Zajímáš se o focení nebo se mu sama věnuješ? Mám tady pro tebe unikátní rozhovor s hlavní zakladatelkou fotografického klubu! Podívej se, co vše nám prozradila Signorina Lily.

avatar

Zuzana Pindorová
Praštěná slečna, kterou baví psaní a počítače.

Zachycení nevratných momentů

1. Na začátek by se asi slušelo, abychom tě našim čtenářkám trochu představili, mohla bych ti tedy předat slovo, aby ses představila?

Tohle představování mi opravdu nejde, nikdy nemám ta správná slova, co použít. Táhle mi na 20 a letos jsem nastoupila na vysokou školu. Vlastně na dvě, pro jistotu. Do půlky loňského školního roku jsem stoprocentně věděla, že chci jít studovat fotografii a když jsem si to pak rozmyslela, nastalo takové to „a co teda se životem?“. Ale snažím se být optimista a prostě si ten život užít, tak si užívám i tu školu (VŠCHT, mimochodem). Kromě mé velké záliby focení strašně ráda čtu, jezdím na kole a neustále předělávám a vyzdobuji svůj pokoj.

2. Ty sama se věnuješ focení, čím a jak dlouho fotíš?

Moje první fotky vznikly ještě na nějaký starý analogový přístroj, ale zbyly už jen negativy, co nestojí za vyvolání. Pořádně jsem se tomu začala věnovat, až když se mi povedlo zachytit některé nevratné momenty a uvědomila jsem si, co vlastně fotoaparát dokáže, s malou pomocí. Dokáže uchovat vzpomínky a na to já si potrpím. V současnosti vlastním digitální zrcadlovku Nikon D90 pro většinu focení. Kromě toho vlastním ještě analogovou zrcadlovku Canon, Polaroid a Flexaret. Práce s nimi je však náročná časově i finančně (obzvlášť tedy polaroid je drahá sranda).

3. O co se v klubu fotografia vlastně jedná?

Prioritně je klub místem, kde se sejdou lidé se společnou vášní. Kdo to myslí vážně, touží po co největší zpětné vazbě a to je to hlavní, co se snažíme dát. Společně se bavit o věcech, co nás baví, naučit se něco nového a poslechnout si názor ostatních, protože ten je mnohdy stěžejní.

Vzhled klubu
Krásný, decentní a příjemně sladěný vzhled blogu.
Fotografia.blog.cz

Jen o fotografiích

4. Co tě přimělo k tomu založit tento klub? Čekala si, že se z něj stane asi nejpopulárnější stránka na hostingu blog.cz?

S tou nejpopulárnější stránkou teda nevím, to se mi nezdá, ale je pravda, že jsem nečekala takovou odezvu. Chtěla jsem vytvořit místo, kde by se mohlo dít právě to, co jsem popsala výše. Blogeři se povětšinou rádi sdružují v klubech, je to možnost poznat nové blogy a získat nové čtenáře. Většina těch klubů jsou pro každého. Mě šlo o to vytvořit klub jen o fotografiích, protože v jiném klubu není dost prostoru pro několik fotografických rubrik a projektů současně.

5. Jak je to vlastně se správcováním klubu? Kolik Vás je momentálně v týmu a jak si dělíte práci?

Se správcováním ej to strašně složité. Kromě mě už nikdo ze zakládajících správců nezůstal, což je škoda, protože ti byli nejlepší. Zkrátka proto, že u toho byli od začátku a společně jsme něco vybudovali. Jenže takové správcování je prostě náročná záležitost a správci se z nedostatku času střídají jak ponožky. Někdo přijde s dobrým nápadem, ale najednou na něj nemá čas a slavné oživení se nekoná. Aktuálně jsme tedy 4, ale snažím se pořád někoho přibírat. Každý má své projekty, které vede. Pokud jde o rubriky, tam je to o tom, o čem zrovna chce kdo psát.

6. Co je na řízení takového blogu, kde denně dochází na e-mail desítky fotek asi nejtěžší?

Nejtěžší je najít si ten čas a taky dodržet termíny, to nám prostě ještě pořádně nejde. Nejde jen o příspěvky do projektů, ale komentáře. Snažím se sledovat každý přidaný komentář, odpovědět na každý dotaz a reagovat na podněty a nápady od členů a návštěvníků. To dá někdy zabrat.

7. Jak to s klubem vypadá dále, máš nějaké plány nebo směry, kterým by se měl ubírat?

Poslední dobou se snažím klub postupně přetvořit ze stránky, kde jsou odkazy na nějaké blogy, na doopravdy klub. Snažím se vymýšlet různé interaktivní projekty (například teď si mezi sebou členové posílají deník ), pořádali jsme klubové srazy. Přišel i nápad na hromadný skype hovor. Prostě jde o to co nejvíce členy nějak zapojit, aby to členství bylo opravdu o tom, že někam patříte.

Fotografie je umělecký žánr

8. Zájem o členství klubu byl jednu dobu velký, ale jak je to nyní po x letech, co klub existuje?

Zrovna teď čeká něco přes 70 přihlášek na vyřízení. Zájem o vstup se podle mě nemění, ale stejné to není. Častěji teď říkáme ne a hodně se stává, že blog je zrušen dřív, než ho stihneme přijmout. Stejné je to s už přijatými blogy, ruší se, přesouvají, přestávají k nám chodit. A takovéhle neaktivní členství je v rozporu s myšlenkou opravdového klubu, což samozřejmě práci stěžuje.

9. V dnešní době může fotit skoro každý, kdo má trošku lepší mobil nebo i nějaký slabší fotoaparát, jak to vnímáš ty?

Rozhodně to tak je. Dneska už ani kvalitní přístroje nejsou cenově nedostupné. Fotit určitě může každý a podle mě by měl, protože některé momenty v životě si stojí za to uchovat. Ale ne každý umí využít všechno, co fotografování nabízí. Stisknutí spouště je sice jednoduché, ale není už tak lehké fotografií něco vyjádřit nebo z ní udělat umělecké dílo. Ve své podstatě je to jako s obrazy, každý může vzít tužku a papír, ale malíře to z něj ještě nedělá. Fotografie je umělecký žánr a je třeba se jí věnovat. Někdy i drobnosti stačí k mnohem lepším výsledkům. A vždycky je co zlepšovat. Netvrdím o sobě, že jsem kdo ví jaký fotograf, ale focení pro mě něco znamená. Zrealizovat nějakou kompozici, kterou mám v hlavě, je pro mě způsob, jak se vyjádřit. Lidé, kteří fotí, se snaží ukázat svůj pohled na svět, podívat se pod povrch a nějakým způsobem to předat dál.

10. Závěrem ti děkuji za rozhovor a dávám ti prostor vzkázat našim čtenářkám něco, co by je mohlo k Vám na blog nebo do klubu nalákat.

Já děkuji také. Můžu říct jedině to, že náš klub je otevřený milovníkům fotografie a jestli vás to baví, tak se k nám podívejte. Třeba vás to neosloví, třeba jo. Možná alespoň najdete nové blogy ke čtení. V řadách členů je spousta blogerů, jejichž blogy i fotografie za návštěvu stojí.

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář