Spousta lidí dneska má tumblr, nebo si ho zakládá. Každý z jiného důvodu. Ale dřív nebo později se s tím stejně setkáme všichni – fandomy, fanfikce a kdo ví co ještě. Jak se v tom všem ale nezamotat?

avatar

Karolína Kubínová
Mám ráda kapybary a čaj s citrónem. A taky většinou čtu tak tři knížky naráz.

Na začátek bys samozřejmě měla vědět, že tumblr není stránka určená moc pro dlouhé příspěvky, ale microblogging platforma, což tak nějak suma sumárum znamená, že je určená spíš pro „menší“ příspěvky jako fotky, animace a videa. Někteří lidé na tumblr publikují i své povídky, ale i ty většinou spíš jen jako shrnutí a s odkazem na celou práci například na fanfiction.net nebo tak. Z toho logicky plyne jedna věc – tumblr je síť, kde najdeš inspiraci v podobě obrázků, ne dvousetstránkové eseje, a pokud si chceš založit blog s dlouhými texty, není to moc vhodné místo.

Takhle, až na odlišné příspěvky, vypadá každá hlavní stránka na tumblr.com.
Takhle, až na odlišné příspěvky, vypadá každá hlavní stránka na tumblr.com.
zdroj: tumblr.com

Na začátek – tvůj první tumblr

Pokud sis založila teprve svůj první tumblr, je asi nejzákladnější vědět, jak se v něm orientovat. Je to opravdu jednoduché a já ti vypsala tři ty úplně nejdůležitější pojmy, které bys měla znát.

Reblog – něco jako na twitteru „retweet“. Možnost přeposlat příspěvek někoho jiného na tvůj vlastní tumblr. Pokud nechceš všechny věci nahrávat ze svého počítače je to celkem šikovná a hodící se funkce. Samozřejmě předtím musíš followovat (sledovat) někoho, kdo přidává věci, co tě zajímají.

Follow for follow – asi nejvyužívanější možnost, jak na tumblr získat followery, kteří budou dále sdílet tvé příspěvky. Funguje to prostě tak, že najdeš někoho, kdo označil své příspěvku „follow for follow“, „f4f“ nebo tak nějak, začneš ho followovat (neboli odebírat obsah jeho blogu) a on na oplátku „followne“ tebe. Z vlastní zkušenosti ale musím říct, že takto označené blogy většinou za moc nestojí.

Tags – do češtiny nejčastěji překládané jako „štítky“. Použít je můžeš dvěma způsoby. Zaprvé pro označení svých příspěvků v editaci příspěvku, aby bylo možné tvé příspěvky lépe zviditelnit i pro uživatele, kteří tě nefollowují (na editační stránce napravo je přímo možnost tag zadat, viz zakroužkovaná oblast na obrázku).

Dvě možnosti využití tagů u příspěvku na tumblr.com.
Dvě možnosti využití tagů u příspěvku na tumblr.com.
zdroj: tumblr.com

Druhá možnost je hledat příspěvky a blogy ke sledování právě pomocí tagů a to následujícím způsobem: napravo nahoře je na tumblr.com pole pro vyhledání tagu. Tag do něj pouze napíšeš a klikneš na modré tlačítko „track“, které se tím změní na šedé „tracking“. Tak to můžeš udělat s libovolným množstvím tagů. Od chvíle, kdy něco „trackneš“ (česky by se to dalo pochopit asi jako „sledování tagu“), se pokaždé, když klikneš do vyhledávacího pole, zobrazí tebou sledované tagy i počet nově publikovaných příspěvků tímto tagem označených (viz obrázek napravo).

Fandom versus hipsters

Prakticky vzato jde o nikdy nekončící válku. Fandom lidi (neboli lidi, jejichž příspěvky na tumblr jsou z velké části o jedné věci – nejoblíbenější jsou anime a seriály BBC One jako Doctor Who, Sherlock, Merlin atp.) nemají rádi hipsters, což jsou pro ně vlastně všichni, co přidávají příspěvky o čemkoli jiném – módu, nail art, citáty…

Naštěstí, pokud se tomu dá říkat štěstí, v ČR či SR to zase tak nezaregistruješ, alespoň ne mezi československými uživateli, protože tady sledovat Doctora Who znamená být hipster. (A nejlepší je, že já prostě přidávám, co se mi líbí a je hrozná legrace sledovat, jak se do mě pouští fandom lidi, protože přidávám hipster věci a hipsters, protože přidávám fandom věci.)

Tenhle příspěvek slečny, která je typická „fandom person“ naprosto přesně vystihuje rozdíly mezi hipsters a fandom people.
Tenhle příspěvek slečny, která je typická „fandom person“ naprosto přesně vystihuje rozdíly mezi hipsters a fandom people.
zdroj: unfriendable.com

Fandom, ship wars a (nejen) slash fanfikce

…aneb všechno souvisí se vším. Než se trochu rozpovídám, je potřeba říct, co vlastně tohle všechno znamená. Takže hurá do toho. Fandom je skupina lidí, kteří mají rádi stejný seriál, film, hudební skupinu, zpěváka… a tak. Nejrozšířenějšími TV fandomy jsou momentálně Doctor Who, Sherlock, Supernatural, Harry Potter a The Hobbit. Nejrozšířenější celebrity fandom… hádej třikrát. Samozřejmě One Direction.

Ship v přeneseném slova smyslu se bere jako pár. Případně pokud použiješ slovo „ship“ jako sloveso, tzn. „to ship (something)“, znamená to, že fandíš určitému páru například ve svém oblíbeném seriálu. Většina shipů se dá zapsat buď normálně jako například John/Sherlock, nebo nějakou všeobecně zažitou zkratkou jako je Johnlock.

Od shipu a shippování se ještě odvíjí zkratka OTP, která znamená „one true pairing“ a může se použít buď celkově (například koukáš se na Doctora Who, Sherlocka a Harry Pottera, a tvoje OTP je Johnlock – John/Sherlock) nebo pro každou skupinu, film či seriál zvlášť (koukáš se např. zase na Doctora Who, Sherlocka a Harry Pottera a tvoje OTP pro Doctora Who je Doctor/Donna, pro Sherlocka Johnlock a pro Harry Pottera třeba Romione – Ron/Hermiona).

…přijde den, kdy se ship wars stanou realitou jinou než virtuální…
…přijde den, kdy se ship wars stanou realitou jinou než virtuální…
zdroj: tumblr.com

Ship wars jsou skutečně „války shipů“ a nejobvyklejší jsou hlavně u seriálů. Kupříkladu u Doctora Who mezi sebou „válčí“ příznivci páru Doctor/Rose a Jack/Rose, u BBC Sherlocka zase příznivci Sherolly (Sherlock/Molly) a Sheriarty (Sherlock/Moriarty).

A slash fanfikce, to mluví samo za sebe. O slash povídkách sis mohla už něco přečíst tady na Kámošce. Fanfikce je povídka napsaná fanoušky – ať už seriálu, filmu či hudebníka. Momentálně se největší množství slash fanfikcí a fanartů objevuje asi na téma „Skyfall“, ať už s hlavním pagingem 00Silva (Bond/Silva) nebo 00Q (Bond/Q).

Takže jak to shrnout? Kdo hledá, najde. Kdo nehledá… časem si TO najde jeho. Takže nebuď líná a hledej, třeba časem zjistíš, že se z tebe nakonec stala shipperka nebo i sama napíšeš nějakou tu fanfikci či nakreslíš fanart.

      

Líbí se ti tento příspěvek?

Nepřehlédni další zajímavé příspěvky

Přidej komentář

  • http://tea-and-heels.blogspot.cz/ c a r o l i n e

    Hahaha, you’re welcome, honey. :3

  • Katka Katy

    Nádhernej článek and by the way thanks for Sherolly and my Doctor Who triangle!