Mobil, kávovar, elektrický kartáček, internet, počítač,… Moderní vymoženosti nám sice usnadňují život, jak se jen dá, ale na druhou stranu jsou i naší slabinou. Víš, co je to netbrain?

avatar

Denisa Tatíčková
Studentka historie a milovnice psaní, kterému se věnuje již přes 5 let.

 Trpíš nemocí zvanou netbrain?

Co uděláš ráno jako první?

Dříve by většina lidí odpověděla, že si vyčistí zuby, udělá si snídani, apod. Nyní je ale bohužel až moc časté, že jako první zapnou počítač nebo si vezmou mobil, aby si zkontrolovali e-maily a hlavně facebook či jiné sociální sítě. Závislost na technologiích se dnes projevuje čím dál víc – bez telefonu, internetu, tabletů, iPhonů a podobných vymožeností už si nedokážeme představit jedno jediné odpoledne. Na druhou stranu, psychologové mají pré, protože se objevují nové formy psychických nemocí a Netbrain je jednou z nich.

Netbrain

Jedná se o nemoc, která se vyznačuje narcismem, roztržitostí, neschopností se na cokoliv soustředit a hlavně pocitem, že brzy přestanete existovat (pokud např. nezkontrolujete facebook). Takto ovlivnění lidé jsou náchylní také na internetový hazard a využívají horentní počet aplikací a internetových stránek, kde se mohou zviditelnit. Mezi lidmi, na návštěvě nebo s kamarády se chovají nespolečensky, často jsou i v přítomnosti známých na mobilu a internetu. S chytrými telefony je nyní až třikrát jednodušší do této závislosti spadnout.

Jak se nutkavé touhy zbavit?

Je to jako s normální závislostí. Podle závažnosti případu se detoxikuje – tedy abstinuje. Po několika dnech, kdy je jedinec schopen opět fungovat bez technologií a jeho pocity ohledně existence se ustalují, se navrací moderní vymoženosti do jeho života zpátky. Technologie jsou bohužel součástí našeho každodenního světa a je skoro nemyslitelné bez nich fungovat. Vše by ale mělo být pod kontrolou a mít nějakou hranici. Pro začátek je dobré si například stanovit, jak často budeš denně na počítači a tento čas nepřesahovat. Podobně také si mobil vypínat během večeře, a když jdeš někam s blízkými. Chytrý telefon bys také neměla používat bezprostředně před spaním a hned po něm.

Chytré telefony nám přetváří mozek

Závislost se objevuje napříč celým světem. Ve 31 různých zemích dosahuje závislost skoro 6%, což je celkem vysoký počet lidí. Díky chytrým telefonům se z nás stávají narcisté s nízkou empatií, kteří posílají svoje selfie každých deset minut na deset různých sítí. V poslední době se objevuje stále více studií, zabývající se podobnými fenomény. Zkoumá se také to, jaký dopad mají chytré telefony na náš mozek. A nutno podotknout, že mode

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Tagy

Tagy: ,

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář