Mladíček, který letos v únoru oslaví teprve patnácté narozeniny, zároveň ale také velice talentovaný fotograf, kterého vyhledávají i nejznámější české blogerky – takový je Tomáš Pacovský.

avatar

Jana Maláková
Móda mě baví!

Tomáš Pacovský považuje za největší úspěch focení s blogerkami
Tomáš Pacovský považuje za největší úspěch focení s blogerkami

Prostředek, jak se vyjádřit

1) Tome, kdy jsi poprvé vzal foťák do ruky a při jaké příležitosti?

V počítači se moje archivování fotek táhne do poloviny roku 2010. Trošku překvápko i pro mě! Ale nemyslete si, byly to spíše takové ty nepoužitelné cvaky ze školního výletu. No, ale asi se mi to zalíbilo, tak jsem si začal půjčovat tátovu zrcadlovku a už to jelo. Asi i jedním z faktorů byl fotograficky založený rodič, takže ještě jednou moc díky, tati!

2) Co tě vlastně na focení tolik zaujalo?

Mám celkem mizernou paměť, takže nemůžu říct, co mě na tom lákalo prvně, ale co si pamatuju, stalo se to pro mě prostředkem, jak vyjádřit, co vidím, moje myšlenky, nápady. Zároveň jsou s focením spojené tak úžasné věci jako potkávání nových lidí, objevování nových míst, nekonečná inspirace. Je toho tolik, že ani na žádný další koníček nezbývá čas a vůbec mi to nevadí!

Rozhovor s Tomášem Pacovským

3) Máš vlastní blog. Kdy vznikl a co na něm můžeme vidět?

Můj úplně první blog vznikl před několika lety v době boomu „blog.cz“, s focením neměl nic společného a v nynější době na to nejsem úplně pyšný. (smích) Další jsem si založil cca před rokem, kdy jsem focení přicházel více na chuť a nedávno, na Vánoce, jsem se přesunul na Tumblr. V budoucnu se chci zaměřit hlavně na rozhovory se zajímavými lidmi, zápisky z cest a obecně více na osobní příspěvky.

4) Fotíš třeba blogerky, ale na již zmiňovaném blogu máš i krásné fotky z cest. Co fotíš nejraději?

Poslední dobou obdivuji koncept, a tak bych letos rád trošku toho nadpřirozena přenesl i do mých fotografií. Více emocí, atmosféry. Snad se mi to podaří. Co ale úplně nemusím, jsou dokumentární fotky, třeba ty z rodinných dovolených. A hlavně to ani neumím dobře zachytit. Mám takové předsevzetí začít fotit mé cesty na film. Nemusím vybírat a upravovat pár z tisíce fotek. Jinak se k tomu asi nedokopu!

Všímat si okolí

5) Byl jsi například na Prague Fashion Weeku, co pro tebe móda znamená? Koníček, budoucnost… ?

Móda pro mě není jen další možnost, jak se vyjádřit, ale i inspirace. Ostatně takto vnímám celkově design. Mimo to móda úzce souvisí i s mými fotkami, čili to není jen taková chvilková záležitost.

6) Zabýváš se street stylem, proč tě tolik zaujal?

Už celkem ta myšlenka, že si vyhlídneš na ulici naprosto neznámého člověka, a poprosíš ho, zda si ho můžeš vyfotit, je dost šílená. Člověk si začne všímat svého okolí mnohem víc než kdy předtím. To jsou asi dvě hlavní věci, co mě na tom tolik baví.

Rozhovor s Tomášem Pacovským

7) Je těžké někoho na ulici přemluvit, aby se nechat vyfotit? Máš s tím spojený nějaký výjimečný zážitek?

Ne nezbytně. Většinou jsou námi odchycení dost ochotní, ale sem tam se někdo najde, kdo nás doslova ignoruje a jde si dál svojí cestou. Nejvtipnější, co se nám občas stane, že odhadneme někoho jako cizince, oslovíme ho anglicky a ke konci zjistíme, že to byl Čech. O to větší radost máme, když odchytneme někoho stylového z té naší malé zemičky.

8) Co považuješ za svůj dosavadní největší úspěch?

Těžko říct, protože považuji každý svůj krok, ať už správným, či špatným směrem, za úspěch, který mě posouvá dál. Hlavně mě těší, že navzdory mému věku mě lidé v oboru nebo v oborech spojených s focením, berou jako sobě rovného. Ale obecně považuji za největší úspěch různé spolupráce s blogerkami, módními řetězci apod.

9) Jaký obor studuješ a co je náplní tvého volného času?

Momentálně a ještě chvilku budu studovat na osmiletém gymnáziu. Mimo něj největší náplní mého volného času jsou rozhodně fotky nebo klasická prokrastinace á la inspirační obrázky na Tumblru, Flickru. A jsem závislý na hudbě, bezcílném se toulání přírodou a miluji Prahu.

10) Jsi hodně mladý, máš už teď jasno, zda se chceš focení věnovat i v budoucím profesním životě, nebo víš i o jiné alternativě, která by tě bavila?

Ať už se nám to líbí, nebo ne, někde se na ten ranní chleba brát musí a to s focením u nás asi nejde. Alespoň ne v žánru, který mě baví. Myslím, že mám naštěstí ještě dostatek času, ale nechci, aby několik let tvrdé práce a úžasných vzpomínek přišlo v zapomnění. Určitě bych rád zůstal v oboru aspoň částečně spojeným s uměním. Na druhou stranu se mi jako zajímavý obor zdá i psychologie.

Rozhovor s Tomášem Pacovským

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář