Tak teď si musím udělat selfie. No a teď taky. Teď u jídla. Teď u zrcadla… Selfie může být u někoho i dost otravnou záležitostí, poznáváš v tom někoho?

avatar

Redakce Kámoška.cz
Píšeme o všem, co nás zajímá a baví!

Selfie
Miluješ selfie? A děláš je jednou za čas? Nebo několikrát do týdne i denně?

Selfie, selfie, selfie…

Teď jsem nenamalovaná, tak bych si měla udělat selfie. Alespoň deset a nějakou si pak vyberu. No a teď už namalovaná jsem, tak si udělám ještě jednu. Teď mám super šatičky, to se prostě musím na Instagramu i Facebooku ukázat! Jsem na dovolený, ale místo Eiffelovky si vyfotím sebe, jak jím! Znáš někoho takového, nebo jsi to ty? Začíná to být docela nakažlivé, ve větší míře bohužel pro nás, dívky.

Samozřejmě, že zase západ!

První fotografie s označením selfie se začaly objevovat v roce 2004 na Flickr a MySpace. A tímto rokem se tento výraz dostal i do slovníku. Jakmile je to nějaká technologie a moderní záležitost, je to samozřejmě ze západu. Tam je přímo epicentrum selfies. Ale nemůžeme obviňovat jenom západ, protože dnes už je to prostě všude, kde jsou hlavně Instagram a Facebook.

Prozkoumání sama sebe

S pořizováním selfies je v ruku v ruce jejich prohlížení. Autoři si je mnohdy i několikrát prohlíží, i když se nic nezmění a na fotkách pořád budou jen oni sami. Nehraničí to s narcismem? Může i nemusí. S ničím se to rozhodně nemá přehánět, ale takové selfie nám poskytuje dobré reakce ostatních. Jak reagují? Kolik mám likes? Jaké tam mám komentáře? Daná osoba pak vidí, jak jí vidí i ostatní. Někomu s nižším sebevědomím to může pomoci, někomu s vysokým ještě přidat.

Přiznejte si, občas chcete vzbudit žárlivost

Není občas příjemné, když máte něco, co druhý ne? Především pokud se jedná o člověka, na kterého jste žárlili vy. V Británii se lidé otevřeně přiznávali k tomu, že vytvářejí braggie právě za účelem, aby jejich přátelé žárlili. Braggie je fotografie z dovolené, kterou se chcete hlavně pochlubit. A přes 5 milionů Britů se přiznalo, že si braggie pořídí hned pět minut po doražení do cíle. Tak občas se pochlubit je zdravé, ono i to soutěžení nás motivuje. Ale začít si organizovat život jen podle toho, co letí na facebooku není úplně nejlepší.

Sociální identita a sounáležitost

Díky selfies si především mladí lidé obohacují svojí sociální identitu. Mají pocit, že někam patří, že je druzí lidé vnímají a všímají si jich. Dokonce na ně i reagují a sem tam pošlou nějaký pozitivní komentář. Proč pak chodit ven, kde mě nikdo nezastaví a neřekne: vypadáš skvěle? Ve skutečnosti se ale lidé, kteří mají přátele hlavně na sociálních sítích, cítí osamocení. Frustruje je offline kolonka a v realitě neví, co mají dělat. Pravý přítel je lepší, než tisíc přátel na sociální síti! Ten pocit s někým, s kým si rozumíš naživo je opravdu k nezaplacení a kdo to zná, ten ví.
A že si z těch, kteří se fotí u všeho, dělají legraci? Přesně tak, třeba v tom sama někoho poznáš.

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář