Moc ráda fotografuji, ale nejsem v tom rozhodně žádný odborník. Ráda realizuje různé nápady, nicméně většinou to nedopadne tak, jak si představuji. Když jsem však nedávno objevila el-original.blog.cz hned mě napadlo s autorkou (studentkou oboru Fotograf) udělat rozhovor. Ten není pochopitelně jen pro mě, ale i pro všechny čtenářky se zájmem o fotografii.

avatar

Redakce Kámoška.cz
Píšeme o všem, co nás zajímá a baví!

Moc ráda fotografuji, ale nejsem v tom rozhodně žádný odborník. Ráda realizuje různé nápady, nicméně většinou to nedopadne tak, jak si představuji. Když jsem však nedávno objevila el-original.blog.cz hned mě napadlo s autorkou (studentkou oboru Fotograf) udělat rozhovor. Ten není pochopitelně jen pro mě, ale i pro všechny čtenářky se zájmem o fotografii. Pokud se zároveň chcete nechat inspirovat, doporučuji navštívit již samotný blog. Uvidíte, že focení nemá daleko k opravdovému umění se vším všudy.

Autoportrét je kreativní odvětví fotografie, které nepodléhá žádným pravidlům. Sám autor se může ztvárnit, jak chce.

Autoportrét je kreativní odvětví fotografie, které nepodléhá žádným pravidlům. Sám autor se může ztvárnit, jak chce.

1) Ahojky Lucko, studuješ obor Fotograf a ve fotografování (stejně jako v blogování) si objevila velkou zálibu. Fotky tvoří podstatnou součást většiny dívčích blogů, a proto jsem se rozhodla využít tvých zkušeností a zeptat se tě na několik věcí, které by mohly zajímat ostatní blogerky. Je podle tebe možná vytvořit opravdu kvalitní fotku například jen za pomoci mobilního telefonu, nebo je to předem prohraný boj? Kdy se člověku vyplatí zainvestovat do nějakého kvalitního vybavení?

Opravdu kvalitní fotku mobilním telefonem vyfotit nelze, ale bereme-li v potaz, že nejnovější mobilní telefony mají fotoaparáty s počtem 4-5 Mpx, je možné vyfotit docela slušné např. rodinné fotky. Myslím si, že v dnešní době se už vyplatí investovat do nižších řad digitálních zrcadlovek. Cenově jsou celkem dostupné a některé starší se dají koupit i za cenu kompaktů.

2) Většina dívek technice moc nerozumí a popravdě ani já nevím, na co při výběru foťáku koukat. Kromě rozlišení se doopravdy ve všech těch zkratkách a číslech nevyznám. Lze napsat, na jaké parametry si při výběru nového přístroje dávat pozor?

Rozlišení – Kompakty se pohybují v rozlišení kolem 7-10 Mpx, digitální zrcadlovky 12-15 Mpx. Díky vyššímu rozlišení lze fotit při zhoršených světelných podmínkách s vyšší citlivostí ISO a také dělat z fotek výřezy.

Objektiv – Optika je asi na celém fotoaparátu nejdůležitější. Objektivy mohou mít různé optické vady, než si půjdete nějaký vybrat, je dobré se podívat na nějaké testy s testovacími fotografiemi. Také je vhodné poradit se s prodejcem o tom, co chcete fotit a podle toho vybrat objektiv s vhodnou světelností a ohniskovou vzdáleností.

Tělo – Je jedno jestli vybíráte kompakt nebo zrcadlovku, ani jedno by nemělo být z plastu. Nikdy totiž nevíte, co vás čeká.. Vhodná jsou slitinová těla.

Samozřejmě je toho mnohem více, ale nebudu vás tím zatěžovat, na internetu je plno informací např. na stránkách http://fotoradce.cz/

3) Většina blogerek si stěžuje na to, že focení jim zabere příliš času. Z několika desítek fotografií je použitelná pouze jedna. Jsi na tom stejně, nebo máš při focení jasnou vizi, kterou nemáš problém realizovat?

Když fotím, na čas se moc nedívám. Protože když chci vytvořit líbivou fotku, dám si na ní záležet. Ale někdy to prostě nejde. Můžu mít super nápad, fajn modelku, ale za boha se nemůžu dopracovat k výsledku, kterého jsem dosáhnout chtěla. V takových případech si upravím jen pár fotek, zbytek si dám „do šuplíku“ a po čase se na ně dívám už trošku jinak.

4) Existují nějaké pravidla pro focení autoportrétu? Myslím tím například minimální vzdálenost od objektivu či optimální kompozice. Existují zároveň nějaké fígle, díky kterým člověk na fotce vypadá lépe?

Autoportrét je kreativní odvětví fotografie, které nepodléhá žádným pravidlům. Sám autor se může ztvárnit, jak chce. Je jedno jaký zvolí objektiv nebo kompozici. Aspoň tak nějak nás to učili ve škole. :-)

5) Co je podle tebe předpokladem pro povedenou fotografii? Je to nápad, náhoda, kvalitní technika nebo třeba něco jiného?

Myslím si, že každý kdo má cit pro fotografii a umí se dívat na svět přes objektiv, dokáže vytvořit pěknou fotku, aniž by potřeboval kvalitní foto techniku. Nápad i náhoda v tomto směru hrají taky velkou roli, ale hlavně sám autor a jeho záměr.

6) Jak velkou roli hraje ve tvých fotografiích retuš a další úpravy? Lze kvalitně retušovat i prostřednictvím zdarma dostupných programů?

U úprav dokáži sedět celé hodiny, ale ne proto, že modelky tak předělávám, ale proto, že mě úpravy a hraní si v grafickém editoru baví. Většinou retušuji akné, vlasy v očích a na obličeji, chlupy na oblečení případně zvýrazním oči. Dál už si hraji jen s tonalitou, kontrastem, převodem do ČB a podobně.. Svoje neupravené fotky si už nedokáži představit. Dlouhou dobu jsem fotky upravovala v programu GIMP, který je zadarmo. Je to program podobný Photoshopu – pracuje s vrstvami, ale chce to čas než se v něm naučíte. Tento program mi vyhovoval, ale k vůli škole jsem musela přejít na jiný grafický program.

7) Mockrát děkuji za odpovědi a přeji hodně štěstí nejen ve fotografování. S pozdravem Kámoška.cz

TIP: Chceš vidět, jak Lucka fotí? Koukni na její blog el-original.blog.cz

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář