Jsi pařanka? Tak to jsi už určitě slyšela o RPG hrách a pokud ne, máš skvělou příležitost dozvědět se o tomto tématu něco víc! Připravila jsem si pro tebe rozhovor s Xavierem o jeho nové a velmi originální RPG hře MAGONITERIS!

avatar

Zuzana Pindorová
Praštěná slečna, kterou baví psaní a počítače.

Lidé z blogu jsou neuvěřitelně tvořiví

1) Ahoj Xaviere, mohl by ses nám krátce představit a říct nám, jak dlouho se pohybuješ v blogovém světě a co pro tebe tento virtuální svět znamená?

Ahoj, je mi sedmnáct let a nesmírně rád cokoliv píšu – povídky, převážně však úvahy – což mě přivedlo k blogu. Začal jsem, když mi bylo asi jedenáct, s články o černé magii, které však byly zkopírované a ne příliš populární. Blog pro mě tehdy ani nic moc neznamenal, takže mě to nechávalo zcela chladným a neměl jsem snahu zlepšovat se. Až o pár let později jsem se vrátil na jiný blog, našel si pravidelné čtenáře a hlavně přátele a zjistil jsem, že lidé z blogu jsou neuvěřitelně tvořiví a příjemní, a tak jsem ani příliš neváhal při vybírání serveru, kde bych chtěl svůj nový projekt spustit. Nyní mě najdete na vertigorequiem.blog.cz.

2) Jak jsi přišel k nápadu vytvořit vlastní RPG hru? Co ti je hlavní inspirací a motivací?

Mě vždycky tento typ her nesmírně lákal, ale když se tak ohlédnu po těch, které jsou vedeny na serveru blog.cz, nenacházím mezi nimi žádnou opravdu kvalitní, u které by člověk mohl vydržet déle než týden. Problém je v tom, že i když tyto hry mají své jasné cíle (např. „porazte nepřátelskou rasu“), nikde se nepíše nic o tom, jak k tomu hráči mají dospět. Na blogu jsou sice chaty, kde lidé mohou utvářet příběh, ale pakliže nejsou vedeni, málokdy dospějí k zadanému cíli a z „hradů“ se tak stávají seznamky a drbárny. To mě a pár přátel přimělo k tomu pokusit se založit první opravdu kvalitní blogovou RPG hru, která by měla nejen hlavní cíl, ale i prostředky, jak k němu dospět.

3) Co bys nám řekl o tomto svém novém „projektu“? Na jaký styl hry se vlastně můžeme těšit?

Klasické RPG hry své hráče zavedou do určitého prostředí, nadhodí motiv a pak nechají hráče, ať se svými postavami dotvoří příběh, jak se jim zachce, ale jak už jsem psal, takhle to bohužel nefunguje – proto jsme se rozhodli naši hru zasadit do prostředí s o něco pevnějším vedením, aby to byla pro hráče zábava a aby netápali. My zavedeme hráče do magického města Magoniteris, podle kterého se jmenuje celá hra a kde je hlavním pilířem škola (Magoniterisská akademia magických umění – MAMU). Možná se vám teď zdá, že jen kopírujeme svět Harryho Pottera, ale není to úplně pravda, nezakládáme totiž žádné druhé E-Bradavice. Naše škola nabízí hned několik obměn, ta hlavní je asi rozdělování studentů. Zatímco v Bradavicích se studenti rozdělovali do čtyř kolejí podle osobnosti, u nás se rozdělují do tří oborů podle zájmů, přičemž pro každý obor jsou povinné dva předměty. Výuka by probíhala převážně na chatu.

Mapa magického města Magoniteris
Mapa magického města Magoniteris je ručně kreslená. V Magoniteris můžeš navštívit klub Güll, Magomorbus, knihovnu, MAMU, Sah’gossa, zkrátka velmi zajímavá místa.
zdroj: magoniteris.blog.cz

4) Říkal jsi mi, že tvá hra by měla rozvíjet fantazii, slovní zásobu atp., opravdu si myslíš, že je to u takové blogové hry možné?

Myslím, že ano – co se té fantazie týče, je to dokonce velmi pravděpodobné, protože bez té se v takovéhle hře člověk jen tak neobejde a špetka představivosti je hold nutností. Rozvoj slovní zásoby je pak závislý na typu kolektivu, který se u nás utvoří, ale vzhledem k tomu, že jde o hru, kde se převážně píše, k nějaké kultivaci osobního projevu musí zákonitě dojít, ale to nepovažuji za hlavní lákadlo, jen možný důsledek :-) .

Všechny předměty útočí na lidskou fantazii

5) Jakým způsobem by měla probíhat výuka a aktivita hráčů takzvaných žáků?

Každý ze studentů by měl chodit minimálně na dva povinné předměty a to v hodinu, kterou by určil učitel. V tu dobu by se všichni sešli na chatu a od této chvíle má všechno ve své režii už jen a jen profesor, který může své studenty učit klasicky v učebně, zavést je do laboratoře nebo na exkurze – možností je požehnaně.

Kromě výuky na hráče čeká i možnost vyzkoušet si život obchodníka, spisovatele, knihovníka a několik etapových i jednorázových her, které prověří studenty po všech stránkách – od grafiky, přes kreslení a focení po psaní … S návrhem na novou hru může přijít jak učitel, tak žák … vlastně s návrhem na jakékoliv zlepšení, ale všechny nápady musí projít schválením u ředitelky a jejího zástupce, což jsem já.

Kdyby se nový hráč nechtěl stát žákem, nýbrž učitelem, musel by buďto zažádat o založení nového předmětu a předložit osnovy na školní rok (3 měsíce) dopředu, nebo pokud by chtěl učit již zavedený předmět, měl by mít dostudované alespoň tři ročníky onoho předmětu, o jehož učení by žádal.

6) Na jaké předměty a učitele se můžeme těšit?

Když jsme vybírali, co by se u nás mohlo učit, zvolili jsme jak ty tradičnější předměty (lektvary, zaklínadla), tak i ty poměrně netradiční jako fiktivní filosofie, mytologie a kletby … a několik dalších. Všechny předměty útočí na lidskou fantazii, ale některé se budou snažit pohrát si i s řečmi. Máme například dva druhy zaklínadel, jedny jsou čistě česká a patří do volitelných předmětů, druhá kombinují všechny slovanské jazyky, převážně ruštinu s češtinou. V kletbách je zase možné zabrousit k latině a fiktivní filosofie dost svérázným způsobem překrucuje náš mateřský jazyk … Je to předmět vhodný pro příznivce Necyklopedie, kterou doporučuji jako příručku pro jeho výuku.

Hrad
Hrad Magoniteris vypadá také velmi zajímavě! Opět krásná ruční kresba.
zdroj: magoniteris.blog.cz

7) Už jsi nám prozradil, že hru spustíš na blog.cz a co lay, vzhled stránky a podobné detaily? Povíš nám už něco víc?

Na designu se usilovně pracuje, ale aby všechny detaily seděly, zveřejníme ho asi až týden před spuštěním hry, které by mělo být na začátku března. Jak bude vypadat, to se nechte překvapit, vězte však, že nabídne návštěvníkům a hráčům útulné zázemí plné tajemna a magie.

8) Velmi ti děkuji za rozhovor, nyní máš možnost čtenářkám našeho serveru Kámoška.cz něco vzkázat. Tak co, využiješ mé nabídky ke vzkazu?

I já ti děkuji :-) . Chtěl bych všechny čtenářky vašeho serveru co nejsrdečněji pozvat do hry. Doufám, že se nám podaří shromáždit příjemnou společnost, takže pokud by měl kdokoliv zájem, hlaste se, stojíme o každého, komu nestačí jeden svět a kdo se nebojí žít v zemi fantazie.

Najdete nás na magoniteris.blog.cz. Wweb prozatím není oficiálně spuštěn! Probíhá pouze registrace učitelů a žáků.

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář