Facebook stránka může být skvělý zdroj návštěvnosti a způsob, jak komunikovat se čtenářkami tvého blogu. Jak ale takovou stránku spravovat?

avatar

Gabriela Procházková
Ve světe blogů jako ryba ve vodě.

Má smysl založit stránku na Facebooku?

Ještě než se vrhneš na sbírání fanoušků na Facebooku, je důležité srovnat si v hlavě, jestli má taková stránka pro tvůj blog vůbec význam. Budeš mít čas na její správu? Máš potřebu komunikovat se čtenářkami? Píšeš o tématech, které vyvolávají diskuzi? To je jen malý vzorek otázek, na které bys měla znát odpověď. Hlavním předpokladem pro vytvoření Facebook stránky je totiž funkční, osobitý a pravidelně aktualizovaný blog. Zakládat stránku ve snaze zachránit umírající blog je blbost.

Jak založit Facebook stránku?

Stránku na Facebooku založíš překvapivě snadno hned z hlavní strany, stačí kliknout na nabídku, vybrat účel založení stránky a ve třech krocích vyplnit základní informace jako je profilový obrázek, info o stránce a webová adresa na Facebooku. Pak už máš k dispozici vlastní stránku s ovládacím panelem. Stránka je veřejně dostupná až po vypublikování. Nastavení je docela blbuvzdorné, takže ho zvládne fakt každý, jen se musíš připravit na to, že Facebooku se někdy nechce něco uložit a nastavit.

Založení stránky

Co na Facebook přidávat?

Stránka blogu by rozhodně neměla kopírovat to, co přidáváš na samotný blog. Čas od času můžeš sice upozornit na nějaký zajímavý post, ale rozhodně nepřidávej na Facebook vše, co se na blogu objeví. Ty chceš totiž na Facebooku přinést čtenářkám a fanouškům tvého blogu něco extra, něco, co na samotném blogu nenajdou. Co je tedy zajímavý obsah?

  • informace ze zákulisí blogu
  • ankety a dotazy na čtenářky
  • krátké příspěvky a postřehy ze života autorky
  • odkazy na zajímavé články a multimédia
  • specifický obsah dle zaměření blogu
  • zpětná vazba a obsah od čtenářek

Hlavním cílem je přinést odlehčený, snadno konzumovatelný a zábavný obsah, který bude natolik zajímavý, aby ho fanoušci sdíleli dál.

Pozor na soutěže

Pokud se chystáš uspořádat na Facebooku nějakou soutěž, raději na něco takového zapomeň. Tahle sociální síť má pro pořádání soutěží dost striktní pravidla a za jejich porušení ti hrozí klidně i smazání celého účtu, ze kterého stránku spravuješ. Není možné pořádat soutěže, kdy bude výhercem příspěvek s největším množstvím lajků, komentář v konkrétním pořadí či uživatel vylosovaný náhodným výběrem. Mnohem lepší je tak odkázat na soutěž, kterou pořádáš přímo na blogu.

Ukázky zajímavých postů

No a závěrem je čas skočit rovnou na praxi. Rychle jsem prolétla Facebook stránky různých blogů a vybral z nich posty, které odpovídají vypsaným podmínkám a dokázaly mě zaujmout na první pohled. Jaké blogy sleduješ na Facebooku ráda ty?

Zajímavé příspěvky na Facebooku

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář