Poměrně velká většina dnešních PC her a vlastně i her na konzole je už distribuována přes nějaký online server. Má teda ještě cenu si kupovat hry v krabičce?

avatar

Karolína Kubínová
Mám ráda kapybary a čaj s citrónem. A taky většinou čtu tak tři knížky naráz.

Steam, Origin, Uplay. To jsou nejpoužívanější digitální distributoři PC her. Jen knihovna na Steamu dnes čítá přes tisíc PC her a databáze se rozšiřuje každým dnem. Hry jsou na těchto digitálních platformách levnější, ale i přesto funkční a hráčům se tak nabízí otázka: má cenu mít ještě doma spoustu místa zabraného PC hrami na CD/DVD a v krabičkách?

Steam
Databáze her služby Steam dnes čítá přes tisíc her a stále se rozšiřuje.

Jak to vlastně je?

Například Assassin’s Creed, hra oblíbená miliony lidí, je dostupná dnes prakticky na všech platformách (mimo mobilní systémy). V závislosti na tom, který její díl si kupuješ, tě v kamenném obchodě vyjde zhruba od tří set korun do patnácti set korun. Unikátní na této hře je fakt, že je dostupná na třech distribučních platformách: na Steamu, Origin a na Uplay, což je distribuční platforma společnosti Ubisoft. Pokud si ji koupíš v obchodě, zaplatíš průměrně zhruba o dvacet procent víc, než když si ji koupíš online. Věc se má tak, že když si zmíněnou hru koupíš na CD, bude se instalovat Origin, zatímco když si hru kupuješ online, můžeš si vybrat, co je ti milejší, jestli Ubi nebo Steam.

Psala jsem už článek například o RPG hře Skyrim. Koupila jsem si ji v kamenném obchodě na 2CD verzi, a hádej, co se stalo: po vložení CD do počítače se mi okamžitě automaticky nainstaloval Steam. Skyrim je totiž hra, která funguje pouze přes Steam, ne že by to tak teda bylo vždycky. Proč bych si teda kupovala hru v krabičce, když je stejně dostupná přes distribuční platformu? Je to celkem jednoduché. Dneska když si kupuješ hru na CD, v drtivé většině případů si spíš než hru jako takovou kupuješ CD klíč, díky kterému budeš hru moci hrát.

The Sims 3

The Sims 3
The Sims jsou další hrou, která je dodávána přes online distributora.
zdroj: thesims.com

Ani masově oblíbení „Simíci“ se dnes neinstalují z CD. Když si koupíš tuto hru a vložíš CD do počítače, hádej, co se stane jako první? Nainstaluje se Origin, digitální distributor převážně her od EA Games, i když na něm seženeš třeba i výše zmiňovaný Assassin’s Creed, který nemá s EA Games nic společného.

Výhody používání digitálních distributorů

Online dnes seženeš skoro všechno, to je bez debat. Jaké jsou ale přesně výhody stahování her přes digitální distributory?

1: Máš všechny svoje hry hezky pohromadě. Obzvláště pokud používáš třeba Steam, kde své hry nabízí přes sto vydavatelů, máš všechny své hry propojené se svým účtem a dostupné na jakémkoliv PC, na kterém se svým Steam účtem přihlásíš. Ulehčuje ti to tak práci při hrabání se v počítači a zjišťování, kde najdeš tu novou hru, kterou jsi teď instalovala.

2: Hry jsou levnější. Průměrně v řádech okolo dvaceti procent. Proč? Protože na stránkách online distributorů neplatíš DPH a to se samozřejmě projeví na ceně. Samozřejmě neplatí to u všech her, nové hry jsou zpravidla na většině distribučních aplikací dražší, ale dej tomu tak měsíc a cena spadne klidně i v řádech stovek korun.

3: Ke spuštění nepotřebuješ CD. Jelikož při koupi hry online si kupuješ jen CD key a hru pak celou stahuješ z internetu, je logické, že půjde spustit i bez CD. Což je výhodné třeba pro majitele ultrabooků, které nebaví pořád zapojovat externí CD mechaniku.

Anketa: Já a digitální distributoři

Petr (16): „Upřímně když jsem poprvé instaloval Skyrim, neměl jsem sebemenší ponětí o tom, co vůbec Steam je, a pěkně mě štvalo, že jsem dal šest set za CD a hra se mi pak stejně nainstalovala skoro celá z internetu. Nicméně když jsem pak asi dva měsíce potom začal číst herní časopis Level, kde je každý měsíc zdarma kód ke hře právě na Steamu, byl jsem fakt rád, že ten účet mám.“

Maruška (18): „Já hry moc nehraju, hlavně hraju hry o Harry Potterovi, které mám ale z CD a nainstalované ještě z doby, kdy se pomalu ani nevědělo, co digitální distributor je, a The Sims, u kterých mi teda spouštění přes Origin vadí docela dost. Čekat pět minut na spuštění hry jen proto, že se dvě minuty spouští Origin, mi přijde trochu nelogické…“

Jakub (21): „Vzhledem k tomu, že jsem hrdým vlastníkem všech dílů Assassin’s Creed, které mám všechny přes Steam, a k tomu pár her, co jsem dostal od kámoše, co čte Level, kde občas najde hry, které už má, a tak je nechává mně, jsem docela rád, že Steam existuje. Mám tam aspoň všechno hezky pohromadě a vidím tam i to, jak daleko jsem se ve hře dostal.“

Za mně rozhodně ANO digitálním distributorům, nicméně hry v krabici bych úplně nezavrhovala. Hlavně proto, že mám spoustu her, které ani přes distributory nejdou hrát :-) .

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář