Psaní deníku možná bylo ve své době hodnotné a přínosné, ale dnes? Možná až s podivem bys zjistila, co všechno se dá s deníkem dělat. A ano, mám na mysli i ty nejdestruktivnější nápady.

avatar

Kristýna Šopfová
Malá nenápadná slečna, která chce dát o sobě vědět.

Jak si představit deník?

Při slovu deník se mi vybaví dvě naprosto odlišné situace. Včera a dnes. Představím si anglický venkov v 18. století a Jane Austenovou, jak do jednoho ze svých zažloutlých trochu zaprášených deníků píše příběh o předsudcích, které pramení ze společenských rozdílů a jsou podpořeny pýchou. Moje druhá vize se pohybuje v současnosti a kupodivu se nejedná ani o dívenku, která by si do svého deníčku zapisovala, kdy dostala první pusu nebo že nesnáší své rodiče, protože ji nutí uklízet.

Zrcadlo minulosti

K čemu takový deník je? Paradoxně třeba k tomu, dostat ze sebe negativní emoce, když se není komu svěřit anebo si prostě jen zaznamenat ten skvělý okamžik, který prožíváš, jelikož máš třeba strach, že bys jej mohla zapomenout. A z vlastní zkušenosti ti můžu říct, že až si budeš za pár let svůj deník číst, budeš nevěřícně kroutit hlavou, smát se a říkat si, že tak banálně pitomé problémy bys chtěla mít i dnes.

Co oči nevidí, to srdce nebolí
Ne každý deník musí být na zámek a ne každé srdce musí být všemu uzamčeno.
zdroj: data.whicdn.com

Svět se hrne kupředu a my s ním

Je to pár let, co se začal rozvíjet projekt Putovní deník, jehož účelem je podělit se s ostatními o své pocity popřípadě znalosti, zkušenosti. Má mnoho podob, ale podstata zůstává stejná, což je napsat něco do deníku a poslat jej někomu dalšímu, kdo v této tradici pokračuje. Asi si říkáš, jaký má toto celé význam? „Líbí se mi hlavně taková určitá sounáležitost mezi lidmi, kterými projde pod rukou, že vám pomůže si uvědomit, že nejste jediný obyčejný žijící člověk, ale je vás víc. Zúčastnila jsem se hlavně proto, že vím, že podle toho jak a co lidé píší se dá poznat jejich osoba a to mě vážně lákalo, ale také proto, že nepohrdnu žádnou možností, kde probudit svou kreativitu,“ říká Andy, která obdržela deník jako 6. v pořadí a spěšně doplňuje “…nejsem si ale úplně jistá, jestli může mít nějaký velký význam, jde spíš o ten dobrý pocit, že se účastním něčeho společně s desítkami dalších lidí, o to překvapení, když vám přijde a vy najednou nahlédnete do životů ostatních, je to určitě zajímavá zkušenost.“

Tísíc podob
Kdo říká, že deník musí být jen plný pesimismu a deprese?
zdroj: data.whicdn.com

Jak to tedy funguje?

Začnu z té praktické stránky. V první řadě se musíš poohlédnout po nějaké skupině lidí (Tip: na serveru votocvohoz.cz, v sekci forum najdeš hned několik nabídek k tomuto tématu), kteří do toho chtějí jít s tebou. Určitě není na škodu ověřit si i důvěryhodnost toho, s kým si budeš deník posílat. Pak už se stačí jen s dotyčnýma domluvit na pořadí, v jakém si deník pošlete a akce může začít.

Překvapivě ten, kdo bude posílat jako první, musí koupit deník (sešit), do kterého se bude psát. Jak dlouho by ho měl u sebe každý mít záleží na domluvě, nicméně ideální doba jsou 2 týdny a pokud chceš zajistit, aby se neztratil, klaď důraz na doporučenou formu posílání.

Buď kreativní
Nevěřím nikomu, kdo tvrdí, že s kreativností nemá nic společného.
zdroj: data.whicdn.com

Koho zajímá, co mě trápí?!

Nepochybuji o tom, že tvůj život je natolik pestrý, že tě každý den „nasere“ někdo jiný, tudíž ber tento deník jako příležitost k tomu, dostat ze sebe vztek a trápení tou nepřijatelnější cestou. Většina holek do něj píše právě toto, popřípadě své zážitky nebo zkušenosti s tou nebo onou situací a když si budeš číst zápisky ostatních holek, zjistíš, že jste na tom vlastně téměř všechny úplně stejně a ono je fajn vědět, že v tom nejsi sama. Ovšem z ohlasů těch, jejichž rukami už deníky prošly, jsem se dozvěděla, že holky často do deníků mimo psaní lepí i různé fotografie, píší recepty, kreslí apod. Takže je to opravdu jen o tvé vlastní kreativitě a o tom, jak se k tomu postavíš.

Shodou okolností jsem ale narazila i na typ deníku, který neměl nic společného s tím, který jsem zmínila výše a jenž mě velmi zaujal. „…napříč čtenářstvem by putoval diář, do kterého by každý zaznamenával své zamyšlení nad knihou, kterou by zrovna četl.“ Tento skvělý nápad, jež bohužel proběhl už v roce 2012 na blogu Knižní nekonečno, tedy určitě stojí za zmínku také.

Můžeš kreslit, můžeš psát, ale listy netrhat

Po přečtení tohoto odstavce si rekneš, že je to pěkný kec, jelikož ti hodlám ukázat deník, který tě donutí, abys mu udělala to nejdestruktivnější, co tě napadne. Možná už víš kam tím mířím, a jestli ne, tak tě nebudu dlouho trápit. Takhle jednou se američanka jménem Keri Smith nudila a shodou okolností vytvořila takový typ deníku, který by si přál snad každý. Deník, na jehož stránkách máš dovoleno všechno jen ne být milá, ukázněná a mít nulovou kreativnost. Světe div se, zpeněžit se tento nápad taky dal a „voilà“ Wreck This Journal je na světě.

Vytvoř - Znič si deník
Teď už se nemusíš přemáhat, když máš chuť ničit.
zdroj: data.whicdn.com

Vytvořit je zničit

Čím je to tak zajímavé? Svou jedinečností. Nic takové na trhu ještě nebylo. Jestli ti bylo někdy líto psát do toho krásného nového deníku, tak s tím je teď konec. V tomto deníku máš doslova přikázáno ho strčit pod sprchu, zmačkat ho, ušpinit, zapálit, zabodávat do něj šipky apod. Uznávám, že to může být skvělé na odreagování, ale setkala jsem se i s takovými názory, které tvrdily, že je to po pár dnech přestalo bavit. Každopádně nápad je to bezkonkurenční. Na úvodní stránce máš napsáno varování a v něm mimo jiné fakt, že „..můžeš začít vidět kreativní ničení ve všem a tím pádem, můžeš žít více bezhlavě.“ Každá následující strana obsahuje pokyny, které zde máš splnit a jakou formou je jen na tobě. Kniha je psána anglicky, ale poradí si s tím i začátečník a na pořadí úkolů opravdu nezáleží. Tak co, jdeš do toho?

Kde to sehnat?

Mimo edici Wreck This Journal vyšlo několik podobných knih např. Mess, This is not a book aj. V kamenném obchodě tyto knihy neseženeš, nicméně spousta knihkupectví objednává i cizojazyčné knihy, takže za zeptání nic nedáš.

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář