovědi.

Co promyslet ještě před založením blogu?

Začínáme s blogspotem
Začátky na Bloggeru nejsou snadné, ale to „bojování“ s nastavením za to stojí.
zdroj: wheretoget.it

Před založením nového blogu, respektive přechodem z jedné adresy na jinou, je potřeba si promyslet některé věci. Především je to pak fakt, jestli ti nevadí, že přijdeš o některé čtenáře – a buďme realističtí: to se stane. Dobré je taky promyslet si téma blogu – jestli jsi předtím na blog.cz měla blog „o všem“, na bloggeru ti to sice projde, ale moc úspěchu s tím nesklidíš, na to se připrav. No a ty nejmenší, a přitom nejdůležitější, otázky, které si musíš promyslet, jsou tyhle:

Jakým jazykem psát? Samozřejmě, když budeš psát česky, bude to pro tebe určitě lepší, protože česky zřejmě umíš líp, než anglicky. Ale na druhou stranu, když budeš psát anglicky, zacílíš na větší množství čtenářů. Pravděpodobně nejlepší volbou, ke které se uchyluje velké množství českých bloggerek, obzvláště pokud neblogují o svém životě, ale třeba o módě, kosmetice, hudbě etc., je psát oboujazyčně: napsat českou verzi článku, a třeba pod perex nebo do sloupce vedle napsat i anglickou verzi textu.

Stojí ti to vůbec za to? Pokud víš, že na blogu dlouho nevydržíš, a svou stránku „stěhuješ“ každý půlrok, stojí ti opravdu za to strávit hodiny s nastavováním designu, šablon, písem, jazykových předvoleb atd.? Pokud je odpověď ne, možná by ses měla poohlédnout po jiné stránce, kde si založit blog, a kde to možná nebude tak komplikované. Jako osoba, která má blog na Bloggeru už přes rok a nijak neplánuje ho rušit, ti totiž můžu s klidem potvrdit, že nastavování okolo tvého blogu je hodně nejen v začátcích, ale i postupem času, kdy ti třeba dojde, že se ti něco na tvé stránce nelíbí, nebo bys chtěla něco změnit. Takže pokud hodláš za půl roku svůj blog zrušit a založit si jiný, řekněme, že Blogger pro to není vhodnou stránkou.

Na co se připravit a co (ne)dělat?

Co se obsahové stránky týče, je určitě dobré, aby někde na tvém blogu byl určitý popis tvé osoby. Klidně i fotka. Tohle tvoje „bio“ by mělo být dobře k nalezení, aby si ho každý náhodný příchozí mohl rychle pročíst, aby mu bylo jasné, s kým má „co do činění“. Ideální místo, kde umístit krátké bio (tři až šest vět), ať už s fotkou, nebo ne, je boční panel (menu) tvého blogu. Pokud nicméně zakládáš ten typ blogu, kde sidebar, menu, jakkoli ho chceš nazvat, není příliš „nutnou záležitostí“, sepiš info o sobě normálně do článku, na který potom vlož odkaz do navigace například v horní části blogu.

A tím se dostáváme k další části – navigace. Pro čtenáře by tvůj blog měl být maximálně přehlednou stránkou, kde se bude snadno orientovat i na první pohled a kam se bude rád vracet. A jelikož Blogger má jednu značnou výhodu oproti blog.cz a to je fakt, že místo běžných rubrik můžeš své články „štítkovat“, mysli na jednu věc. Můžeš mít libovolné množství štítků, v tom ti nikdo nebrání, ale PROBOHA TĚ PROSÍM, na blogu zobrazuj jen ty nejdůležitější. Pokud třeba máš blog o kosmetice, můžou být tvými „hlavními štítky“ třeba „řasenky“, „rtěnky“, „pudry“ atd. – tyhle štítky potom zobrazuj v menu nebo navigaci v horní části stránky. Když ale někde někdo uvidí shluk desítky štítků, mezi kterými chce najít právě třeba ty „pudry“, bude akorát otrávený a tvou stránku zavře, protože je nepřehledná. Minimalismus není zase tak špatná věc.

Věci okolo designu

Design tvého blogu by měl být co nejpřehlednější a tematicky laděný.
Design tvého blogu by měl být co nejpřehlednější a tematicky laděný.
zdroj: tumblr.com

Blogger má velkou spoustu nastavitelných šablon, které si můžeš přizpůsobit „k obrazu svému“. Spousta šablon se dá taky stáhnout z internetu a vzhled svého blogu můžeš editovat i sama, pokud se vyznáš v editaci CSS šablon. A i pokud ne, existuje spousta stránek s návody, jak si přizpůsobit svůj blog. Tou nejznámější (a nejlepší) českou je blog Silvi Design (http://silvidesign.blogspot.cz). Najdeš tam všemožné návody od toho, jak zarovnat nadpisy článků doprostřed, až po užitečné tipy ohledně organizace tvého blogu. Spousta návodů se dá ale najít i v angličtině, a pokud rozumíš anglicky alespoň na té „základní“ úrovni, neměl by být žádný problém je pochopit.

Dotazy?

Máš nějaké otázky? Napadá tě něco, na co jsem zapomněla? Ptej se v komentářích; dotazy se pokusím zodpovědět, jak nejlíp umím. Jiné možnosti, jak mě kontaktovat, taky najdeš na mém blogu (http://tea-and-heels.blogspot.cz).

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář

  • Annie Flippinová’

    Chci se zeptat jak dát štítky doprostřed aby nebyly na levé straně? děkuji

  • Katka Ottová

    ahoj já používám http://www.webnode.cz/ a celkem mi to vyhovuje
    :-D