Byla jsi někdy zvědavá na věci ze zákulisí blogů prodávajících handmade šperky? Vyzpovídala jsem dvě autorky šperkařských blogů a zeptala se na všechno, co tě zajímá.

avatar

Karolína Kubínová
Mám ráda kapybary a čaj s citrónem. A taky většinou čtu tak tři knížky naráz.

Šperky s příchutí DIY

Nakupovat šperky přes internet je dnes něčím naprosto běžným – spousta slečen se uchyluje k nákupu handmade výrobků, které jsou nápadité a originální, aby neměly to, co má dneska každá druhá. Pokud jsi i ty někdy něco podobného zvažovala, možná by tě zajímalo, kolik práce za takovými výrobky stojí. Vyzpovídala jsem pro tebe dvě autorky takových blogů, které byly ochotné mi na otázky odpovědět.

Slečna tvořivá a Forya
Obě blogerky prodávají na blogu především své výrobky z fima ale i jiných materiálů.
zdroj: forya.blog.cz, sweete-creates.blog.cz

Otázky pro kreativní blogerky

1) Kdy jsi vlastně začala vyrábět (nejen) z fima? Kdy tě napadlo začít své výrobky prodávat?

Slečna tvořivá: Tvoření mě bavilo již od dětství, intenzivně jsem se ale fimu začala věnovat před dvěma roky. Kdy mě to napadlo? :D Když už jsem doma neměla místo, kam výrobky dát!

Forya: V podstatě mé první vyrábění začínalo již kdysi, začala jsem chodit na keramický kroužek, kde mě to opravdu chytlo. Z rodinných důvodů jsem musela na dva roky přestat. Když jsem následně na internetu narazila na fimo hmotu, říkala jsem si, že by to byl dobrý nápad. Poprosila jsem rodiče, zda by byla možnost mi koupit první odstíny. Do teď si je pamatuji: růžová, hnědá a bílá. Vyrábění mě opravdu nadchlo a já si kupovala další a další barvičky. Výrobky se mi hromadily a já je začala prodávat po škole. Jednou jsem hledala v internetových galeriích obrázky a narazila jsem na podobný internetový blogový obchůdek. První co jsem udělala, bylo, že jsem si hned založila svůj první obchůdek. Ale časem jsem zjistila, že adresa je špatně přeložena do angličtiny a nechtělo se mi výrobky znovu fotit. Založila jsem si nový – nynější blog.

2) Bylo těžké se nějak dostat do povědomí lidí? Kolik výrobků prodáš řekněme za měsíc?

Slečna tvořivá: No, než přišla první objednávka, tak uplynulo čtvrt roku. Takže jestli je těžké se dostat do podvědomí lidí? :) Určitě, ale tak to zná asi každý, kdo má nějaký svůj blog. Kolik výrobků prodám? Hrozně se to liší, do týdne mám asi tak tři objednávky i na několik výrobků najednou – tak řekněme asi cca. 45 kusů

Forya: Do povědomí? Dříve by se můj blog dal považovat za více méně známý, ale opravdu to začíná upadat, protože mi na něj nezbývá žádný čas. Nicméně začínalo to reklamami na Alíkovi, kde jsme začali vyměňovat ikony a odkazy. Dále jsem se dostala do spolupráce s jedním z nejznámějších blogů – scene-core.blog.cz, díky němu se mi pravdu zvedla návštěvnost. No a dostávala jsem i různé e-maily z různých webových stránek, kde jsme si občas vyměnili adresu. Pokud mám být – a také že budu – upřímná, během posledních dvou měsíců jsem výrobek neprodala ani jeden. Na blog opravdu nezbývá čas a tak se i opravdu výrazně změnila návštěvnost. Ale v dřívější době to bylo od deseti přibližně do třiceti výrobků.

3) S jakými materiály mimo fima pracuješ?

Slečna tvořivá: Nově také pracuji s křišťálovou pryskyřicí, ze které vznikají opravdu velmi zajímavé šperky, které můžete naleznout na fler.cz.

Forya: Mám připravenou složku textil, kde jsem plánovala potisky a malbu na textil. Ale jak jsem již kolikrát zmiňovala, tak mi nezbývá čas a já si tedy občas vyrobím maximálně nějakou maličkost z různých materiálů, co seženu doma.

Řetízek pro fanynky Harryho Pottera
Řetízek pro fanynky Harryho Pottera.
zdroj: sweete-creates.blog.cz

4) Absolvovala jsi nějaký kurz tvoření z fima a podobných materiálů, nebo ses všechno naučila sama?

Slečna tvořivá: Ne, nikdy jsem na žádném nebyla. Vždy jsem hrozně chtěla, ale nakonec jsem pochopila, že to co k tvoření potřebujete je pouze vlastní fantazie! :-)

Forya: Vše bylo na mě, nenašel se nikdo, kdo v mém okolí také vyráběl a tak jsem sháněla nejrůznější návody, na něco jsem přišla sama a jak jsem i později zjistila, vymyslela jsem si i svých pár technik.

5) Bude to znít šíleně, ale napadlo tě někdy, že by ses mohla živit JEN prodejem šperků?

Slečna tvořivá: Jojo, takový ten sen o malém krámku na rohu ulice. Bohužel jen sen. Budu doufat že tvoření bude můj koníček i nadále a dokážu ho zkombinovat s budoucím zaměstnáním!

Forya: Párkrát mě to opravdu napadlo, ale časem jsem zjistila, že se tím zde určitě nemám šanci uživit. Bydlím na vesničce a není zde ani tolik slečen, maminek či klidně i babiček, co by mé šperky nosily. Myslím si, že více peněz by mi uteklo do nájmu prodejny a materiálu, než jaký bych měla příjem. Proto raději zůstanu u internetového prodávání.

6) Nakupuješ materiál a komponenty pro svou tvorbu raději osobně nebo přes internet?

Slečna tvořivá: Hrozně ráda bych ho kupovala osobně, ale bydlím v malém městě, kde nic takového nemáme. Proto nakupuji přes internet a zatím jsem velice spokojena!

Forya: Raději si nakoupím komponenty přes internet, kde mě to vyjde levněji. Ale pokud spěchám na nějaký výrobek a určitý komponent (což se mi často stává u řetízku) mi momentálně došel, raději si zajdu do obchůdku.

7) Co je podle tebe nejdůležitější při tvorbě z polymerové hmoty, co bys ty osobně poradila holkám, které to baví i přes to, že jsou na to tak trochu „levé“?

Slečna tvořivá: Jo takových dotazů už mi pár desítek přišlo!:) Nic nejde samo! I já jsme si musela vypracovat nějakou techniku. Takže bych poradila, ať neusnou na vavřínech a zkoušejí to dál, i když to není podle jejich představy. Určitě jednou ten zlom přijde!:)

Forya: Pokud to nebude znít naivně, i když si myslím, že asi trochu jo, já mám talent na ruční výrobu již v rodině. Maminka je moc šikovná a dříve se živila háčkováním, kresbou na textil, výrobou z korálku a dalšími pracemi. Nyní se živí prací manikérky. Ale to již skáču vedle, opravdu důležitá je trpělivost, přesnost a samo sebou i trocha šikovnosti a cviku. Jak se říká, Žádný učený z nebe nespadl. Poradit můžu jediné a to je že potřebujete cvik.

Máš ráda hrášek? A dala by sis ho i do ucha?
Máš ráda hrášek? A dala by sis ho i do ucha?
zdroj: sweete-creates.blog.cz

8) Co na tvůj blog a nápad prodávat své výrobky říká tvoje rodina a kamarádi? Podařilo se ti třeba něco prodat ve škole?

Slečna tvořivá: Rodině jsem to nejdříve neřekla, jelikož to ale nejde zamaskovávat pořád, a prasklo to hned při první objednávce, jejich reakce byla velice kladná. Podporují mě! Snaží se mi dodávat inspiraci. Jsou pro mě prostě oporou, která mi vždy dodává sílu tvořit. Mezi kamarády se samo sebou našlo pár, kteří trošku záviděli, ale i to je časem přešlo, a nyní jsou mi i oni velikou podporou. Ve škole jsem zatím nic prodávat nezkusila. Ovšem na tábory to vždy vozím v krabici! :-)

Forya: Všichni členové rodiny a stejně tak i kamarádky mi dávají tipy a rady, co vyrábět. Navíc mám u nich obrovskou podporu a říkají mi, ať to s výrobou nevzdávám. A prodej ve škole? Ano, s tímto jsem vlastně i začínala. Následně mi to zatrhla má třídní, prý se na školním prostoru nesmí obchodovat.

9) Znáš se s nějakými blogerkami, které mají blogy podobného zaměření?

Slečna tvořivá: Jednou jsem nějaké kontakty zkoušela navazovat. Nebylo to ale podle mých představ a proto to skončilo dříve, než začalo. A vlastně proč budovat nějaké kamarádství, když vlastně soupeříme o zákazníky, že? :-)

Forya: Bohužel neznám, ale určitě bych ráda některou z nich poznala. Byla by to opravdu zajímavá zkušenost.

Knírek je jedním z nejoblíbenějších motivů většiny blogerek - možná proto, že je celkem jednoduchý.
Knírek je jedním z nejoblíbenějších motivů většiny blogerek – možná proto, že je celkem jednoduchý.
zdroj: forya.blog.cz

10) Poslední otázka: Co tě baví ve volném čase mimo to, čemu se věnuje tvůj blog?

Slečna tvořivá: Mimo tvoření? Miluji sport. A hlavně takovou tu chvilku pro sebe, kdy vypnete. Čtete knížky. Vždy se ráda ale k tvoření vracím a do postele ulehám s bolavými zády!

Forya: Mám ještě jeden osobní blog, něco jako deníček. Dále se věnuji volejbalu, sice ne již tolik jako dříve, ale stále ho chodím hrát. V poslední době jsem začala hodně posilovat a běhat. A věc, kterou opravdu miluji a začínám jí být i posedlá, tak to je oblečení a nákupy.

Blogy zpovídaných děvčat

Forya.blog.cz
Sweete-creates.blog.cz

Tak co, nemáš chuť na banánový koláček?
Tak co, nemáš chuť na banánový koláček?
Zdroj: forya.blog.cz

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář