Domča je mladá kreativní blogerka. Kromě toho, že skvěle píše i kreslí (módní návrhy i komiksy), má na svém kontě už spoustu úspěchů. Chceš o ní vědět víc?

avatar

Nikol Chrástová
Blogerka se zájmem o vše zajímavé, co se objeví v jejím zorném poli.

Dominikísek je úžasná mladá blogerka.
Dominikísek je úžasná mladá blogerka, její blog najdeš na dominikisek.blog.cz

Účelem každého stripu je čtenáře pobavit

1. Jak ses ke kreslení dostala? Vedli tě k tomu rodiče odmalička nebo sis jednoho dne sedla a zjistila, že zkrátka umíš kreslit a vrhla ses na komiksy?

Nikdo mě k tomu nevedl. Už ve školce jsem nedělala nic jiného, než že jsem si tam chodila kreslit, poté po škole jsem dělala to samý a až dodnes mi to vydrželo. Je to něco, co mě opravdu baví a uklidňuje.

2. Tvůj první komiks měl celkem úspěch a dokonce má i svůj vlastní blog, ty asi víš, na jaký komiks narážím, můžeš nám o něm něco říct? Jak na něj teď vzpomínáš a chtěla bys v něm pokračovat?

Jedná se o komiks s názvem „Na Paloučku“, kde je hlavní postavou květina „Kvítek“. Je to vlastně už dospělý chlapík, který je vždy nad věcí a účelem každého stripu je čtenáře pobavit jeho milou nevinnou hloupostí a nechápavostí :-) . Blog i komiks je momentálně pozastavený, protože mám nabídky jinde, ale je mi líto se ho úplně vzdát a s komiksem skončit. Zkrátka mi přirostl k srdci, takže se pokusím aspoň občas nějaký další díl udělat.

Ukázka komiksu
Jeden z Domčiných komiksů.

3. Jakou metodou komiksy kreslíš a jakou metodu bys třeba chtěla zkusit, ale zatím ses k ní nedostala?

Teď vše kreslím přes tablet. Dříve to byly jenom obyčejné pastelky a fixy (a popravdě se najdou stále tací, kteří mi sdělují, že to bylo tak lepší), ale dneska je ta doba, že co není přes počítač, nemusí brát každý vážně. Tak se to aspoň snažím střídat. Jinak, o žádné jiné technice zatím nevím.

4. Tvůj nejnovější komiks teď „vychází“ i v oblíbeném Anette magazínu. Můžeš nám o tomhle komiksu, ale i o tvé „práci“ v Anette magazínu něco prozradit?

Myslím, že na rozdíl od Kvítka a celého Paloučku je to komiks s jednodušším dějem. Snažím se ho totiž spíše dobře graficky zpracovat, což u Kvítka zase hodně chybí. Magazín Anette se týká módy, takže vymýšlím téma z dívčího prostředí. Občas je to i pro mě těžší, protože mne většinou napadají takové vtipné hlášky „klučičího typu“, což můžu hodit jedině do Kvítka. Přesto velice ráda s Anette spolupracuji a mám radost z toho, že svými komiksy mohu přispívat. Do dalšího čísla bych chtěla zaslat i něco jiného než jen strip, tak uvidíme :-) .

Ukázka komiksu.
Ukázka jednoho z Domčiných komiksů.

5. Čteš komiksy? Ať už ty drahé z obchodů nebo ty na internetu. Znáš například Altaïrovo komiksové doupě?

Nějak extra to kupodivu nevyhledávám. Možná taky proto, že už jsem si přečetla všechno, co se mi kdy líbilo. Jeden čas jsem vážně zbožňovala Garfielda, takže jsem přečetla všechny knihy. Ten mě vlastně i hodně inspiroval ke Kvítkovi. Ale je pravda, že Altaïrovo doupě znám a kdykoli vidím, že má nový článek, běžím se tam mrknout.

Domča umí nakreslit úžasné šaty.
Domča umí nakreslit úžasné šaty.

6. Jsi šikovná a kromě komiksů navrhuješ i různé módní kousky. Chtěla by ses stát módní návrhářkou nebo si je kreslíš jen tak pro zábavu? A kde pořád bereš nové nápady?

Doteď (bohužel) nevím, kam přesně směřuji, či jaký obor zvolím. Ale módní návrhářství nejspíš patří k jednomu z nich. Každopádně, pokud budu mít štěstí, tak vážně chci zakotvit kdekoli v oblasti módy. Ještě ovšem nevím, jestli jako novinářka, stylistka, nebo módní návrhářka :-) . Kreslím si zatím jen tak pro zábavu, ale chci se pokusit už konečně něco „zhmotnit“. A nápady beru tak, že vezmu papír a tužkou začnu zkrátka kreslit dívku. Pokaždé mi to hodí jiný postoj postavy a podle toho už v tom začínám vidět, co by na sobě měla mít. Je to zvláštní, ale zatím to funguje :-) .

7. Kromě kreslení máš ještě jeden zajímavý koníček – vyrábíš kabelky a to poměrně zajímavou metodou. Můžeš nám to trochu přiblížit?

Týká se to výroby kabelek z papíru. Je to šetrná výroba k životnímu prostředí, vlastně i poměrně jednoduchá, ale náročná. Mnoho návodů je na internetu, ale v České Republice je to podle mě stále ještě novinka. Mnozí o ní nevědí anebo se do ní nepustí, protože například mně jeden (a i první) pokus o výrobu kabelky trval přes 20 hodin – a to bylo malé psaníčko. Princip je opravdu snadný, ale pak dojde na určité části, se kterými si člověk zkrátka neví rady. Nejhorší je pro mě asi sšívání jednotlivých částí z papíru k sobě a všití zipu.

No nebrali byste takové na ples?
No, nebrali byste takové na ples?

8. Vypadá to, že jsi dobrá fakt ve všem a už několikrát ti vyšel článek v tisku. Jak se ti to podařilo?

Právě si nemyslím, že bych byla dobrá. Kdykoli se mě někdo zeptá, v čem vlastně vynikám, dokážu na něj ještě dlouho koukat s vykulenýma očima a bez odpovědi. Jinak, ty články… záleží, které konkrétně myslíš. Někdy jsem měla opravdu milé štěstí, kdy se mi sama ozvala manželka šéfredaktora časopisu, že ode mě něco potřebuje, a když jí tu službu poskytnu, tak mi také vlastně může pomoci. Tak nakonec mi přes pana manžela domluvila dvoustranu v jeho časopise :-) . Jinak to dělám tak, že rozesílám určité články, kde si myslím, že by byl o ně zájem a znovu to je o štěstí, kde se ujmou.

9. Baví tě víc psát, nebo kreslit?

Tady právě u mě dost záleží na náladě. Někdy bych jenom kreslila a zveřejňovala články pouze v podobě obrázků a jindy bych nejraději se vším kreslením sekla a vyhodila všechno z okna a vrhla se na psaní knihy. Jak u všech, tak i u mě je to jednou nahoře, podruhé dole. Takže upřednostňuji takové půlení. Své texty tedy většinou doplňuji ilustracemi.

Domčin návrh šatů.
Šaty jak vystřižené z Gossip Girl.

10. Tvůj poslední úspěch, který jsem zaznamenala je, že jsi pro design na Srdci blogu nakreslila portrét Standy – jak se k tomu staví ostatní blogeři? Chválí tě, nebo jsou naštvaní?

Standa pořádal soutěž pro výtvarníky. Nikdo netušil, co bude zadáním, ale hned jsem se přihlásila. Pak nám všem 17 soutěžícím zaslal zadání, že chce, abychom ztvárnili jeho portrét naším stylem. Proto žádné jakési „překreslení fotky“. Já jsem se tedy do toho pustila a brzo mu obrázek zaslala. Měla jsem radost, že se mu líbil a nakonec rozhodl o mně – jako o vítězi :-) . Co jsem četla reakce, většině se moje technika nelíbila. Já to beru, jako s oblečením. Každému se přece taky líbí něco jiného a někdo by si na sebe v životě nenavlékl to, co jiný zase vyhledává. Nelze se nikdy všem zavděčit. Takže to moc neřeším, pro mě bylo hlavní, aby se líbila Standovi :-) .

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář