Jistě jsi už někdy slyšela o slash povídkách nebo aspoň přibližně víš, o co v nich běží. Pokud dokonce patříš mezi věrné fanoušky slashe, potěší tě rozhovor s Mandragorou.

avatar

Lucie Dneboská
Módní inspirace a styl

Co na stránkách najdeš?

Na blogu www.daily-slash.blog.cz, který nedávno oslavil své páté narozeniny, najdeš každý den další odkazy na zajímavé slash povídky z nejrůznějších stránek, které tě vtáhnou přímo do děje. Mimo to se zde můžeš pravidelně dovídat novinky týkající se slashových webů. Celý projekt má na svědomí blogerka s přezdívkou Mandragora, která se o svůj blog pečlivě stará. Co všechno nám o svém slashovém blogu prozradila? (Nevíš, o co v těchto povídkách jde? Rozšiř si své znalosti v článku slashové povídky).

Harry a Draco patří k nejoblíbenějším hrdinům slashových povídek.
Harry a Draco patří k nejoblíbenějším hrdinům slashových povídek.
zdroj: camillereads.com

Pořád je prostor pro zlepšování

1) Ahoj, mohla by ses nám, jako šéfka celého projektu, nejprve představit a povědět nám, co tvůj blog může čtenářům nabídnout?

Můj nick je Mandragora, ale to bylo zmíněno již v úvodu. Ve světě fanfiction se aktivně pohybuji od roku 2007, ale předtím jsem si několik let jen četla fanfiction a nikde se „nahlas“ neprojevovala. Já osobně The Daily Slash nevnímám jako svůj blog, ale blog nebo spíš stránky autorek a autorů slashe. Jako službu jak autorkám a autorům (i když jsou v menšině, nemůžeme na ně zapomínat) tak i těm, kteří slash čtou. The Daily Slash nabízí každý den informace o aktuálně zveřejněných povídkách, které jsou rozsety porůznu na netu. A také vedeme databázi stránek, kde se slash dá najít.

2) Jsi spokojená s tím, jak blog funguje nebo by sis přála, aby něco vypadalo či fungovalo trochu jinak? Jakými změnami prošel tvůj blog během těch pěti let?

V podstatě jsem spokojená s tím jak se projekt The Daily Slash vyvinul. Samozřejmě pořád je prostor pro zlepšování, o tom není pochyb. Nejvýraznější změnou byla změna designu z původní žlutohnědé na současnou červenou, ale základní služby autorské a čtenářské obci zůstávají pořád stejné.

3) Jak si spokojená s návštěvností webu? Čekala jsi v počátcích, že svým blogem vzbudíš tolik zájmu?

Ne, to jsem rozhodně nečekala, že The Daily Slash bude fungovat i po pěti letech od založení a na počítadle návštěv bude mít číslo přes 1 300 000. Stránky navštíví zhruba 500 lidí denně a tito lidé se k nám vracejí. A to považuji za velký úspěch celého projektu.

4) Zažil tvůj blog po dobu svého fungování něco negativního? V aktualizacích byla třeba zmínka o nějakém Anonymovi – mohla bys nám prozradit, o co šlo?

Kauza Anonym byl vlastně spouštěcím momentem toho, že došlo k založení The Daily Slash. Před pěti lety se na stránkách, kde se nacházel slash začal vyskytovat takzvaný Anonym. Choval se dost nevybíravým způsobem – nadával, vyhrožoval, vydíral, zjišťoval si osobní údaje některých autorek a dokonce některé z těchto osobních údajů využil pro očernění daných osob v reálném životě. Došlo to až do fáze podaných trestních oznámení. Bohužel, nikdy jsem se ani já, ani nikdo další nedozvěděli, jak to nakonec dopadlo. Nicméně výsledkem Anonymovi akce byl zánik několika stránek a naopak vznik The Daily Slash a i dalších. Například konkrétně po mně Anonym požadoval zrušení mých stránek, ale protože jsem v té době žádné neměla, musela jsem je nejprve založit. A tak vznikl archiv povídek nazvaný Labyrintem slov… který navzdory Anonymovi funguje dodnes.

5) Čím tě tak uchvátil slash, že ses rozhodla udělat pro něj speciální blog? Co podle tebe ostatní tak láká na slash povídkách?

The Daily Slash vznikl jako obrana slashe před samozvanými obránci morálky a takzvaných „tradičních rodinných hodnot“. Nechápejte mě špatně, proti rodině nic nemám. Sama žiji spokojeným rodinným životem s manželem s milovaným potomkem. Nicméně mi připadá, že výše zmínění obránci se snaží vnutit svoje morální zásady zbytku populace bez ohledu na to, jak netolerantní ty zásady jsou.

Na druhou otázku se již snažila odpovědět spousta lidí a došli k různým odpovědím. Asi nejrozšířenější názor je, že slash píší ženy pro ženy a tím, že se v ději resp. v romantickém vztahu nevyskytuje žena, jako přímá konkurentka ženy čtenářky, tím je to pro tu ženu čtenářku zajímavější. A pak co je lepší než jeden chlap? No chlapi dva. Zvlášť když jsou jen napsaní a nevyžadují teplou večeři a vyprané ponožky :-) . Také je lákavá tolerance, kde vlastně vůbec nezáleží na tom kdo s kým, kde, co a jak.

Tak trochu jiná pohádka. Ženám vyhovuje, že v nich nefigurují ženy, coby přímé konkurentky.
Tak trochu jiná pohádka. Ženám vyhovuje, že v nich nefigurují ženy, coby přímé konkurentky.
zdroj: worldofwonder.net

6) Na blogu přispíváš novými odkazy nejvíce ty, ale mimo tebe se tam objevují i další jména. Kolik vás dohromady na The Daily Slash pracuje?

V redakci pracujeme momentálně dvě. Já a Istar Halabába. A pokud některá z nás odjíždí na delší čas pryč, máme za sebe zástup, aby The Daily Slash byl neustále pod správou minimálně dvou lidí. Nick u příspěvku pouze označuje, kdo ten konkrétní příspěvek zveřejnil. Aktuality nám totiž posílají sami autorky a autoři pomocí formuláře. Ty nám pak přijdou emailem a my je po kontrole odkazů uveřejníme. Nicméně už nekontrolujeme a neopravujeme pravopis a ani nehodnotíme kvalitu avizovaných povídek. To je čistě vizitka autorů a autorek slashových povídek. Na hodnocení povídek slouží jiná webová stránka, kterou také provozuji a to Fanfiction čtenářský deník.

7) Přibíráš do redakce i další nadšence slashe? Pokud ano, tak jak se mohou k tobě přidat?

Do redakce momentálně není potřeba přibrat další lidi. Na současný provoz v pohodě stačíme sami. Ale kdokoliv, kdo píše slash a uveřejňuje jej na netu, může poslat oznámení o aktualizaci a případně nechat zařadit svoje stránky či blog do rozcestníku. Jediným kritériem pro nás je, že se jedná o slash.

8) Nyní bych se ráda zeptala, jak je to s povídkami, na které odkazujete. Vedeš si třeba nějaké statistiky o tom, zda se jedná o překlady či o slash stvořený přímo z fantazie různých autorů?

Statistiku nevedu, ale řekla bych, že většina aktualit odkazuje na českou autorskou tvorbu. Ale i překlady povídek se vyskytují relativně často, i když to může být zkreslené tím, že se jedná o dlouhé kapitolové povídky a každá nově přidaná kapitola se oznamuje na The Daily Slash.

9) Napsala jsi někdy nějakou slash povídku? A pokud ano, kolik času to tak zabere?

Pár povídek jsem kdysi napsala, ale to už je tak dávno, že to snad ani není pravda. Ale obecně je časová náročnost psaní naprosto individuální a nelze na to paušálně odpovědět. Jsou povídky o 100 slovech takzvané drabble a jsou povídky o více než 100 000 slovech.

10) Je reálné, že by ses k psaní slashových povídek jednou vrátila a pak bys je třeba vkládala na svůj blog?

Tak třeba jednou ano. Nápady by byly, ale nějak není čas a vůle si k tomu sednout. Ono psát může být dost tvrdá řehole. A pokud by k tomu došlo, tak na The Daily Slash by byl jen odkaz stejný, jako jsou ostatní a povídka sama by byla zveřejněná na mém archivu Labyrintem slov… o kterém jsem se zde již jednou zmiňovala.

11) Čekají tvůj blog v blízké době nějaké novinky nebo změny? Existují třeba nějaké věci, které tě na zahraničních blozích o slashi zaujaly natolik, že bys je chtěla použít i na svůj blog?

Nevím o podobném zahraničním projektu, jako je The Daily Slash. Jsou tam různé diskusní skupiny, kde se probírají různá témata související se slashem a fanfiction obecně. A protože něco podobného tu u nás pro fanfiction chybí, tak právě připravujeme diskusní fórum. Ale nebude na The Daily Slash, ale na Fanfiction čtenářském deníku. Vlákno pro diskuse o slashi tam pochopitelně nemůže chybět.

12) Děkuji za příjemný rozhovor a přeji, ať se blogu stále daří.

Já děkuji za možnost propagace fanfiction a hlavně slashe.

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář