Pokud jsi už někdy tablet měla, nejspíš víš, co od něj očekávat. Pokud ale koupi teprve zvažuješ, tyhle rady by ti mohly být k užitku.

avatar

Karolína Kubínová
Mám ráda kapybary a čaj s citrónem. A taky většinou čtu tak tři knížky naráz.

Grafický tablet se ti hodí, pokud chceš digitalizovat svoje kresby, potřebuješ dělat přesnější a do detailů víc propracované grafické návrhy nebo jen podepisovat dokumenty online. Ale co když nevíš, čím se při koupi řídit?

Cena není vždycky rozhodující

Pokud patříš k lidem, co se rozhodují mezi dvěma produkty podle ceny, věř tomu, že to není ten nejchytřejší nápad, co můžeš při koupi tabletu udělat. Koupit si levnější tablet jen kvůli tomu, abys ušetřila, je – pokud ho opravdu chceš aktivně využívat – pěkná blbost a já kvůli tomu už narazila – koupila jsem si tablet zhruba za necelou tisícovku místo toho, abych do něj investovala a věděla, že bude dobrý, a krom toho, že funkčně nestál za nic, tak se zhruba po půl roce začala aktivní plocha normálně odlepovat.

Na co si dát pozor při koupi grafického tabletu?
Tablet je věc, jejíž koupi musíš opravdu dobře promyslet.
zdroj: gadgetsin.com

Ujasni si, co potřebuješ

Chceš tablet spíš na kreslení nebo na psaní? Potřebuješ na tabletu vidět, co kreslíš, nebo ne? Potřebuješ spíš větší pracovní plochu nebo naopak? Bude se ti stylus dobře držet? To všechno jsou otázky, které je potřeba zodpovědět, a z vlastní zkušenosti můžu říct, že koupi tabletu je lepší zařizovat osobně – v prodejně nebo showroomu si líp „osaháš“ tablet a zjistíš, jestli ti vyhovuje nebo ne.

Na co by ses taky měla zaměřit? Určitě si dej pozor na citlivost přítlaku – pokud máš tablet z uměleckých účelů, pak pro tebe platí „čím větší, tím lepší“. Taky si uvědom, jestli chceš tablet s funkčními tlačítky nebo ne (jde o tlačítka, u kterých si nastavíš funkci, kterou po jejich zmáčknutí budeš používat – od zvětšení velikosti štětce přes změnu barvy). Například Wacom dělá i tablety, které můžeš ovládat dotykem i stylusem – pokud o takovém tabletu uvažuješ, uvědom si, že na kreslení se moc nehodí – stačí se omylem „otřít“ o plochu tabletu a jsi v háji. Pokud ale tablet chceš používat spíš na úpravu fotek, pak se tablet s možností dotykového ovládání hodí kupříkladu i ke zvětšování a otáčení obrázku.

Rozhodování podle značky

V Čechách nejznámějšími značkami tabletů jsou Wacom, Genius, Trust a SWEEX. Genius a SWEEX patří spíše k těm levnějším, méně kvalitním a poměrně poruchovým, pokud ale nepotřebuješ tablet používat denně a na nějaké větší detaily, stačí to. Trust a Wacom, byť jsou trochu dražší (od zhruba 1 800 Kč u Wacomu až k 60 tisícům korun), jsou opravdu profesionální a používají je grafici po celém světě.


Wacom je jedinečný mimo jiné i v tom, že reklamy na své „výtvory“ tvoří výhradně za jejich použití.

Já mám nejlepší zkušenost s tabletem Wacom Bamboo pen&touch, se kterým se mi pracuje opravdu dobře. Dřív jsem měla tablet Genius a ve škole jsem zkoušela práci s tabletem Trust, se kterým se mi ale moc dobře nedělalo kvůli povrchu pracovní plochy, který je na můj vkus až moc hladký.

A závěr? Je to nakonec stejně na tobě a na tom, co potřebuješ, a vyhovuje ti. Já mám radši hrubší povrch Wacomu Bamboo, někomu ale zase vyhovují spíš hladší povrchy pracovní plochy. Je na tobě, abys poznala, co ti vyhovuje víc.

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář