Sehnat si někde na netu Photoshop zase není takový problém. Jenže k čemu ti je, když ho umíš leda tak zapnout a oříznout obrázek? Nauč se i ty s Photoshopem!

avatar

Karolína Kubínová
Mám ráda kapybary a čaj s citrónem. A taky většinou čtu tak tři knížky naráz.

Kde jsou ty časy, kdy měl Photoshop jen ten, kdo si ho opravdu legálně pořídil, povzdechnu si pokaždé, když vidím na něčím blogu nápis „pracuju ve Photoshopu“. Dneska je všechno na internetu ke stažení a tak ukradne Photoshop i člověk, co ví o grafice velký kulový a jehož grafický „umění“ zvládnu za deset minut věrně imitovat i v Malování.

Obrázek – Photoshop CS6
Photoshop je poměrně komplikovaný program a úpravy fotek nad rámec běžných akcí tudíž vyžadují alespoň trochu snahy a orientace.
zdroj: wintimez.com

Problém je, že spousta těch lidí se chce zlepšit, jen neví jak. Naštěstí přesně pro takové lidi, kteří si ale navíc nechtějí zaplatit kurz, existují asi tak tři tisíce webstránek specializované právě na to, jak se naučit s Photoshopem.

Nejdřív se nauč základy

Musíš uznat, že je „tak trochu“ blbost si hnedka hledat návody na to, jak vytvořit 3D písmo nebo digitalizovat svou kresbu, když ani nevíš, kde najdeš a jak se používá retušovací štětec a nástroje pro tvary. Práci ve Photoshopu a obecně většině grafických programů taky hodně usnadňují tzv. klávesové zkratky – Photoshop od verze CS3 ti dává možnost si je vytvořit sama tak, aby sis je pamatovala, ale já dávám přesnost těm přednastaveným a několika svým, které mi chyběly – například zkratku pro ořez obrázku podle výběru.

Jedna z nejlepších českých stránek, kde se naučíš ty základy, je například tutoriarts.cz, kde najdeš i článek věnovaný právě klávesovým zkratkám, jejich editaci a podobně. Dalším dobrým nápadem je podívat se třeba na blogy, ať už ty funkční nebo již neaktivní – spousta grafických blogerů svoje tutoriály zveřejňuje.

Obrázek – Layfor
Layfor je bohužel již neaktivní blog, najdeš zde ale spoustu návodů nejen pro Photoshop.
zdroj: layfor.blog.cz

Když už patříš mezi „pokročilé až mírně pokročilé“

Ve chvíli, kdy zvládáš základy, víš kde co je a jak se to jmenuje (česky i anglicky) a umíš všechno, co potřebuješ, pak ti to už buď může stačit – přeci jen upravit a oříznout fotku a vyretušovat nějakej ten beďar na čele nebo tak spoustě lidí stačí :-) (i když dle mého takoví vůbec nepotřebují Photoshop, ale stačí třeba i Photofiltre nebo Gimp) – nebo se ještě můžeš chtít zdokonalit.

Pokud patříš k druhé skupině (té, co se chce zdokonalovat), ovládáš aspoň základy angličtiny a jsi připravená na to, že něco prostě občas nevychází, jak má, pak je stránkou přímo pro tebe PSDtuts+. Najdeš tu stovky návodů v různých kategoriích od retuše přes ilustraci, inspiration články atd.


Na PSDtuts+ najdeš i videonávody – od základů až po návody pro pokročilé a time-lapses (zrychlený proces tvorby).

Pokud máš radši videotutoriály než psané návody, ani nemusíš hledat konkrétní weby – stačí napsat do YouTube „photoshop tutorial“ a voila.


Ukázkový tutorial dělání stuh

Co si uvědomit?

Návody nejsou k tomu, abys zkopírovala všechno, co s jejich pomocí vytvoříš, ale k tomu, aby ses třeba naučila používat funkce, o nichž jsi dřív nevěděla, při své tvorbě. Častokrát ti to může ulehčit „život“ – a čas, který bys jinak strávila tříhodinovou snahou toho dosáhnout nějak složitě.

Photoshop není věda, to si pamatuj. Když se naučíš základy, všechno ostatní přijde časem – od akcí až po tvary nebo vrstvy výběru.

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Tagy

Tagy: ,

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář