Komentáře na ostatních blozích ti mohou přivést nové čtenáře a můžeš tak svůj blog podpořit a zvednout mu návštěvnost. Proto je dobré naučit se správně a efektivně komentovat.

avatar

Lucie Rothanzlová
Blogerka a autorka magazínu Proslecny.cz.

Určitě i ty víš, pokud máš blog, že číst milý a hezký komentář, který tě v psaní a blogování podpoří, je k nezaplacení. On teoreticky ten komentář nemusí být ani extra milý, ale to, že si někdo dá tu práci a upřímně okomentuje tvůj pracně napsaný článek je zkrátka dobrý pocit. Pokud máš i ty svůj oblíbený blog nebo máš ke konkrétnímu článku co napsat, je dobré vložit do komentářů svou reakci a dát tak autorovi najevo, že jsi jeho práci a názor četla. Nejen, že tak v podstatě oceníš cizí výtvor, ale rovněž můžeš, prostřednictvím komentáře, získat nové čtenáře.

Jak komentovat ostatní blogy?

Jen když máš co říct!

První zásada správného komentování je ta, že komentáře bys měla psát k článkům, ke kterým doopravdy máš co říct nebo kdy pochvalu skutečně myslíš upřímně. Když blogeři komentují něco, k čemu nemají žádný vztah a ani pořádně nevědí, co napsat – to je zkrátka často problém a blogera, který článek stvořil, můžeš spíš naštvat, než abys ho potěšila.

Až po přečtení

Druhá důležitá zásada – komentuj až po přečtení celého článku! Když si přečteš první odstavec, nemusí to znamenat, že víš, o co ve zbytku článku půjde. A podle části nemůžeš soudit celý text. Navíc často jsou ve zbytku článku také důležité informace, které tak můžeš přehlédnout. Z vlastní zkušenosti mě vždycky dokáže slušně naštvat, když si dám práci, abych v článku uvedla všechny informace a to podstatné zvýraznila a pak mi do komentářů napíše někdo, kdo zjevně článek ani nečetl, protože se ptá na něco, co je v něm jasně řečeno.

Spam?

Spam je jeden z největších problémů současného blogování společně s kopírováním – to je můj názor a potvrzuje se mi takřka každý den a nejvíce u mladých a začínajících blogerů a blogerek. Spam v komentáři, kdy ti vůbec nezáleží na tom, co je v článku a na jaké téma je daná diskuze, je zkrátka zlo.

„Podívej se na můj blogísek“, „Zvu tě na svoji giveaway“ je sice pěkné, ale i když ti na blog možná díky podobným spam výzvám někdo přijde, pravděpodobně bude naštvaný a udělá si na tebe názor ihned po přečtení takového komentáře – ať už bude tvůj blog sebelepší. Spamovat cizí články je totiž vrchol drzosti, pokud to napíšu upřímně. Autor si totiž dá práci sepsat článek, čeká komentáře k tématu a někdo přijde a jen si na něm nahání návštěvnost.

Skvělý příklad jsem nedávno viděla na jednom blogu, kde slečna psala svůj odmítavý a negativní postoj k dlouhým gelovým nehtům. Jak zareagovala jedna blogerka můžeš vidět sama na obrázku.

Příklad špatného komentáře – spam.
Příklad špatného komentáře – spam.
zdroj: www.protivna-blondyna.cz

Zásady správného komentování

Tvůj komentář by měl být k tématu a měla bys komentovat až po přečtení celého článku. Dávej si také pozor na gramatické chyby, protože i podle toho si člověk udělá o tobě obrázek. Pokud s něčím v článku nesouhlasíš nebo se ti celý článek zdá špatný, vyhni se vulgárním a urážlivým poznámkám – vlastní názor lze vždy napsat slušně.

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář